DUNYA HABERLERİ


MİLLİYET ANA SAYFA
  2001 YILI NASIL GEÇTİ?


Türkiye'de 2001 yılı
Ekonomide 2001 yılı
Borsa ve dövizde 2001 yılı
Dünyada 2001 yılı
2001 yılında Türkiye'nin dış ilişkileri
Sporda 2001 yılı


Dünyada 2001 yılı

     ABD'de ''yılan hikayesine'' dönen başkanlık seçimleri oy sayımlarıyla başlayan 2001 yılı, yine ABD'de 11 Eylül'de düzenlenen saldırılarla yıllar sonra bile kendinden söz ettirecek.
     New York ve Washington'da 11 Eylül'de yapılan saldırılardan sonra, terörizme karşı uluslararası mücadele çerçevesinde Afganistan'a düzenlenen operasyonlarla geride kalan 2001 yılının Ocak ve Şubat aylarına damgasını vuran gelişmeler arasında, George Bush'un ABD Başkanı, Ariel Şaron'un İsrail Başbakanı olması sayılabilir.
     
OCAK
     2 OCAK
     Çin ve Tayvan, 1949'dan bu yana ilk kez aralarında doğrudan deniz hattı açtı.
     
     6 OCAK
     Sibirya'da eşi benzeri görülmedik soğuk hava dalgasında sıcaklık sıfırın altında 50 dereceye kadar düştü.
     
     7 OCAK
     ABD'de Cumhuriyetçi George W. Bush'un başkanlık seçimlerini kazandığı resmi olarak açıklandı.
     Katoliklerin ruhani lideri Papa İkinci Jean Paul, Hz. İsa'nın doğumunun 2000. yılını simgeleyen ve 1999 Noeli'nde açılan St Pierre bazilikasının kapısını kapadı.
     
     10 OCAK
     ''Balkan sendromu'' kurbanı olduğundan şüphelenilen 30 İtalyan askerinden 7'si öldü.
     
     12 OCAK
     36 yıldır süren iç savaşta 130 binden fazla insanın öldüğü ve 2 milyon insanın evini terk ettiği Kolombiya'da yönetim, ülkedeki aşırı solcu Ulusal Kurtuluş Ordusu'na kuzeyde silahtan arındırılmış bir bölge tahsis etti.
     
     14 OCAK
     El Salvador'da Richter ölçeğine göre 7,9 büyüklüğündeki deprem, 700 kişinin ölümüne, 3 bin 500 kişinin yaralanmasına, 2 binden fazla kişinin kaybolmasına ve 20 bin kişinin evsiz kalmasına neden oldu.
     
     17 OCAK
     Çin'in ilk insanlı uzay uçuşuna hazırlık amacıyla uzaya gönderdiği Şenzu 2 isimli kapsül, yörüngede 7 gün kaldıktan sonra başarılı bir şekilde dünyaya döndü.
     
     18 OCAK
     California eyaletinde enerji sektörünün başarılı bir şekilde liberalleştirilmesinden kaynaklanan enerji krizi, San Fransisco bölgesinde bir milyon insanın elektriksiz kalmasına yol açtı.
     Kamerun'un başkenti Yaunde'de başlayan 21. Fransa-Afrika zirvesine Kongo Demokratik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Laurent-Desire Kabila'nın öldürülmesi damgasını vurdu.
     Avustralya'nın ilk klonlanan koyununun 3 kuzu yavrulaMası, klonlamayla damızlık bir ırk yaratılmasının yolunu açtı.
     
     20 OCAK
     ABD Başkanı Bill Clinton, başkanlığının son gününde, Monica Lewinsky davasından ileride dava açılmaması için bağımsız savcı Robert Ray ile anlaşmaya vardı. 25 bin dolar ceza ödeyen Clinton'ın Arkansas'da avukatlık yapma izni de 5 yıl süreyle iptal edildi.
     
     21 OCAK
     Filipinler'de Devlet Başkan Yardımcısı Gloria Arroyo, sokağın ve ordunun baskısıyla Joseph Estrada'nın yerine Devlet Başkanı oldu.
     
     22 OCAK
     BM Gıda ve Tarım örgütü FAO, dünyada yıllık orman kayıplarının 9 milyon hektara ulaştığını ve dünya orman örtüsünün bugün 1995'dekine oranla yüzde 20 azaldığını açıkladı.
     
     26 OCAK
     Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde öldürülen Devlet Başkanı Laurent-Desire Kabila'nın yerine 32 yaşındaki oğlu General Joseph Kabila geçti.
     Hindistan'ın batısındaki Gucarat eyaletini vuran şiddetli deprem, 15 bin kişinin ölümüne ve 33 bin kişinin yaralanmasına neden oldu.
     
     27 OCAK
     Ünlü Flaman ressam Rembrandt'ın 1633 tarihli ''Kırmızı hırkalı erkeğin portresi'' isimli eseri, New York'taki Christie's müzayede salonunda 12,65 milyon dolara alıcı bularak, Rembrandt tablolarına verilen en yüksek ikinci değere ulaştı.
     
     28 OCAK
     Mısır'ın Taba kentindeki İsrail-Filistin görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı.
     
     31 OCAK
     Lockerbie saldırısıyla ilgili olarak Libya'nın sorumluluğunu açıkça belirten İskoç adaleti, Libyalı zanlılardan birini ömür boyu hapse mahkum ederken, diğerini beraat ettirdi.
     
ŞUBAT
     1 ŞUBAT
     Endonezya'nın başkenti Cakarta'da 10 binden fazla kişi, parlemento tarafından 2 ayrı mali yolsuzlukla suçlanan Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid aleyhine gösteri yaptı.
     
     2 ŞUBAT
     Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Çeçenistan'da 1 Ekim 1999'da başlatılan kara operasyonunda şimdiye kadar Rus saflarında 2 bin 728 kişinin öldüğünü açıkladı.
     
     3 ŞUBAT
     İsrail sağının lideri Ariel Şaron, Başbakanlık için yapılan seçimleri önceki Başbakan İşçi Partili Ehud Barak'ın yüzde 25 önünde tamamladı.
     
     8 ŞUBAT
     Bonn Başsavcılığı'nın Hıristiyan-Demokrat Parti'ye (CDU) yapılan karanlık bağışlarla ilgili dava çerçevesinde eski Başbakan Helmut Kohl hakkında açtığı dava, 150 bin euro tutarında cezanın ödenmesiyle kapandı.
     
     9 ŞUBAT
     Dünyanın ikinci kalabalık ülkesi Hindistan'daki nüfus, yapılan sayımı sonucu 1 milyardan fazla çıktı.
     Havai açıklarında Amerikan nükleer denizaltısıyla çarpışan bir Japon balıkçı gemisi battı, 10 denizci kayboldu.
     
     11 ŞUBAT
     İnsanın gen haritasının yayımlanmasıyla, insanın 30 bin geni bulunduğu ve bunun beklenenden daha az olduğu ortaya çıktı.
     
     14 ŞUBAT
     El Salvador'da Richter ölçeğine göre 6,1 büyüklüğündeki deprem 237 kişinin ölümüne ve 1695 kişinin yaralanmasına neden oldu.
     
     15 ŞUBAT
     Çeçenistan'daki Rus birlikleri, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıkladığı plan uyarınca çekilmeye başladı. Çeçenistan'daki 80 bin askerden 22 bininin Çeçenistan'da kalması kararlaştırıldı.
     
     19 ŞUBAT
     Brezilya tarininin en büyük isyanında, 23 cezaevinde aynı anda başlayan olaylarda 11 kişi öldü.
     
     20 ŞUBAT
     Filipinler Devlet Başkanı Glorio Arroyo, barış görüşmelerinin yeniden başlamasını sağlamak için ülkenin güneyindeki ayrılıkçı Müslümanlarla tek yanlı ateşkes yaptı.
     
     24 ŞUBAT
     Borneo adasının Endonezya kısmında 6 gün süren etnik şiddette 200'den fazla kişi öldü.
     
     25 ŞUBAT
     İngiliz hükümeti, şap hastalığının etkisi altındaki 8 çiftlikteki binlerce domuzun sistematik biçimde itlaf edileceğini açıkladı.
     Moldova'da komünistler, erken genel seçimlerde çoğunluğu kazandı.
     Meksika'da yerlilerin haklarını savunan ayrılıkçı Zapatistaların 2. Komutanı Marcos, yönetimle 4 yıldır kesik olan görüşmelerden önce başkent Mexico'ya gitmek üzere 1000 kilometreden fazla sürecek yürüyüşüne başladı. Marcos'un, 11 Mart'ta kente gelişi, zafer gibi kutlandı.
     
     26 ŞUBAT
     Afrika ülkeleri Mozambik, Malavi, Zambiya ve Zimbabve, aşırı yağışlar sonucu sular altında kaldı.
     
     27 ŞUBAT
     Taliban'ın lideri Molla Muhammed Ömer, İslam öncesi Budist sanatının en önemli başyapıtlarından Buda heykellerini ''imhanın, taş kırmaktan ibaret'' olduğunu söyleyerek, tüm dünyanın tepkisini çekti.
     
     28 ŞUBAT
     Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası toplumu, ABD'nin 1972'de imzalanan Balistik Füze Anlaşması'nı (ABM) gözden geçirme girişimlerine karşı koymaya çağırdı.
     
MART
     4 MART
     Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakelerine hemen başlanıp başlanmamasına karar vermek için bu sabah sandık başına giden İsviçreliler, ezici çoğunlukla ''AB üyeliğine hayır'' dediler.
     
     5 MART
     İsrail'de patlayan bomba, 4 kişinin ölümüne, 45 kişinin yaralanmasına yol açtı.
     Portekiz'deki belli başlı nehirlerden biri olan Douro'nun üzerindeki 116 yıllık taş köprünün sütunlarından birinin yıkılması sonucu çökmesiyle, iki katlı bir yolcu otobüsü ile iki otomobil nehre uçtu. Trajik kazada 70'den fazla kişi kayboldu.
     
     8 MART
     Merck ilaç şirketi, AIDS hastalığı ile boğuşan Afrika ülkelerine sattığı ilaçlarda indirim yaptı.
     
     13 MART
     Buyanovça Kurtuluş Ordusu (UCPMB) Belgrad yönetimiyle ateşkes imzaladı.
     
     22 MART
     ABD, casusluk yaptıklarından şüphelendiği 50 Rus diplomatı sınırdışı etti.
     Makedonya Kalkandelen'de faaliyet gösteren Arnavut militanlar, Üsküp yönetimiyle ateşkes imzalandığını duyurdular.
     
     24 MART
     Rusya'nın 15 yaşındaki emektar uzay istasyonu Mir, son yolculuğunda kendisi izleyenlere son bir gösteri yaptı ve gökyüzünü turuncuya boyayarak, Büyük Okyanus'un sularına gömüldü.
     
     26 MART
     Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç ve İzlanda, Schengen serbest dolaşım bölgesine dahil oldu.
     
     27 MART
     Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan Arap Birliği devlet ve hükümet başkanları zirvesinde İsrail-Filistin sorunu ve Irak ile ilgili ortak siyaset belirlenmesi konuları görüşüldü.
     Geçen yıl başlayan sayım sonuçlarına göre, Çin'in nüfusunun 1 milyar 265 milyon olduğu resmen açıklandı.
     
     31 MART
     Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, başkent Belgrad'da gözaltına alındı.
     Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da ilk eşcinsel çiftin nikahı kıyıldı.
     
NİSAN
     1 NİSAN
     Çin savaş uçağı tarafından yolu kesilen ve bu sırada meydana gelen küçük bir çarpışmadan sonra, içinde 24 kişinin bulunduğu bir Amerikan keşif uçağı Çin'in güneyinde acil iniş yaptı. 4 Temmuz'a kadar süren Çin-ABD casus uçak krizi de böylece başlamış oldu.
     
     4 NİSAN
     SSCB'nin Afganistan'ı işgali sırasında yıldızı parlayan ünlü komutan Ahmed Şah Mesud, Nicole Fontaine ile görüşmek üzere Avrupa Parlamentosu'na geldi.
     
     6 NİSAN
     Japonya Başbakanı Yoshiro Mori istifasını açıkladı.
     
     8 NİSAN
     Kızıl gezen Mars'a gönderilecek Mars Odyssey uzay aracı, ABD'nin Florida'daki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı.
     Peru'da yaklaşık 15 milyon seçmen, devlet başkanlığı seçimi ve genel seçimler için oy kullandı. Peru'nun ikinci turda seçilen yeni başkanı Alejandro Toledo 28 Temmuz'da göreve başladı.
     
     10 NİSAN
     Hollanda parlamentosunda Senato, bazı koşullara bağlı olarak ötanazi yasasını onayladı.
     
     11 NİSAN
     Güney Afrika'da bir maçta taraftarlar arasında çıkan arbedede, 43 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.
     
     14 NİSAN
     Amerikan uçak üreticisi Boeing ile Rus uzay ajansı (RKA) arasında uzay alanında işbirliğini öngören bir anlaşma imzalandı.
     
     18 NİSAN
     Amerikalı yetkililerden oluşan bir heyet, insani ihtiyaçları tespit etmek ve Taliban rejimi yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere, 1998'den bu yana ilk kez Afganistan'a gitti.
     
     24 NİSAN
     Japonya'da reform yanlısı 59 yaşındaki Junichiro Koizumi, Liberal Demokrat Parti'nin başkanlık seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı. Koizumi, 26 Nisan'da da Japonya'nın yeni başbakanı oldu.
     
     25 NİSAN
     Filipinler'in eski Devlet Başkanı Joseph Estrada, Manila'daki evinde ülkesinin 80 milyon dolarını hortumlamak suçlamasıyla yakalanarak tutuklandı.
     
     28 NİSAN
     Cezayir'de Berberilerin yaşadığı Kabili bölgesine patlak veren ayaklanmalar yaza kadar sürdü. Ayaklanmalarda 60 kadar kişi öldü, 2 binden fazla kişi yaralandı
     İlk uzay turisti Amerikalı Dennis Tito'nun, 2 Rus kozmonatla birlikte ''yıldızlara'' yolculuğu başladı.
     
MAYIS
     2 MAYIS
     ABD Başkanı George Bush, 1972 yılından kalma ABM antlaşmasının değiştirilmesini istedi.
     
     4 MAYIS
     Papa İkinci Jean Paul, ''Aziz Paul'ün izinde'' Yunanistan, Suriye ve Malta ziyaretine başladı.
     ABD, BM insan hakları komisyonundan çıkarıldı.
     
     5 MAYIS
     Mitchell komisyonu, Ortadoğu barışıyla ilgili raporunu Filistinlilere ve İsrail'e teslim etti.
     
     7 MAYIS
     1963'te asrın tren soygununu yapan Ronald Biggs, Brezilya'dan Londra'ya dönüşünde tutuklandı.
     
     9 MAYIS
     Gana'nın başkenti Akra'da futbol maçında izdihamda 130 kişi öldü.
     
     11 MAYIS
     Amerikalı federal yargıç, Almanya'nın Nazizm kurbanlarına tazminat ödemesine ilişkin süreci başlattı.
     
     12 MAYIS
     Makedonya'da Makedon ve Arnavut partileri, ulusal birlik hükümeti kurmak için anlaştı.
     
     13 MAYIS
     İspanya'da hükümet seçimlerde yenildi.
     
     15 MAYIS
     Polonya'nın eski 1 numaralı adamı General Wojciech Jaruzelski, 1970'de işçi hareketini kanla bastırmayı emretmekten yargılanmaya başladı.
     
     23 MAYIS
     İsrail Başbakanı Şaron, Mitchell raporunda belirtilen Filistin topraklarında yeni yerleşim birimleri açma işlemini durdurmayı reddetti.
     
     24 MAYIS
     Hint hükümeti, Keşmir'de ilan ettiği tek yanlı ateşkese son verdi, Pakistan lideri Müşerref'i görüşmelere çağırdı.
     
     26 MAYIS
     Eski Yugoslavya ülkeleri, federasyon mirasını paylaşma anlaşmasını parafe ettiler.
     
     27 MAYIS
     53 ülkenin oluşturduğu Afrika Birliği, Afrika Birliği Örgütü'nün yerine yürürlüğe girdi.
     Fransızların hızlı treni, saatte ortalama 306.3 km hız yaparak rekor kırdı.
     
     HAZİRAN 2001
     
     2 HAZİRAN
     Tel Aviv'de bir diskotekte düzenlenen intihar saldırısında 17 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.
     Nepal kralı ve kraliçesi, prens oğulları tarafından sofra başında silahla vurularak öldürüldü. Kraliyet ailesinden 9 kişi de prensin kurşunlarına hedef olarak can verdi.
     Filipinler'de, Ebu Seyyaf militanları Basilan adasında 200 kişiyi rehin aldı.
     
