Coldplay yeni bir yolun yolcusu mu

Coldplay bu sabah bir sonbahar hediyesi verip Arabesque ile Orphans adını taşıyan iki yeni bestesini müzikseverlerin beğenisine sundu. Uzun süren bekleyişin ardından gelen iki şarkı sosyal medyanın nabzına bakacak olursak Coldplay hayranlarını ikiye bölmüş durumda.

Coldplay yeni bir yolun yolcusu mu

Los Unidades adını taşıyan projeleri ve 2018'deki Live in Buenos Aires konser albümlerini saymazsak 2015'te yayımladıkları A Head Full of Dreams albümlerinden bu yana  Coldplay yeni şarkıların üretimi konusunda suskun bir dönemdeydi. Grubun artık yol ayrımına geldiği, üretim konusunda ilhamının tükendiği düşünceleri ağırlık kazanmaya başlandığı ve hatta sosyal medya paylaşımlarının neredeyse sıfıra indiği bir dönemde bu iki şarkı imdada yetişti. Peki ilaç oldu mu?

İşte bu konuda Coldplay severler daha dinler dinlemez ikiye ayrıldı. Orphans ve Arabesque şarkılarının Youtube paylaşımının altına gelen yorumlarda özlem giderme ve hayal kırıklığı hakim duygular.

Parachutes albümündeki o tadı aramaya devam edenler ve Coldplay'in bu arayışını olumlu karşılayanlar durdukları pozisyon doğrultusunda yorumlarla fikirlerini belirttiler. Coldplayvari bir şarkı olan Orphans ve muhtemelen bir yeniliğin habercisi olan Arabesque kişisel olarak benim Coldplay hasretime merhem bir ilaç oldu.

"Poplaştılar" eleştirilerine özellikle Arabesque ile bir nevi yanıt veren Coldplay, İngilizce ve Fransızca sözlere sahip şarkıyla 22 Kasım'da çıkacak olan albümleri için de dinleyici nezdinde bir hazırlık yaptı. Parçanın önemli bir bölümüne hakim olan üflemeli çalgıların hem doğu hem de yer yer retro havası akılda kalıcı melodisiyle beraber Arabesque'i iyi bir yere taşıyacaktır.

Uzun bir süredir canlı performanslarına hasret kaldığımız, stadyum konserlerinin yılmaz bekçileri Coldplay'in bu yeni şarkıları bakalım yeni bir turne programına da vesile olacak mı?

ihsan.dindar@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak