SPOR HABERLERİ


MİLLİYET ANA SAYFA




  2001 YILI NASIL GEÇTİ?


Türkiye'de 2001 yılı
Ekonomide 2001 yılı
Borsa ve dövizde 2001 yılı
Dünyada 2001 yılı
2001 yılında Türkiye'nin dış ilişkileri
Sporda 2001 yılı


Sporda 2001 yılı

Türk ve dünya sporu açısından 2001 yılı, uluslararası organizasyonlar ve diğer gelişmeler bakımından hayli yoğun geçti.

OCAK:
•  29 Aralık-4 Ocak: Portekiz'in Guarda ve Couilha kentlerindeki 16. Dünya Üniversiteler Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye, Fransa'ya uzatmada 23-22 yenilerek 6. olurken, finalde Portekiz'i 23-22 yenen Macaristan, 2. kez şampiyon, Yugoslavya'yı 32-28 yenen Rusya da 3. oldu.
•  4-7 Ocak: Erkeklerde Almanya'nın Schwerin, bayanlarda da İtalya'nın Costa Volpino kentlerindeki Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, bayanlarda 2. erkeklerde de 4. olarak elendi ve finallere kalamadı.
•  8-13 Ocak: İzmir ve Aydın'daki 3. Uluslararası Bora Öztürk Gençler Futbol Turnuvası'nda, finalde Türkiye'yi 5-4 yenen Fransa şampiyon, Belçika'yı 2-1 yenen Yunanistan 3. oldu.
•  13 Ocak: Hentbolda Bayanlar Avrupa Kupa Galipleri Kupası 3. turunda Anadolu Üniversitesi, Yugoslav rakibine sayı averajıyla elendi.
•  16 Ocak: Basketbolda Avrupa Raimundo Saporta Kupası'nda Pınar Karşıyaka, grupta 3 galibiyet ve 7 yenilgiyle 5. olup 2. tura çıkamadı.
•  16-17 Ocak: Bursa Uludağ'daki 1. Uluslararası Mehmet Yazıcı Kupası Kayak Yarışmaları'nda Bulgaristan, 4'er 1.lik ve 2.lik, 2 de 3.lükle en başarılı ülke olurken, Türkiye, 1 adet 3.lük alabildi.
•  17 Ocak: Basketbolda Avrupa Radivoj Koraç Kupası'nda Türk Telekomspor, ön eleme turunda Hırvat rakibini elemesine karşın, grup müsabakalarında 3'er galibiyet ve yenilgiyle 3. oldu ve elendi.
•  17 Ocak: Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon Kupası'nda Kocaelispor, grup 1.si olarak çıktığı 3. turda, ilk kez diğer Türk takımı Beşiktaş'a set averajıyla elendi.
•  20 Ocak: 5. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 5 galibiyet, 1 yenilgi ve 10 puanla grup 1.si olarak play-off'a kaldı.
•  2-21 Ocak: 23. Uluslararası Paris-Dakar Rallisi'nde birincilikleri, otomobil dalında ilk kez Alman bayan sürücü Jutta Kleinschmidt (Mitsubishi), motorsiklet kategorisinde de İtalyan Fabrizio Meoni (KTM) kazandı.
•  24 Ocak: (A) Milli Basketbol Takımı, Uluslararası Nations Cup Turnuvası'nda, 8 maçta 2 galibiyet, 6 yenilgi ve 10 puanla 4.lüğü aldı.
•  15-28 Ocak: Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan 89. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek bayanlarda ABD'li Jennifer Capriati ilk, tek erkeklerde de ABD'li Andre Agassi, 3. kez kazandı.
•  23-28 Ocak: Slovakya'nın başkenti Bratislava'daki Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Rusya, 3 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla 1., İtalya da 1 altın madalyayla 2. oldu.
•  31 Ocak: Birinci Futbol Ligi maçlarının TV'den 3.5 yıllığına naklen yayını ihalesini, Digitürk, 465 milyon dolar karşılığında aldı.
     
     
ŞUBAT:
•  23 Ocak-4 Şubat: Fransa'daki 17. Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nın başkent Paris'teki finalinde, İsveç'i uzatmada 28-25 yenen Fransa, 2. kez şampiyon, Mısır'ı 27-17 yenen Yugoslavya da 3. oldu.
•  2-4 Şubat: Samsun'daki 13. Dünya Genç Erkekler Hentbol Şampiyonası ön eleme turunda Türkiye, 3 maçını da kazanarak grup 1.si oldu ve yarı final elemelerine katılmaya hak kazandı.
•  4 Şubat: Portekiz'in Algarue kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Yarışmaları'nda, erkeklerde Fransa'nın Olympique Marsilya, bayanlarda da Portekiz'in Club De Maia takımları birincilikleri kazanırken, bayanlarda Vakıfbank Güneş Sigorta, 9., erkeklerde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi 14. oldu.
•  6 Şubat: Basketbolda Avrupa Raimundo Saporta Kupası'nda Beşiktaş, grupta 4. olup çıktığı 2. turda, İspanyol rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
•  7 Şubat: Basketbolda Avrupa Radivoj Koraç Kupası'nda Darüşşafaka, grupta 2. olup çıktığı 2. turda, Yugoslav rakibine sayı averajı, Avrupa Bayanlar Liliana Ronchetti Kupası'nda Fenerbahçe, grupta 2. olup çıktığı 2. turda İspanyol rakibine 2 maçta da yenilerek, Beşiktaş da yine 2. olup çıktığı 2. turda, İsrailli rakibine sayı averajıyla yenilerek elendiler.
•  29 Ocak-10 Şubat: Avusturya'nın Saint Anton-Arlberg Kayak Merkezi'ndeki 26. Dünya Alp Disiplini Kayak Şampiyonası'nda, Türk sporcuları başarılı olamazken, Avusturya, 3 altın, 6 gümüş ve 2 bronz madalyayla 1., İsviçre de 2 altın ve 1 bronz madalyayla 2. oldu.
•  10 Şubat: İstanbul'daki Uluslararası TRT Cup-2001 Okçuluk Yarışması'nda, finalde Ukrayna'ya üstünlük sağlayan İtalya, şampiyon olurken, Türkiye de Almanya'yı yenerek 3.lüğü aldı.
•  9 ve 11 Şubat: (C) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Rusya'yı, Antakya'da 2-0 ve İskenderun'da da 1-0 yendi.
•  11 Şubat: ABD Profesyonel Basketbol Ligi (NBA)'de yapılan 50. Geleneksel All Star Karmalar Maçı'nı, Doğu, Batı önünde 111-110 kazanarak 32. galibiyetini aldı. (Washington)
•  10-11 Şubat: Belarus'un başkenti Minsk'deki Uluslararası Alexander Medved Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 97 kiloda Fatih Çakıroğlu ile 1 birincilik, 76 kiloda Gökhan Yavaşer ile de 1 üçüncülük kazandı.
•  7-17 Şubat: Polonya'nın Zakopane kentindeki 20. Dünya Üniversite Kış Spor Oyunları'nda Türk sporcuları başarılı olamazken, Rusya, 14 altın, 9 gümüş ve 8 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak göze çarptı.
•  17 Şubat: Hentbolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda TMO, Rus rakibine 2 maçta da yenilerek elendikten sonra, EHF Kupası 2. turunda Sloven, 3. turda da Sloven rakiplerini elemesine karşın, 4. turda Hırvat rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
•  16-18 Şubat: Teniste 14 ve 16 yaş erkekler ve bayanlar Avrupa Kış Kupası Takım Şampiyonası elemelerinde Türkiye, 3 kategoride dereceye giremeyip elenirken, 16 yaş erkeklerde ilk kez 2. olarak final grubuna kaldı. (İstanbul-Montacatini-Mostar) Ancak milli takım, Almanya'daki final grubunda Danimarka'ya yenilerek elendi.
•  17-18 Şubat: Norveç'in Alesund kentindeki Uluslararası Norveç Kupası Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 4 birincilik, 2 ikincilik ve 3 üçüncülük kazanarak takım halinde 1. oldu.
•  17-18 Şubat: Avusturya'nın Leonding kentindeki uluslararası (A) kategorisi judo turnuvasında Türkiye, 48 kiloda Neşe Şensoy ile bayanlarda 1 birincilik elde etti.
•  18 Şubat: Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 8. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 7 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.
•  18 Şubat: 21. Uluslararası Trabzon 24 Şubat Yarı Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Ukraynalı Peter Sarafynyuk, bayanlarda da Türkiye'den Nuray Sürekli 1. oldu.
•  21 Şubat: Voleybolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Vakıfbank Güneş Sigorta, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla çıktığı çeyrek finalde İtalyan, Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde de Arçelik, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi ve 10 puanla 2. olup çıktığı çeyrek finalde, Fransız rakibine 2 maçta da yenilerek elendiler.
•  20 ve 22 Şubat: (B) Genç Milli Futbol Takımı, Bulgaristan ile İstanbul'da yaptığı özel maçları 3-0 ve 2-0 kazandı.
•  24 Şubat: Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde şampiyonlukları, erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da Fenerbahçe kazandı.
•  15-25 Şubat: Finlandiya'nın Lahti kentindeki 30. Dünya Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası'nda, Türk sporcuları başarılı olamazken, Norveç, 5 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla 1., Finlandiya, 3'er altın ve bronz ve 6 gümüş madalyayla 2., Almanya da 3 altın ile 2'şer gümüş ve bronz madalyayla 3. oldu.
•  22-25 Şubat: İstanbul'daki Uluslararası İspolo Büyükler Sutopu Turnuvası'nda Türkiye, 5. sırada kalırken, Ukrayna, Polonya ve Romanya, ilk 3 sırayı aldı.
•  25 Şubat: Galler'in Cardiff kentinde yapılan 125. İngiltere Lig Kupası finalinde, FC Liverpool, Birmingham City'yi penaltılarla 5-4 yenerek 6. kez şampiyonluğu kazandı.
•  22-28 Şubat: Rusya'nın başkenti Moskova'daki 5. Avrupa Salon Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Ukrayna'yı uzatmada 2-1 yenen İspanya şampiyon, İtalya'yı 2-1 yenen ev sahibi Rusya da 3. oldu.
•  23-28 Şubat: Uluslararası Mısır Bisiklet Turu'nda BRİSA Spor, takım halinde 2., bu takımdan Vadim Kravchenko da bireysel kategoride 3. oldu.
•  27-28 Şubat: Bursa Uludağ'daki 18. Uluslararası Uludağ Çocuk Kupası Kayak Yarışmaları'nda, Türk sporcuları dereceye giremezken, 5 birincilik alan Bulgaristan, en başarılı ülke olarak göze çarptı.
•  28 Şubat: (A) Milli Futbol Takımı, özel maçta Hollanda ile başkent Amsterdam'da golsüz berabere kaldı. Ümit milliler de Belçika'yı İstanbul'da 2-1 yendi.
     
     
MART:
•  2-3 Mart: Ankara'daki 29. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 5'er 1.lik ve 2.lik ile 3 üçüncülük, bayanlarda ise 3'er 2.lik ve 3.lük elde ederek takım halinde her 2 kategoride de 1. oldu.
•  3-4 Mart: Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon Kupası'nda şampiyonluğu, finalde 2 İtalyan takımından Cividini Vicenza, Foppapedretti Bergamo'yu 3-0 yenerek kazanırken, 3. turda Kocaelispor, çeyrek finalde ise Rus rakibini eleyerek ''Dörtlü Final''e ilk kez gelen Beşiktaş, İtalyan Sirio Perugia'ya 3-0 yenilerek 4. sırayı aldı. (Vicenza-İtalya)
•  3-4 Mart: Macaristan'ın Nyiregyhaza kentindeki Uluslararası Grand Prix Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 54 kiloda Ercan Yıldız ve 63 kiloda Şeref Eroğlu ile 2 birincilik, 2 de 3.lük kazandı.
•  4 Mart: Profesyonel boksta WBA (Dünya Boks Birliği) dünya ağır sıklet şampiyonluğu unvan maçında, Porto Rikolu John Ruiz, ABD'li Evander Holyfield'ı sayıyla yenerek unvanın yeni sahibi oldu. (Las Vegas-ABD)
•  3-5 Mart: Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Balkan Havalı Silahlar Atıcılık Şampiyonası'nda Türkiye, havalı tabancada Ayşe Kil ile 1 altın, ayrıca 1 bronz madalya kazandı.
•  6 Mart: Ümit Milli Futbol Takımı, başkent Budapeşte'deki özel maçta, Macaristan'ı 3-2 yendi.
•  7 Mart: Basketbolda Avrupa Radivoj Koraç Kupası'nda Fenerbahçe, grubunda 1. olup çıktığı 2. turda, Bulgar rakibini elemesine karşın, çeyrek finalde Hollandalı rakibine sayı averajıyla elendi.
•  5-9 Mart: Manisa'daki 19. Avrupa (B) Gençler Futbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, Malta'yı 3-0, Ukrayna'yı da 2-1 yenerek grup 1.si oldu.
•  8-10 Mart: Bursa'daki 6. Uluslararası Hikmet Erdem Yıldızlar Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2.liği alırken, Rusya, 3 maçını da kazanarak şampiyonluğu elde etti.
•  8-10 Mart: Fransa'nın Bordeaux kentindeki 3. Avrupa Veteranlar Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, Dr.Hikmet Kandeğdi ve Dr.Murat Kaçar ile 4 birincilik ve 1 ikincilik kazandı.
•  10 Mart: Hentbolda Avrupa Bayanlar Çalenç Kupası'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4. turda Polonyalı rakibini 2 maçta da yenerek elemesine karşın, çeyrek finalde Hollandalı rakibine sayı averajıyla elendi.
•  9-11 Mart: Portekiz'in başkenti Lizbon'daki 8. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda, Türk sporcular başarılı olamazken, ABD, 7'şer altın ve gümüş ile 2 bronz madalyayla 1.liği, Rusya, 4'er altın ve gümüş ile 5 bronz madalyayla 2.liği, Jamaika da 2'şer altın ve gümüş ile 1 bronz madalyayla 3.lüğü aldı.
•  9-11 Mart: Fransa'nın Toulon kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Tekerlekli Sandalye Basketbol Eleme Grubu'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4. sırayı alarak elendi.
•  10-11 Mart: Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Uluslararası Akropolis Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 63 kiloda Bünyamin Emik ve 85 kiloda Hamza Yerlikaya ile 2 birincilik kazandı.
•  11 Mart: Romanya'nın Craiova kentindeki 46. Balkan Kros Şampiyonası'nda Türkiye, Elvan Can ve genç erkek milli takımı ile 2 altın, ayrıca 3 gümüş ve 1 bronz madalya elde etti.
•  14-15 Mart: Basketbolda 9. Bayanlar Türkiye Kupası'nı, İstanbul'daki finalde Galatasaray'ı 57-53 yenen Fenerbahçe, 3. kez üst üste kazandı.
•  14-17 Mart: İspanya'nın Pontevedra kentindeki Avrupa Havalı Silahlar Atıcılık Şampiyonası'nda, Türk sporcular başarılı olamazken, Rusya, 8 altın, 3'er de gümüş ve bronz madalyayla ilk sırayı aldı.
•  16-18 Mart: Fransa'nın Nice kentindeki Avrupa Büyük Erkekler Sutopu Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 3 maçını da yitirerek sonuncu oldu ve elendi.
•  17-18 Mart: Polonya'nın başkenti Varşova'daki Uluslararası Varşova Judo Turnuvası'nda Türkiye, bayanlar 48 kiloda Neşe Şensoy ile 1 üçüncülük kazandı.
•  17-18 Mart: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 40. Uluslararası Dan Kolov Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 69 kiloda Ahmet Gülhan, 85 kiloda Ali Özen ve 130 kiloda Zekeriya Güçlü ile 3 birincilik, ayrıca 1'er 2.lik ve 3.lük ile takım halinde ev sahibi Bulgaristan'ın ardından 2. oldu.
•  17-18 Mart: Voleybolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, finalde 2 İtalyan takımından Edison Volley Modena'yı 3-0 yenen Foppapedretti Bergamo, 3.lüğü, grup 1.si olup çeyrek finalde Fransız RC Cannes'ı eleyen ve ''Dörtlü Final''e yükselen Türk temsilcisi Eczacıbaşı'nı 3-1 yenen Rusya'nın Uralochka Ekaterinburg takımı kazandı. (Ekaterinburg-Rusya)
•  17-18 Mart: Erkekler Avrupa ''Top Teams'' Kupası'nda, Portekiz'in SC Espinho takımı, Rusya'nın Izumrud Ekaterinburg takımını 3-2 yenerek şampiyonluğu, grupta yenilgisiz 1. olup çeyrek finalde Polonya'nın Stilon Gorzow takımını eleyerek ''Dörtlü Final''e gelen Erdemirspor'a 3-1 üstünlük sağlayan İspanya'nın Unicaja Almeria takımı da 3.lüğü aldı. (Karadeniz Ereğli)
•  18 Mart: 9. Türkiye Büyükler Buz Hokeyi Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, finalde Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor'u 4-3 yenen Polis Akademisi ve Koleji, ilk kez kazandı.
•  22 Mart: Basketbolda Bayanlar Avrupa Ligi'nde Galatasaray, 1. tur grubunda 1., 2. tur grubunda da 2. olup çıktığı 3. turda, İtalyan rakibini 2 maçta da yenerek eledi. Sarı-kırmızılılar, çeyrek finalde ise Macar rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
•  21 ve 23 Mart: (B) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Romanya'yı, Sapanca ve Yalova'da aynı skorlarla 2-0 yendi.
•  20-24 Mart: Kanada'nın Vancouver kentindeki 91. Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Rusya, 1'er altın ve bronz ile 3 gümüş bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, ABD'li Michella Kwan, 4. kez dünya şampiyonluğunu elde etti.
•  21-24 Mart: İtalya'nın Floransa kentindeki 6. Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'nda ABD, 6 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalyayla 1., İtalya, 4 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla 2. ve Ukrayna da 3'er altın ve bronz madalyayla 3. olurken, Türkiye ise büyük erkekler olimpik atışlarda Özdemir Akbal ile 1 bronz madalya kazandı.
•  21-24 Mart: Yugoslavya'nın Zrenjanin kentindeki Balkan Gençler ve Yıldızlar Eskrim Şampiyonası'nda Türkiye, 2 gümüş ve 10 bronz madalya kazanırken, Romanya, 17 altın, 8 gümüş ve 5 bronz madalyayla ilk sırada yer aldı.
•  23-24 Mart: Voleybolda Bayanlar Avrupa ''Top Teams'' Kupası'nın, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki finalinde, Avusturya'nın Telekom Post Wien takımını 3-2 yenen Belçika'nın Asterix Kieldrecht takımı şampiyon, Sloven Infond Branik Maribor'u 3-1 yenen Ukrayna'nın Dinamo Jenestra Odessa takımı da 3. oldu
•  23-24 Mart: Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin, Fransa'nın başkenti Paris'teki finalinde ise son 2 yılın şampiyonu İtalyan Sisley Treviso'yu 3-2 yenen Fransız Paris Volley takımı şampiyonluğu, Yunan Pire Olympiakos'u aynı skorla yenen İtalyan Ford Bambino Gesu Roma da 3.lüğü elde etti.
•  23 ve 24 Mart: (A) Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki 4. maçında, İstanbul'da Slovakya ile 1-1 berabere kalırken, tek gol Hakan Şükür'den geldi. Ümit milliler de Bursa'da rakipleriyle 1-1 berabere kaldılar.
•  23 ve 25 Mart: (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Rusya'yı, Burdur'da 3-0, Antalya'da ise 4-2 yendi.
•  24-25 Mart: Belçika'nın Oostende kentindeki 29. Dünya Kros Şampiyonası'nda Kenya, 6 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyayla 1., Etyopya da 4 altın, 5 gümüş ve 2 bronz madalyayla 2. olurken, genç bayanlarda Elvan Can 22., takım halinde de Türkiye, 9. oldu.
•  27 ve 28 Mart: (A) Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki 5. maçında, başkent Üsküp'te Makedonya'yı 2-1 yendi. Goller, Ümit Davala ve Markovski'den (kendi kalesine) geldi. Ümit milliler de Kocani kentinde rakibini 4-1 yendi.
•  27-31 Mart: Erzurum Palandöken ve Kars Sarıkamış'taki uluslararası kayak yarışmalarında Türkiye, 1 ikincilik ve 3 üçüncülük kazandı.
•  30-31 Mart: Tunus'un başkenti Tunus'taki uluslararası judo turnuvasında Türkiye, erkeklerde 66 kiloda Sezer Huysuz ile 1 ikincilik, ayrıca 3 de 3.lük elde etti.
•  30-31 Mart: 63. ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi'nde (NCAA) 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, Minneapolis'teki finalde, Arizona Üniversitesi'ni 82-72 yenen Duke Üniversitesi, 9 yıl aradan sonra 3. kez üst üste kazandı.
•  31 Mart: Masa Tenisi Süper Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluklarını, bayanlarda Fenerbahçe, erkeklerde ise KKTC Lefke Üniversitesi kazandılar.
     
     
NİSAN:
•  4 Nisan: Özel maçlarda deplasmanda, (B) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya'yı, (A) Genç Milli Futbol Takımı da Hollanda'yı aynı sonuçla 3-1 yendi.
•  5 Nisan: Basketbolda Avrupa Erkekler Suprolig'de Ülkerspor, grupta 11 galibiyet, 7 yenilgi ve 29 puanla 4. olup çıktığı 2. turda, İtalya'nın Scavolini Basket Pesaro takımına 2-1'lik seriyle elendi.
•  5-7 Nisan: İspanya'nın Pamplona kentindeki 4. Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 4'er gümüş ve bronz madalya kazandı.
•  1-8 Nisan: ABD'nin Minnesota kentindeki Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası'nda finalde ABD'yi 3-2 yenen Kanada şampiyon, Finlandiya'yı 2-1 yenen Rusya da 3. oldu.
•  4-8 Nisan: Bursa'daki 16. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası Yarı Final Eleme Grubu'nda Türkiye, 4 galibiyet ve 1 yenilgiyle grup birincisi olarak finallere kaldı.
•  7-8 Nisan: Trabzon'daki 19. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 6 birincilik, 2 ikincilik ve 7 üçüncülük kazanarak, takım halinde 77 puanla şampiyon oldu.
•  7-8 Nisan: Polonya'nın başkenti Varşova'daki Uluslararası Çok Uluslu Yüzme Yarışmaları'nda Türkiye, 3 ikincilik ve 5 üçüncülük kazanarak takım halinde 5. oldu.
•  11 Nisan: Futbolda 39. Türkiye Kupası'nı, Kayseri'deki finalde Fenerbahçe'yi penaltılarla 6-3 yenen Gençlerbirliği, 1986-87 sezonundan beri 2. kez kazandı.
•  Futbolda Dünya Kupası Okyanusya elemelerinde Avustralya, Amerikan Samoa'yı 31-0 yenerek bir resmi milli maçtaki en farklı skorlu galibiyeti elde etti. Avustralya takımından Archie Thompson da 13 gol atarak en fazla gol atan oyuncu unvanını aldı.
•  Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'daki bir futbol maçından önce stadda çıkan olaylarda, 43 kişi yaşamını yitirdi.
•  10 ve 12 Nisan: (C) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda, İsviçre'ye 2-1 ve 2-0 yenildi.
•  10-14 Nisan: Fransa'nın Saint Armand Les Eaux kentindeki 1. Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 2'şer altın ve bronz ile 1 gümüş madalya alarak, takım halinde 3. oldu. Altın madalyalar ise 48 kiloda Hülya Şahin ve 51 kiloda Hasibe Özer'den geldi.
•  14 Nisan: İstanbul'daki Balkan Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası'nda Türkiye, 11 altın madalya alarak takım halinde şampiyon oldu.
•  10-15 Nisan: Polonya'nın Gdansk kentindeki Dünya Gençler ve Yıldızlar Eskrim Şampiyonası'nda, Türk sporcular başarılı olamazken, Fransa, 2'şer altın ve gümüş ile 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.
•  13-15 Nisan: Letonya'nın başkenti Riga'daki 13. Dünya Genç Erkekler Hentbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 3 maçını da yitirerek sonuncu oldu ve elendi.
•  Marmaris'teki 13. Dünya Genç Bayanlar Hentbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 2 maçını da kazanarak grup 1.si oldu ve finallere kaldı.
•  Konya'daki 4. Uluslararası Gençler Şampiyonlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde, serbestte 7, grekoromende 9 ve bayanlarda da 1 birincilik elde ederek takım halinde 3 kategoride de ilk sırada yer aldı.
•  14-15 Nisan: Voleybolda 13. Erkekler Türkiye Kupası'nı, finalde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni 3-0 yenen Arçelik, 2. kez üst üste, 7. Bayanlar Türkiye Kupası'nı da finalde Vakıfbank Güneş Sigorta'ya 3-1 üstünlük sağlayan Eczacıbaşı, 3. kez üst üste kazandı. (Bolu-Antalya)
•  İstanbul'daki 14. Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası'nda Türkiye, erkeklerde 6, bayanlarda da 7 birincilik elde ederek her 2 kategoride de takım halinde şampiyon oldu.
•  12-16 Nisan: Çek Cumhuriyeti'nin Strakonice kentindeki 14. Avrupa Yıldız Bayanlar Basketbol Şampiyonası Yarı Final Eleme Grubu'nda Türkiye, 5 maçını da yitirerek sonuncu oldu ve elendi.
•  17 Nisan: Basketbolda 35. Avrupa Raimundo Saporta Kupası'nı, Polonya'nın başkenti Varşova'daki finalde, Fransa'nın Elan Chalon takımını 74-72 yenen Yunanistan'ın BC Maroussi Atina takımı ilk kez kazandı.
•  18 Nisan: Basketbolda 30. Avrupa Radivoj Koraç Kupası'nı, finalde Yugoslav KK Hemofarm Vrsaç takımına 77-47 ve 71-69'luk skorlarla üstünlük sağlayan İspanya'nın Unicaja Malaga takımı ilk kez kazandı.
•  27. Avrupa Bayanlar Liliana Ronchetti Kupası'nda da Türk temsilcisi BOTAŞ Spor, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgiyle 1. olup çıktığı 2. turda Yunan, çeyrek finalde Alman, yarı finalde de İsrailli rakibini eleyerek finale çıkarken, finalde İtalyan Famila Schio'ya 75-73 ve 87-70 yenilerek kupayı yitirdi. BOTAŞ Spor, basketbolda bayanlarda ve bu kupada, finale yükselen ilk Türk takımı unvanını aldı.
•  Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray, grupta 1. turda 8 puan ve averaj, 2. turda da 10 puan ve averajla 2. olup ilk kez çıktığı çeyrek finalde, geçen sezonun şampiyonu İspanyol Real Madrid CF'ye 3-2 ve 0-3'lük skorlarla elendi.
•  21 Nisan: 14. Uluslararası Belgrad Maratonu'nun yarı maraton bölümünde Ebru Kavaklıoğlu 1., maraton bölümünde ise Mehtap Sızmaz 3. oldu.
•  19-22 Nisan: Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Avrupa 44. Erkekler ve 8. Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 69 kiloda Ahmet Gülhan ile 1 altın madalya kazanarak, takım halinde 41 puanla 5., bayanlarda ise 14 puanla 10. oldu. Rusya, erkeklerde 3'er altın ve gümüş ile 59 puanla, bayanlarda da 2 altın, 3 gümüş madalya ve 49 puanla takım birinciliklerini elde etti.
•  20-22 Nisan: Basketbolda 43. Bayanlar Avrupa Ligi'nde şampiyonluğu, İtalya'nın Messina kentindeki finalde, 2 Fransız takımından Cercle Jean Mace Bourges, US Valenciennes Olympic'i 73-71 yenerek 3. kez kazandı. Macar ekibi Mizo Pecsi VSK Pecs de Çek BK Gambrinus BVV Brno'yu 66-58 yenerek 3. oldu.
•  21-22 Nisan: Ankara'daki 8. Uluslararası Nazım Canca Ümitler Judo Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik, 5 ikincilik ve 8 de 3.lük kazandı. 7 birincilikle Rusya, en başarılı ülke oldu.
•  Belçika'nın Herentals kentindeki 22. Uluslararası Belçika Açık Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 2 birincilik, 4 ikincilik ve 6 da 3.lük kazanarak, takım halinde İran ve İspanya'nın ardından 3. oldu.
•  Hentbolda ilk kez düzenlenen Avrupa Bayanlar Süper Kupası'nı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Rus Volgograd AKVA'yı 27-24 yenen Avusturya'nın Hypo Niederosterreich takımı, 3.lüğü de Rumen Rapid Bükreş'i 32-23 yenen İspanyol Ferrobus KU Mislata kazandı.
•  Portekiz'in başkenti Lizbon'daki 15. Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda Şükran Taşyuran, 4 adet 2.lik, 1 adet de 3.lük elde etti.
•  22 Nisan: Profesyonel boksta dünya ağır sıklet şampiyonluğu unvan maçında İngiliz Lennox Lewis, ABD'li Haşim Rahman'a 5. raundda nakavtla yenilerek 6.5 yıl sonra ilk yenilgisini aldı ve WBC ve IBF unvanlarını yitirdi. (Brakpan-Güney Afrika)
•  Yunanistan'ın Astros kentindeki 2. Balkan Yürüyüş Kupası'nda Yeliz Ay, 20 kilometrelik parkurda Türkiye Rekoru kırarak 5. oldu.
•  25 Nisan: (A) Milli Futbol Takımı, ilk kez Gaziantep'te yaptığı özel maçta, Arnavutluk'a 2-0 yenildi. Ümit milliler ise Torino'daki özel maçta, İtalya ile 1-1 berabere kaldı.
•  26 Nisan: 21. Bayanlar Basketbol Birinci Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, finalde Fenerbahçe'ye 3-1'lik üstünlük sağlayan BOTAŞ Spor, ilk kez kazandı.
•  28 Nisan: Hentbolda erkeklerde Avrupa kupalarında şampiyonlukları, Şampiyonlar Ligi'nde, finalde 2 İspanyol takımından Portland San Antonio, FC Barcelona'ya 30-24 ve 22-25, Kupa Galipleri Kupası'nda Alman SG Flensburg Handewitt, İspanyol Ademar Leon'a 32-25 ve 19-24, EHF Kupası'nda Alman Sportclub Magdeburg, Hırvat RK Metkoviç Jambo'ya 23-22 ve 28-19, Çalenç Kupası'nda da Yugoslav RK Jugoviç Kac, İsviçre'nin Pfadi Winterthur takımına 27-27 ve 26-22'lik skorlarla üstünlük sağlayarak kazandılar.
•  22-29 Nisan: Van-Diyarbakır arasındaki 37. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nda bireysel birinciliği, BRİSA Spor'dan Mert Mutlu, takım birinciliğini de BRİSA Spor elde etti.
•  24-29 Nisan: Slovakya'nın Trencin kentindeki Avrupa 80. Erkekler ve 14. Bayanlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 6 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya ve 507 puanla 2., bayanlarda da 2 altın, 3 gümüş, 1 bronz madalya ve 333 puanla 8. oldu. Erkeklerde 56 kiloda Halil Mutlu 3, 69 kiloda Reyhan Arabacı 1 ve Ekrem Celil 2, bayanlarda da 53 kiloda Emine Bilgin, 2 altın madalya aldı. Şampiyonada Rusya, erkeklerde 575, bayanlarda da 492 puanla takım birinciliğini kazandı.
•  27-29 Nisan: Teniste Davis Kupası Avrupa-Afrika 2. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, Yunanistan'a İstanbul'da 5-0 yenilerek avantajını yitirdi.
•  Lüksemburg'daki Dünya Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Eleme Grubu'nda Türkiye, grup 2.si olarak ilk kez finallere katılma hakkını kazandı.
•  28-29 Nisan: Basketbolda 16. Erkekler Türkiye Kupası'nda şampiyonluğu, Bursa'daki finalde Türk Telekomspor'u 85-78 yenen Efes Pilsen, 5. kez kazandı.
•  29 Nisan: Hentbol Süper Liglerinde 2000-2001 sezonu şampiyonluklarını, bayanlarda Anadolu Üniversitesi ilk kez, erkeklerde de ASKİ Spor, 3. kez üst üste elde etti.
     
     
MAYIS:
•  3 Mayıs: 24. Bayanlar Voleybol (A)1 Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, finalde Vakıfbank Güneş Sigorta'ya 4-1 üstünlük sağlayan Eczacıbaşı, 3. kez üst üste ve toplamda 17. kez kazandı.
•  1-4 Mayıs: İstanbul'daki 16. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası'nda Türkiye, 4 birincilik, 1 ikincilik ve 6 üçüncülük kazanarak takım halinde birinci oldu. Turnuvada Ukrayna ve Özbekistan da 3'er birincilik elde etti.
•  23 Nisan-6 Mayıs: Japonya'nın Osaka kentindeki 46. Dünya Masa Tenisi Şampiyonası'nda, Türk sporcular başarılı olamazken, Çin Halk Cumhuriyeti, 7 altın, 4 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak ilk sırada yer aldı.
•  İngiltere'deki 19. Avrupa (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Fransa'yı 1-0 yenen İspanya kazanırken, İngiltere'yi 4-1 yenen Hırvatistan da 3. oldu. Grupta 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 6 puanla 2. olup çeyrek finale çıkan Türkiye, çeyrek finalde Hırvatistan'a 2-0 yitirerek yarı finale kalamadı.
•  3-6 Mayıs: Yunanistan'ın Kavala kentindeki Balkan Yıldızlar Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 3 bronz madalya kazandı.
•  4-6 Mayıs: Ankara'daki Balkan Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın, gümüş ve bronz madalya kazanarak en başarılı ülke oldu. Türkiye'ye altın madalyaları, yıldızlarda Beril Bektaş ve Umur Öztaşdelen, gençlerde de Duygu Sulur kazandırdı.
•  5-6 Mayıs: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 31. Avrupa Büyük Erkekler Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda Türkiye, 70 kiloda Soner İçöz ile 1 gümüş madalya kazandı. Şampiyonayı Slovakya, 2 altın madalyayla kapadı.
•  ABD'nin Baltimore kentindeki 28. Serbest Güreş Dünya Kupası'nda ev sahibi ABD, 3 müsabakasını da kazanarak, son 12 yılda 9. şampiyonluğunu kazandı. Türkiye ise İran, Rusya ve ABD'ye yenilerek 4. sırayı aldı.
•  4-9 Mayıs: Nevşehir ve Aksaray'daki Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası'nda, bayanlarda İstanbul Özel Ortadoğu Lisesi, finalde Fransız temsilcisini 69-63 yenerek şampiyon olurken, erkeklerde Bursa Çınar Lisesi, Finlandiya temsilcisini 69-63 yenerek 3.lüğü aldı. Şampiyonluk ise finalde İsrail temsilcisini 98-89 yenen Sloven temsilcisinin oldu.
•  10 Mayıs: Gana'nın başkenti Akra'da bir futbol maçından sonra çıkan olaylarda, 130 kişi yaşamını yitirdi.
•  Basketbolda bu yıl ilk kez FIBA'dan ayrılan ULEB tarafından düzenlenen Erkekler Avrupa Ligi'nde şampiyonluğu, finalde İspanyol TAU Ceramica Vitoria'ya 3-2'lik üstünlük sağlayan İtalyan Kinder Bologna kazandı.
•  6-12 Mayıs: Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki 28. Avrupa Bayanlar Bahar Kupası Voleybol Turnuvası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgiyle 6. sırayı aldı.
•  12 Mayıs: 120. İngiltere Federasyon Kupası'nda şampiyonluğu, Galler'in Cardiff kentindeki finalde Arsenal'i 2-1 yenen FC Liverpool, 6. kez ve 9 yıl aradan sonra ilk kez kazandı.
•  Brezilya Milli Futbol Takımı'nın efsanevi yıldızlarından Waldir Pereira Didi, 72 yaşında Rio De Janeiro'da öldü.
•  28 Nisan-13 Mayıs: Almanya'daki 66. Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde uzatmada Finlandiya'yı 3-2 yenen Çek Cumhuriyeti, 3. kez üst üste ve toplamda 9. kez, 3.lüğü de ABD'yi aynı skorla yenen İsveç kazandı.
•  10-13 Mayıs: İstanbul'daki 48. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 63 kiloda Şeref Eroğlu ve 85 kiloda Hamza Yerlikaya ile 2 altın, ayrıca 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak 64 puanla tarihinde ilk kez takım halinde şampiyon oldu. Rusya, 2'şer altın ve gümüş madalya ve 54 puanla 2.liği, Gürcistan da 1'er altın ve gümüş madalya ve 35 puanla 3.lüğü aldı.
•  11-13 Mayıs: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 36. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, bayan kumite milli takımı ile 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 3 bronz madalya ile takım halinde 4. olurken, Fransa, 7'şer altın ve bronz ile 1 gümüş madalyayla birinciliği elde etti.
•  Basketbolda 44. Avrupa Erkekler Suprolig'de, Fransa'nın başkenti Paris'teki finalde, geçen yılın şampiyonu Yunan Panathinaikos BSA Atina'yı 81-67 yenen İsrail'in Maccabi Elite Tel Aviv takımı, 3. kez şampiyon, Rus USH CSKA Moskova'yı 91-85 yenen Efes Pilsen de 3. oldu. Grubunda 13 galibiyet, 5 yenilgi ve 31 puanla 2. olup 2. tura çıkan Efes Pilsen, 2. turda Litvanyalı, çeyrek finalde de Hırvat rakiplerini 2-1'le geçerek 2. kez ''Dörtlü Final''e kaldı.
•  Bulgaristan'ın Varna kentindeki Olimpik Ümitler Açık Yaz Oyunları Ritmik Cimnastik Yarışmaları'nda Türkiye, 2 ikincilik, 4 de üçüncülük kazandı.
•  13 Mayıs: Hentbolda Erkekler Türkiye Kupası'nı, Antalya'daki finalde lig şampiyonu ASKİ Spor'u 31-28 yenen Beşiktaş kazanırken, İzmir TANSAŞ Spor'u 34-26 yenen Çankaya Belediyesi de 3. oldu.
•  Badminton Birinci Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, EGO Spor yenilgisiz kazandı.
•  Hentbolda Bayanlar Avrupa kupalarında şampiyonlukları, Şampiyonlar Ligi'nde Danimarka'nın Viborg HK AS takımını 25-19 ve 25-22 yenen Sloven RK Krim Neutra Roberts, EHF Kupası'nda Hırvat Podravka Koprivnica'yı 24-24 ve 28-21 yenen Polonya'nın MKS Mantex Lubin, Kupa Galipleri'nde Norveç'in Nordstrand 2000 Oslo takımını 23-18 ve 26-20 yenen Ukrayna'nın Motor Zaporodje, Çalenç Kupası'nda da Hırvat Split Kaltenberg'i 18-16 ve 22-18 yenen Fransız Handball Cercle Nimes takımı elde etti.
•  16 Mayıs: Futbolda 43. UEFA Kupası'nı, Almanya'nın Dortmund kentindeki finalde, İspanya'nın CD Alaves Vitoria takımına uzatmada 5-4 üstünlük sağlayan İngiltere'nin FC Liverpool takımı, 25 yıl aradan sonra 3. kez kazandı.
•  Voleybolda 31. Erkekler (A)1 Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, finalde Erdemirspor'a 4-0 üstünlük sağlayan Arçelik, 2. kez üst üste kazandı.
•  14-18 Mayıs: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası Avrupa-Afrika 2. Eleme Grubu'nda Türkiye, gruptaki 4 maçını da kazanarak grup 1.si oldu ve 1. gruba yükseldi. (Belek-Antalya)
•  13-19 Mayıs: Slovenya'nın Kranjska Gora kentindeki 28. Avrupa Erkekler Bahar Kupası Voleybol Turnuvası'nda, finalde Hırvatistan'ı 3-2 yenen ev sahibi Slovenya şampiyon, Yunanistan'ı 3-0 yenen Türkiye de 3. oldu. Türkiye turnuvada, 3'er galibiyet ve yenilgi aldı.
•  19 Mayıs: Türkiye Deplasmanlı Sutopu Ligi'nde Galatasaray, finalde ENKA Spor'a 3-0 üstünlük sağlayarak şampiyonluğu kazandı.
•  Slovakya'nın Dudince kentindeki 4. Avrupa Yürüyüş Kupası atletizm müsabakalarında, Türk sporcular başarılı olamazken, Rusya, 9 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla birinciliği aldı.
•  18-20 Mayıs: Fransa'nın başkenti Paris'teki Avrupa Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler artı 100 kiloda Selim Tataroğlu ve 81 kiloda Irakli Uznadze ile 2 bronz madalya aldı. Şampiyonada Belçika, 3'er altın ve bronz ile 1 gümüş madalyayla 1., ev sahibi Fransa, 2 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalyayla 2., Rusya da 2'şer altın ve gümüşün yanı sıra 1 bronz madalyayla 3. oldu.
•  İsveç'in Orebro kentindeki 29. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle Letonya'nın ardından 2. olarak yarı final grubuna kaldı.
•  Almanya'nın Riesa kentindeki 1. Avrupa Takımlar Artistik ve Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda, finalde Ukrayna'ya 65.328-62.198 üstünlük sağlayan Rusya birinciliği, İtalya'ya 61.870-56.969 üstünlük sağlayan İspanya da 3.lüğü aldı.
•  19-20 Mayıs: Bursa'daki 4. Uluslararası Zafer Kupası Yıldız Erkekler ve Bayanlar Serbest ve Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, toplam 13 birincilik, 22 ikincilik ve 15 üçüncülük kazanarak her 3 kategoride de takım halinde birinciliği elde etti.
•  20 Mayıs: Bedensel Engelliler Basketbol 1. Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, finalde İskenderun Ortopedik Engelliler'i 2 maçta da yenen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yenilgisiz kazandı.
•  23 Mayıs: (A) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Danimarka'yı 2-1 yendi.
•  Futbolda 46. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, İtalya'nın Milano kentindeki finalde, İspanya'nın Valencia CF takımını penaltılarla 6-5 yenen Almanya'nın FC Bayern Münih takımı, 25 yıl aradan sonra 4. kez kazandı.
•  24-26 Mayıs: 11. Dünya Gençler Voleybol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, bayanlarda Rusya'nın başkenti Moskova'da, 3 maçını da kazanarak grup 1.si oldu ve finallere kaldı, erkeklerde ise Slovakya'nın Nitra kentinde 3 maçını da yitirerek grup sonuncusu olarak elendi.
•  Almanya'nın Whyl kentindeki Okçuluk Avrupa Gençler Kupası müsabakalarında Türkiye, bayanlar takım ve bayanlar bireysel dalda İlke Besken ile 2 altın, ayrıca 2 gümüş madalya kazandı.
•  25-26 Mayıs: Lefkoşa'daki 16. Uluslararası KKTC Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 9 birincilik elde ederek en başarılı ülke oldu.
•  26 Mayıs: Birinci Futbol Ligi'nin 43. sezonunda Fenerbahçe, 76 puanla şampiyon olarak 14. şampiyonluğuna ulaşırken, Galatasaray, 73 puanla 2., Gaziantepspor da 68 puanla 3. oldu. Adanaspor, Erzurumspor ve Siirt Jet-Pa Spor, ligden düştüler. Bursasporlu Okan da 23 golle ilk kez gol krallığını elde etti.
•  25-27 Mayıs: Slovakya'nın başkenti Bratislava'daki 5. Avrupa Yıldız Erkekler Hentbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 2 maçını da yitirerek puansız sonuncu oldu ve elendi.
•  27 Mayıs: Hentbolda Bayanlar Türkiye Kupası'nı, Antalya'daki finalde Türk Telekomspor'u 33-31 yenen TMO kazanırken, Üsküdar Belediyesi'ni 25-24 yenen lig şampiyonu Anadolu Üniversitesi de 3. oldu.
     
     
HAZİRAN:
•  30 Mayıs-2 Haziran: Litvanya'nın Duriskininkai kentindeki 11. Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda Türkiye, 4'er altın, gümüş ve bronz madalya kazandı ve altın madalyaların tümünü Songül Dağdeviren elde etti.
•  1 ve 2 Haziran: (A) Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki 6. maçında, İstanbul'da Azerbaycan'ı 3-0 yenerken, goller Tayfun, Hakan Şükür ve Oktay'dan geldi. Ümit milliler de 3-0 galip geldi.
•  2 Haziran: Voleybolda Avrupa 1. Ligi'nde Türkiye, erkeklerde 10 puanla grubunda 2., bayanlarda da 9 puanla 3. olarak finallere kalamadı.
•  1-3 Haziran: Vietnam'ın başkenti Ho Chi Min'deki Dünya Kupası Tekvando Müsabakaları'nda Türkiye, 1'er altın ve gümüş ile 3 bronz madalya kazandı. Bayan milli takımının 3. sırayı aldığı müsabakalardaki tek altın madalya, 55 kiloda Hamide Bıkçın Tosun'dan geldi.
•  İstanbul'daki 16. Türkiye Deplasmanlı Tenis Ligi play-off maçları sonunda bayanlarda İstanbul TED Kulübü, yenilgisiz ve 12. kez şampiyon oldu. ENKA Spor ve Ankara Tenis Kulübü, bu takımı izlediler.
•  2-3 Haziran: Bulgaristan'ın Filibe kentindeki uluslararası kürek yarışmalarında Türkiye, 12 birincilik, 9 ikincilik ve 14 üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.
•  3 Haziran: 8. Bayanlar Futbol Ligi'nde 2000-2001 sezonu şampiyonluğunu, Ankara'daki finalde Zeytinburnuspor'u uzatmada 3-2 yenen İstanbul Kuzeyspor ilk kez kazandı.
•  5 ve 6 Haziran: (A) Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki 7. maçında, Bursa'da Makedonya ile 3-3 berabere kaldı. 3 golü de Alpay kaydederken, ümit milliler de İzmit'te rakibini 2-0 yendi.
•  3-8 Haziran: Bursa ve ilçelerindeki 3. Atatürk Kupası Gençler Futbol Turnuvası'nda, finalde Azerbaycan'ı uzatmada 1-0 yenen Türkiye, 2. kez şampiyon, Rusya'yı 3-1 yenen Romanya da 3. oldu.
•  9 Haziran: 5. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası play-off mücadelesinde Türkiye, Hırvatistan'a 32-26 ve 39-30'luk skorlarla yenilerek elendi ve finallere kalamadı.