     3 HAZİRAN
     Kolombiya'da iktidarla Marksist gerillalar, hasta tutsakların değişimi için anlaştı.
     
     5 HAZİRAN
     BM, 6 milyar nüfuslu dünyada bir milyar kişinin gecekondularda yaşadığını bildirdi.
     
     7 HAZİRAN
     İngiltere'de İşçi partisi erken seçime gitti, seçimden zaferle çıktı.
     
     8 HAZİRAN
     İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini Muhammed Hatemi kazandı.
     
     11 HAZİRAN
     1995'te ABD'nin Oklahoma City kentinde 168 kişinin öldüğü saldırıyı düzenleyen Timothy McVeigh idam edildi.
     
     12 HAZİRAN
     Almanya Başbakanı Schröder ve işverenler, nükleer enerjinin terk edilmesi için anlaşma imzaladı.
     
     17 HAZİRAN
     Bulgaristan'da eski kral Simeon'un partisi, genel seçimleri kazandı.
     Suriye ordusu Lübnan başkentinden Bekaa'ya çekildi, 7 bin asker Beyrut'tan ayrıldı.
     
     22 HAZİRAN
     Filipinler'de Manila hükümeti ve Moro islamcıları ateşkes anlaşması imzaladı.
     Arnavutluk'ta Sosyalist Parti seçimleri kazandı.
     
     28 HAZİRAN
     Kofi Annan, oybirliğiyle yeniden BM genel sekreteri seçildi.
     
TEMMUZ
     4 TEMMUZ
     Sibirya'da bir uçağın düşmesi sonucu 145 kişi öldü.
     ABD'de ilk kez deri içinden kablo bağlantılı dış pil yerine, pilini içinde bulunduran yapay kalp nakli yapıldı. Greyfurt büyüklüğünde, titanyum elementli plastik kalple yaşamaya başlayan 59 yaşındaki Robert Tools 5 ay yaşadı ve 30 Kasım'da öldü.
     
     5 TEMMUZ
     Makedonya'da NATO'nun girişimiyle hükümet ile Arnavut militanlar arasında imzalanan ateşkes yürürlüğe girdi.
     
     8 TEMMUZ
     Hırvat hükümeti, savaş suçu sanıklarının Lahey'deki mahkemeye gönderilmesine onay verdi. Sanıklardan general Rahim Ademi 25 Temmuz'da Lahey'e gitti.
     
     11 TEMMUZ
     Leonardo da Vinci'nin bir deseni, ''rekor kırarak'' 13 milyon Euro'ya alıcı buldu.
     Güney Kore, tarih ders kitaplarında düzeltme yapmayan Japonya ile ilişkilerini dondurdu.
     
     14 TEMMUZ
     Pekin, 2008 Olimpiyat oyunlarının ev sahibi oldu.
     ABD, ulusal füze kalkanı projesi (NMD) kapsamında Büyük Okyanus üzerinde başarılı bir deneme yaptı.
     
     21 TEMMUZ
     İtalya'nın Cenova kentinde düzenlenen G-8 zirvesini protesto eden küreselleşme karşıtı bir kişi öldürüldü. 200 bin kişinin düzenlediği gösteride, 73'ü polis 150 kişi yaralandı.
     
     23 TEMMUZ
     Endonezya'da parlamento, Devlet Başkanı Abdurrahman Vahid'in yerine Megavati Sukarnoputri'yi getirdi.
     
     24 TEMMUZ
     Almanya'nın Bonn kentinde yapılan BM Uluslararası Küresel Isınma Konferansı'nın Başkanı Jan Pronk, sanayileşmiş ülkelerin, sera etkisi yaratan zararlı gazların azaltılması konusunda ABD'nin itirazına rağmen uzlaşma sağladıklarını açıkladı.
     
     26 TEMMUZ
     Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl, ilk kez çıktığı resmi yurdışı ziyareti kapsamında trenle Rusya'ya geldi.
     Hindistan'ın ünlü ''haydutlar kraliçesi'' Fulan Devi, Yeni Delhi'de öldürüldü.
     
AĞUSTOS
     3 AĞUSTOS
     Lahey'deki savaş suçları mahkemesi, Bosnalı Sırp general Radislav Kristiç'i Srebrenica'da insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle 46 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
     
     5 AĞUSTOS
     Afganistan'da yönetimi elinde bulunduran Taliban rejimi, Hıristiyanlık propagandası yaptıkları gerekçesiyle, Shelter Now International adlı sivil toplum örgütünün 8'i Batılı 24 üyesini tutukladı.
     