•  Romanya'nın başkenti Bükreş'teki uluslararası atletizm yarışmalarında Türkiye, 1 birincilik, 2 ikincilik ve 4 üçüncülük kazanırken, tek birincilik bayanlar 10 kilometre yürüyüşte Yeliz Ay'dan geldi.
•  28 Mayıs-10 Hazran: Sezonun 2. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 94. Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek bayanlarda ABD'li Jennifer Capriati ilk kez, tek erkeklerde de Brezilyalı Gustavo Kuerten, 3. kez kazandılar.
•  30 Mayıs-10 Haziran: Japonya ve Güney Kore'deki 5. FIFA Konfederasyon Kupası Kıtalararası Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, Japonya'nın Yokohama kentindeki finalde, ev sahibi ülkelerden Japonya'yı 1-0 yenen Dünya ve Avrupa Şampiyonu Fransa, ilk kez kazandı. 3.lüğü ise Brezilya'yı 1-0 yenen Avustralya aldı.
•  3-10 Haziran: İspanya'nın Sevilla kentindeki 12. Dünya Badminton Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla 1., Endonezya da 2'şer altın ve bronz madalyayla 2. oldu.
•  Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'taki 11. Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 57 kiloda Ramazan Paliani ile 1 altın, 54 kiloda Agasi Agagüloğlu ile 1 gümüş ve 71 kiloda Bülent Ulusoy ile 1 bronz madalya kazanarak takım halinde 3. oldu ve tarihindeki en başarılı sonucu elde etti. En başarılı ülke olan Küba ise 7 altın ve 2 bronz madalya aldı.
•  7-10 Haziran: Slovakya'nın Ruzomberok kentindeki 4. Dünya Üniversiteler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 8 altın, 7 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak, takım halinde Macaristan'ın ardından 2. oldu.
•  9-10 Haziran: Edirne'deki 5. Balkan Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 9 altın, 8 gümüş ve 10 bronz madalya kazanarak toplam 140 puanla takım şampiyonu oldu.
•  Gaziantep'teki 18. Akdeniz Ülkeleri Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası'nda Türkiye, 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak genel klasmanda 1. sırayı aldı.
•  10 Haziran: 35. Erkekler Basketbol Birinci Ligi'nin 2000-2001 sezonunda, finalde Efes Pilsen'e 4-2 üstünlük sağlayan Ülkerspor, 3. şampiyonluğunu kazandı.
•  16 Haziran: ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA) 55. sezonunda, finalde Philadelphia 76ers'a 4-1 üstünlük sağlayan Los Angeles Lakers, 2. kez üst üste ve toplamda 12. kez şampiyonluğu kazandı.
•  İstanbul'daki 56. Uluslararası Cezmi Or Atletizm Yarışmaları'nda Türk sporcular, 3 birincilik, 7 ikincilik ve 11 de 3.lük elde ettiler.
•  17 Haziran: İtalya'nın ünlü futbol takımı AC Milan'da, teknik direktörlük görevine Fatih Terim getirildi.
•  17 ve 19 Haziran: (C) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda, Yunanistan ile 1-1 berabere kalıp, 1-0 galip geldi.
•  20-24 Haziran: Antalya'daki 14. Uluslararası Altın Ok ''Grand Prix'' Okçuluk Yarışmaları'nda Türkiye, yalnızca bayanlar makaralı yayda gümüş madalya aldı.
•  Polonya'nın başkenti Varşova'daki Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Zihinsel Engelliler Milli Takımı, finalde Fransa'yı 3-0 yenerek şampiyon oldu.
•  22-24 Haziran: İzmir'deki 10. Uluslararası Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, Şükran Taşyuran ile 2 birincilik, ayrıca 2 de 2.lik kazandı.
•  Almanya'nın Leipzig kentindeki Uluslararası Grand Prix Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 58 kiloda Tevfik Odabaşı ve 76 kiloda Yüksel Şanlı ile 2 birincilik, ayrıca 4 de 3.lük aldı.
•  23-24 Haziran: Atletizmde Avrupa Uluslar Kupası Bayanlar 1. Lig (B) Grubu Yarışmaları'nda Türkiye, 72.5 puanla 6. olup ligde kalırken, 2'şer ikincilik ve üçüncülük elde etti. (Budapeşte-Macaristan)
•  Letonya'nın başkenti Riga'daki Erkekler 2. Lig (B) Grubu Yarışmaları'nda ise Türkiye, 115 puanla 5. olup ligde kalırken, 3'er birincilik ve 3.lük ile 2 de 2.lik aldı.
•  24 Haziran: At yarışlarında 75. Gazi Kupası Koşusu'nu, Volkan Ekinci'nin Grand Ekinoks isimli tayı, jokeyi Yalçın Akaağaç ile kazandı. (İstanbul)
•  25 Haziran: Futbolda UEFA Intertoto Kupası 1. turunda Denizlispor, Bosna-Hersek'in NK Celik takımına 1-0 ve 5-3'lük skorlarla yenilerek elendi.
•  23-28 Haziran: İspanya'nın Malaga kentindeki Dünya Liseler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 5'e altın ve bronz ile 8 gümüş madalya kazandı.
•  26 ve 28 Haziran: (C) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda, 2-2 berabere kalıp, 2-1 galip geldi.
•  21-30 Haziran: İtalya'nın başkenti Roma'daki Avrupa Açık Dörtlü Takımlar Briç Şampiyonası'nda ev sahibi İtalya şampiyon ve Türkiye de 12. oldu.
•  25-30 Haziran: Polonya'nın Katowiçe kentindeki 12. Dünya Erkekler Voleybol Ligi finalleri sonunda şampiyonluğu, finalde İtalya'yı 3-0 yenen Brezilya 2. kez, 3.lüğü de Yugoslavya'yı 3-0 yenen Rusya kazandı.
•  27-30 Haziran: İzmir'deki Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın ve gümüş ile 2 bronz madalya kazanarak takım halinde 80 puanla şampiyonluğa ulaştı.
     
     
TEMMUZ
•  28 Haziran-1 Temmuz: Macaristan'ın Balaton kentindeki 34. Uluslararası Balaton Boks Turnuvası'nda Türkiye, 60 kiloda Selçuk Aydın ile 1 ikincilik, 75 kiloda Celalettin Çörekçi ile de 1 üçüncülük elde etti.
•  29 Haziran-1 Temmuz: Edirne Sarayiçi'ndeki 640. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Ahmet Taşçı'yı yenen Vedat Ergin ilk kez kazandı.
•  30 Haziran-1 Temmuz: İstanbul'daki Avrupa Kulüpler Karate Şampiyonası'nda, erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, finalde Yugoslav Partizan Belgrad'a 3-1 yenilerek 2.likte kalırken, bayanlarda Sarıyer Belediyesi 3.lüğü aldı.
•  İstanbul'daki 15. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, 9 birincilik, 6 ikincilik ve 13 de 3.lük kazanarak, erkekler ve bayanlarda takım halinde şampiyon oldu.
•  2-5 Temmuz: İzmir'deki Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın, gümüş ve bronz madalyayla, 85 puan toplayan Rusya'nın ardından 78 puanla takım halinde 2.liği aldı.
•  23 Haziran-7 Temmuz: Almanya'daki 8. Avrupa Bayanlar Futbol Şampiyonası'nda, finalde İsveç'i 1-0 yenen ev sahibi Almanya, 4. kez şampiyonluğu kazandı.
•  7 Temmuz: Futbolda UEFA Intertoto Kupası 2. turunda Çaykur Rizespor, Makedonya'nın FC Popeda takımına 2-1 ve 2-0'lık skorlarla yenilerek elendi.
•  17 Haziran-8 Temmuz: Arjantin'deki 13. Dünya (A) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Gana'yı 3-0 yenen ev sahibi Arjantin kazanırken, Paraguay'ı 1-0 yenen Mısır da 3.lüğü elde etti.
•  25 Haziran-8 Temmuz: Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 115. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde Hırvat Goran Ivaniseviç ilk kez, tek bayanlarda da ABD'li Venus Williams, üst üste 2. kez kazandı.