     9 AĞUSTOS
     Amerikan uzay aracı Genesis, 9 günlük ertelemeden sonra, Güneş rüzgarlarından örnekler getirmek üzere fırlatıldı.
     
     10 AĞUSTOS
     İsrail polisi, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) resmi bürosu Doğu Evi'ni işgal etti ve kapattı. Gerekçe, bir lokantaya yönelik düzenlenen ve 18 kişinin öldüğü, 90 kişinin yaralandığı intihar saldırısına misilleme yapmaktı.
     
     14 AĞUSTOS
     Makedonya'da Arnavutlarla Makedonlar arasında Üsküp'te barış anlaşması imzalandı. Anlaşma, Arnavutların azınlık haklarından yararlanmalarına olanak sağlıyor.
     
     25 AĞUSTOS
     ABD'de 9 yaşındaki bir kızı öldürmekten suçlu bulunarak 18 yıl cezaevinde idam bekleyen Charles Fain, DNA testi sonucu aklanarak beraat etti.
     
     26 AĞUSTOS
     Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin, gelecek yıl görevlerinden ayrılacağını açıkladı.
     Afganistan'da Taliban rejimi interneti yasakladı.
     
     27 AĞUSTOS
     Makedonya'da ''Esas Hasat Zamanı''... Arnavut militanlar, silahlarını, bölgeye konuşlanan NATO birliklerine teslim etmeye başladı.
     Hint Okyanusu'nda yolculuk yaptıkları Endonezya bandıralı KM Palapa 1 adlı teknenin batması sonucu, Norveç bandıralı kargo gemisi tarafından kurtarılan 434 kaçak, gemiyi Avustralya'ya kaçırmaya çalıştı. Kaçak krizinin giderek büyümesinin ardından Avustralya, Norveç gemisinde bulunan kaçakların ilk aşamada Papua Yeni Gine'ye gönderileceğini bildirdi.
     
EYLÜL
     1 EYLÜL
     Güney Afrika'da 150 ülkenin temsilcileri, ırkçılıkla mücadele konferansında bir araya geldi, ABD ve İsrail toplantıyı terk etti.
     
     2 EYLÜL
     Euro banknotları ve madeni paraları, AB ülkeleri bankalarına ve postanelerine gönderilmeye başladı.
     
     8 EYLÜL
     IMF, Arjantin'e 8 milyar dolar ek kredi vereceğini bildirdi.
     
     10 EYLÜL
     Afganistan'da gazeteci gibi davranan iki kişinin bombalı suikastine uğrayan Ahmed Şah Mesud öldü.
     
     11 EYLÜL
     ABD, eşi benzeri görülmemiş terör saldırısıyla sarsıldı. New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerine ve Pentagon'a uçaklı saldırılarda 4 bine yakın insan öldü.
     
     12 EYLÜL
     NATO Daimi Konseyi, bir ittifak ülkesinin saldırıya uğradığı anda, tüm üyelerin saldırıya uğradığı ilkesini içeren 5. maddenin uygulanmasına karar verdi.
     
     15 EYLÜL
     ABD Temsilciler Meclisi, Amerikan topraklarında saldırı düzenleyenlere karşı kuvvet kullanımı için başkana izin veren yasa tasarısını kabul etti.
     
     16 EYLÜL
     Taliban, bütün yabancılardan ülkeyi terk etmelerini istedi.
     İsrail ordusu; hava, kara ve denizden saldırıya geçerek Gazze şeridinde Filistin hedeflerini vurdu.
     
     19 EYLÜL
     BM Güvenlik Konseyi, Taliban'dan Usame Bin Ladin'in derhal ve koşulsuz teslim edilmesini istedi, Taliban bunu reddetti.
     
     20 EYLÜL
     Kabil'de toplanan ''ulema'', ABD'ye cihat ilan etti.
     
     25 EYLÜL
     Başkan Bush, 27 kişi ve örgütü, terörle mücadelenin ilk hedefleri arasında saydı.
     Riyad, Taliban'la ilişkilerini kesti.
     
     28 EYLÜL
     Suudi Arabistan, topraklarında konuşlandırılmış Amerikan kuvvetlerine Bin Ladin'e karşı girişilecek operasyona katılma izni verdi.
     
EKİM
     1 EKİM
     İsviçre havayolları Swissair, 15 milyar dolar kaybedince iflasın eşiğine geldiğini bildirdi.
     
     2 EKİM
     Pakistan'da düzenlenen intihar saldırısında 29 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.
     
     3 EKİM
     ''Sonsuz Özgürlük'' operasyonu çerçevesinde, 30 bin Amerikan askeri Asya'nın güneybatısına konuşlandırıldı.
     
     5 EKİM
     İsrail'den kalkan Rus uçağı, Karadeniz üzerinde Ukrayna füzesiyle vurularak sulara gömüldü: 78 ölü.
     
     7 EKİM
     ABD, Afganistan'ı vurmaya başladı.
     Bin Ladin, El Cezire TV'since yayınlanan mesajında, ABD'ye ''rahat yüzü göstermeyeceği'' tehdidini savurdu.
     
     8 EKİM
     Rus denizaltısı Kursk'u yüzdürme çalışmaları başladı.
     İtalya'da Milano havaalanında uçaklar yerde çarpıştı. Bilanço: 114 ölü.
     
     9 EKİM
     FBİ, şarbonlu mektup vakalarını soruşturmaya başladı.
     
     12 EKİM
     Nobel barış ve edebiyat ödülleri sahiplerini buldu. Edebiyat ödülü İngiliz Vidiadhar Surajprasad Naipaul'e, barış ödülü BM ve genel sekreter Annan'a verildi.
     
     17 EKİM
     İsrail Turizm Bakanı Rehavam Zeevi Kudüs'te öldürüldü.
     
     18 EKİM
     Rus lideri Putin, Küba'daki dinleme istasyonunu sökeceklerini bildirdi.
     
     21 EKİM
     Amerikan komandoları Afganistan'ın güneyine indi.
     
     23 EKİM
     İsrail ordusu, Zeevi'nin öldürülmesine misilleme için 6 Filistin kentini vurdu.
     
     25 EKİM
     İsviçre'nin Gothard tünelinde trafik kazası sonucu yangın çıktı: 11 ölü.
     
     26 EKİM
     ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra terör faaliyetlerine karıştıklarından şüphelenilen 952 kişi tutuklandı.
     
     29 EKİM
     Fas'taki BM iklim konferansı, Kyoto sözleşmesinin uygulamaya sokulmasına ilişkin anlaşmayı kabul etti.
     
KASIM
     3 KASIM
     Amerikan yazılım devi Microsoft grubu ve Amerikan hükümeti, 1998'den beri süren anti-tekel davasında dostane çözümde anlaştı.
     
     4 KASIM
     Londra ve Washington, terörist ilan ettikleri 25 örgütün malvarlıklarını dondurdu.
     
     7 KASIM
     New Yorklular, Michael Bloomberg'i yeni belediye başkanı seçtiler.
     Sesten hızlı Concorde, 2000 ağustosundaki kazadan sonra ilk ticari uçuşunu yaptı.
     Belçika havayolları şirketi Sabena iflasını açıkladı.
     
     10 KASIM
     Afganistan'da ABD'nin desteklediği Kuzey İttifakı, Mezar-ı Şerif kentini ele geçirdi.
     Dünya Ticaret Örgütü, Çin'i üye almayı kabul etti.
     
     11 KASIM
     Cezayir sellerle boğuştu, başkentte 760 kişi boğularak öldü.
     
     12 KASIM
     Afganistan'ın kuzeydoğu cephesinde pusuya düşürülen iki yabancı gazeteci öldürüldü. Kasım sonunda da beş gazeteci katledildi.
     
     13 KASIM
     Afganistan'ın başkenti Kabil ve Herat, Amerikan operasyonunun 38. gününde düştü.
     New York'ta yolcu uçağı yere çakıldı, 266 kişi öldü.
     
     21 KASIM
     ABD, Bin Ladin'in kellesine 25 milyon dolar koydu.
     
     22 KASIM
     Vatikan, Avustralya ve Okyanusya yerlilerinden geçmişteki hatalar için özür diledi.
     
     25 KASIM
     Afganistan'da Kunduz düştü.
     
     26 KASIM
     İleri Hücre Teknolojisi adlı Amerikan kuruluşu, tedavi amacıyla insan cenini kopyalayabilecek düzeye gelindiğini bildirdi.
     
     27 KASIM
     Afgan aşiretlerini temsil eden delegeler, Bonn'da toplanarak Afganistan'ın siyasal geleceğini görüşmeye başladı. Delegeler, yeni yönetim konusunda anlaştı.
     
     28 KASIM
     Vietnam parlamentosu, ABD'yle ticaret anlaşmasını kabul etti.
     
     30 KASIM
     İsrail'de kanlı gün: İki intihar saldırısında yedi kişi öldü. İsrail, misillemeye başladı.
     
ARALIK
     1 ARALIK
     Japonya Veliaht Prensi Naruhito ve Prenses Masako'nun ilk çocukları dünyaya geldi.
     İsrail'de 1 ve 2 Aralık'ta 26 kişinin ölümüne yol açan intihar saldırıları düzenlendi. Filistin polisi, radikal İslami militanlara karşı geniş çapta tutuklama başlattı.
     
     3 ARALIK
     İsrail Başbakanı Ariel Şaron, terörizme karşı savaş açtığını açıkladı ve İsrail'e düzenlenen saldırılardan Filistin lideri Arafat'ı sorumlu tuttu.
     
     4 ARALIK
     ABD, İsrail'deki 1-2 Aralık saldırılarının sorumluluğunu üstlenen Hamas'la bağlantılı örgütlerin malvarlığını dondurdu.
     İsrail, saldırılara misillemede bulundu. 3 füze, Arafat'ın bürosunun yakınına düştü.
     
     5 ARALIK
     Almanya'da yapılan Afganistan görüşmelerinde bir başbakan ve bakanlar kurulunu içeren geçici yönetim onaylandı.
     Filistin polisi, Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin'i ev hapsine aldı.
     
     7 ARALIK
     Afganistan'daki Taliban güçleri, direndikleri son yer olan Kahdahar'ı kaybetti.
     Uzay mekiği Endeavour, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi.
     
     10 ARALIK
     BM, Gabon'da 11 kişinin Ebola salgınından öldüğünü açıkladı.
     
     12 ARALIK:
     Almanya, ''kara ses'' olarak bilinen Cemalettin Kaplan'ın cezaevinde bulunan oğlu Metin Kaplan tarafından yönetilen İslami Cemaat ve Cemiyetleri Birliği (İCCB) ile derneğin 19 yan kuruluşunun faaliyetlerini yasakladı.
     
     13 ARALIK:
     İsrail, Filistin lideri Arafat'la tüm ilişkileri kestiğini açıkladı.
     ABD, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak kanıt olduğunu açıkladığı Usame Bin Ladin'in konuşmalarının yer aldığı video kaseti kamuoyuna açıkladı.
     ABD Başkanı Bush, Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan (ABM) çekildiğini açıkladı.
     Hindistan parlamentosuna saldırı düzenlendi, 5'i saldırgan 12 kişi öldü.
     
     14 ARALIK
     Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren Laeken zirvesi, 14-15 Aralık'ta yapıldı.
     Amerikan deniz piyadeleri, Kandahar havaalanının kontrolünü ele geçirdi.
     
     16 ARALIK
     Afgan aşiret liderleri, 9 haftalık kuşatmanın ardından El Kaide militanlarına karşı zaferlerini ilan ettiler, ancak Usame Bin Ladin'in nerede olduğu belirlenemedi.
     Filistin lideri Arafat, İsrail'e yönelik intihar saldırılarının ve diğer eylemlerin durdurulması çağrısında bulundu, saldırıyı gerçekleştiren militanların tutuklanacağını açıkladı.
     
     17 ARALIK
     Haiti'de darbe girişimi. Silahlı kişilerin başarısız eyleminde 8 kişi öldü.
     
     18 ARALIK
     ABD'de federal mahkeme, Mumya Ebu Cemal adlı idam mahkumunun cezasını bozdu. Siyahi mahkum 20 yıldır suçsuz olduğunu söylüyordu.
     
     19 ARALIK
     Kabil'e en az 3 bin kişiden oluşacak uluslararası güç konuşlandırılması için BM Güvenlik Konseyi onay verdi.
     Arjantin'de isyan: Başta başkent olmak üzere birçok kentte ekonomik bunalım yüzünden patlayan olaylarda 20 kişi öldü.
     
     20 ARALIK
     Arjantin Devlet Başkanı Fernando de la Rua istifa etti.
     
     
 SAYFA BAŞI   2001 YILI NASIL GEÇTİ?


Türkiye'de 2001 yılı
Ekonomide 2001 yılı
Borsa ve dövizde 2001 yılı
Dünyada 2001 yılı
2001 yılında Türkiye'nin dış ilişkileri
Sporda 2001 yılı