•  1-8 Temmuz: Yunanistan'ın Selanik kentindeki Dünya 27. Erkekler ve 7. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak takım halinde 458 puanla 3. sırada yer alırken, erkeklerde Ermenistan 5, bayanlarda da Çin Halk Cumhuriyeti, 6 altın madalya alarak, en başarılı ülkeler oldular.
•  5-8 Temmuz: İstanbul'daki Uluslararası İspolo Gençler Sutopu Turnuvası'nda Türkiye, 4. sırayı alırken, Yugoslavya ise birinciliği kazandı.
•  6-8 Temmuz: Bursa'daki 15. Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olup elendi.
•  Binicilikte Atatürk Kupası'nı, Ankara Atlıspor Kulübü'nden Hulki Karagülle, Ford Illinois isimli atıyla kazandı. (İstanbul)
•  7-8 Temmuz: Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Uluslararası Ion Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 85 kiloda Tekin Çağlar ile 1 birincilik, ayrıca 3 de 2.lik elde ederek takım halinde 3. oldu.
•  Yunanistan'ın Trikala kentindeki Balkan Büyükler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler uzun atlamada Mesut Yavaş ile 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 3 bronz madalya elde etti.
•  9 Temmuz: Fransız futbolcu Zinedine Zidane, İtalya'nın FC Juventus takımından İspanya'nın Real Madrid CF takımına 84.8 milyon dolara transfer olarak bu alanda rekor kırdı.
•  8-12 Temmuz: İtalya'nın Napoli kentindeki Avrupa Laser 4.7 Yelken Şampiyonası'nda Tuğçe Subaşı 2. oldu.
•  13 Temmuz: 2008'deki 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın organizasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'e verildi. Oyunlarda İstanbul, 2. turda elendi. (Moskova-Rusya)
•  5-14 Temmuz: Avustralya'nın Brisbane kentindeki 14. Dünya Veteranlar Atletizm Şampiyonası'nda Dr.Hikmet Kandeğdi, 1'er altın ve bronz madalya kazandı.
•  11-15 Temmuz: Macaristan'ın Szekesfehervar kentindeki 6. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 4 galibiyet, 1 yenilgi alarak grup 2.si oldu ve finallere kaldı.
•  12-15 Temmuz: Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki 1. Avrupa Ümitler Atletizm Şampiyonası'nda Candeğer Kılınçer, bayanlar yüksek atlamada gümüş madalya kazandı.
•  13-15 Temmuz: İzmit'teki Balkan Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Bulgaristan ise en başarılı ülke olarak dikkati çekti.
•  14-15 Temmuz: Tunus'un başkenti Tunus'taki Uluslararası Conan Yüzme Yarışmaları'nda Türkiye, toplam 13 madalya kazanırken, Emre Çelik, 2 birincilik aldı.
•  15 Temmuz: Dalgıç Yasemin Dalkılıç, Limitli Değişken Ağırlıkla Serbest Dalış'ta 105 metreyle kendisine ait dünya rekorunu geliştirdi. (Hurgada-Mısır)
•  16 Temmuz: Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanlığı'na, Belçikalı spor adamı Dr.Jacques Rogge seçildi. İspanyol Juan Antonio Samaranch'ın 21 yıllık görev süresi doldu. Rogge, IOC'nin tarihteki 8. ve Belçikalı 2. başkanı oldu.
•  20 Temmuz: Türk atleti Ebru Kavaklıoğlu, atletizmde Grand Prix'nin Monaco ayağında bayanlar 5 bin metrede 2. olarak bu yarışmada ilk 3'e giren ilk Türk sporcusu unvanını aldı.
•  21 Temmuz: Kanada'nın Edmonton kentindeki Dünya Triatlon Şampiyonası'nda, erkeklerde Avustralyalı Peter Roberson, bayanlarda da ABD'li Siri Lindley birincilikleri kazandı.
•  13-22 Temmuz: Letonya'nın başkenti Riga'daki 16. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 5 yenilgiyle 7. olurken, finalde Rusya'yı 55-43 yenen Yugoslavya şampiyon, Litvanya'yı 75-74 yenen İspanya da 3. oldu.
•  18-22 Temmuz: Romanya'nın Buzau kentindeki Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. oldu.
•  19-22 Temmuz: İtalya'nın Grosseto kentindeki 16. Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 3 ve 5 bin metrelerde Elvan Can ile 2 altın, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak 11. olurken, tarihinin en başarılı sonucunu aldı.
•  20-22 Temmuz: Ankara'daki Balkan Konkur Komple Binicilik Şampiyonası'nda Bulgaristan, bireysel ve takım birinciliklerini elde ederken, Türkiye de bireysel dalda 1 bronz madalya aldı.
•  Ankara'daki 13. Dünya Ordulararası Binicilik Şampiyonası'nda Türkiye, 2 üçüncülük elde ederken, Bulgaristan, Hollanda ve Şili, 1'er birincilik aldı.
•  Finlandiya'nın Lahti kentindeki Dünya Ordulararası Atıcılık Şampiyonası'nda da Türkiye, tabanca dalında takım birinciliğini elde etti.
•  Teniste Davis Kupası Avrupa-Afrika 2. Eleme Grubu baraj mücadelesinde Türkiye, başkent Kişinev'de Moldova'ya 3-2 yenilerek 3. gruba düştü.
•  Yunanistan'ın Kavala kentindeki Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye, Cenk Aktaş ve Başak Oğuz ile 6 altın, ayrıca 1 gümüş ve 12 bronz madalya kazandı.
•  16-23 Temmuz: İngiltere'nin Liverpool kentindeki 6. Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 48 kiloda Adem Kirişçi ve 57 kiloda Sedat Taşçı ile 2 gümüş, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak, takım halinde Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan'ın ardından 4. oldu.
•  18 ve 25 Temmuz: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda Galatasaray, Arnavutluk'un KS Vllaznia İşkodra takımını 2-0, 4-1'lik skorlarla eledi.
•  22-26 Temmuz: Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Balkan (C) Gençler Futbol Şampiyonası'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 2 yenilgi alarak dereceye giremedi.
•  6-29 Temmuz: Uluslararası 88. Fransa Bisiklet Turu'nda birinciliği, ABD'li Lance Amstrong, 3. kez üst üste kazanırken, Alman Jan Ullrich 2.liği ve İspanyol Joseba Boleki de 3.lüğü aldı.
•  12-29 Temmuz: Kolombiya'daki 40. Amerika Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Meksika'yı 1-0 yenen ev sahibi Kolombiya, ilk kez şampiyonluğu, Uruguay'ı penaltılarla 5-4 yenen Honduras da 3.lüğü elde etti.
•  16-29 Temmuz: Japonya'nın Fukuoka kentindeki 9. Dünya Yüzme, Atlama, Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazken, Avustralya, 13 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalyayla 1., Çin Halk Cumhuriyeti, 10 altın, 6 gümüş ve 4 bronz madalyayla 2., ABD de 9'ar altın ve gümüş ile 8 bronz madalyayla 3. oldu. 7 dünya rekoru kırılan şampiyonada, Avustralyalı Ian Thorpe, 6 altın madalya aldı ve 3 dünya rekoru kırdı.
•  20-29 Temmuz: İspanya'nın Barcelona kentindeki Dünya Laser Radyal Yelken Şampiyonası'nda Türk sporcularından erkeklerde Güray Zünbül 5., bayanlarda da Tuğçe Subaşı da 10. oldu.
•  25-29 Temmuz: Yunanistan'ın Lechova kentindeki Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgiyle 5. oldu.
•  26-29 Temmuz: Almanya'nın Münih kentindeki 21. Dünya Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, artı 100 kiloda Selim Tataroğlu ile 1 gümüş madalya kazandı. Şampiyonada Japonya, 4'er altın ve bronz ile 2 gümüş madalyayla 1., Rusya, 3 altın madalyayla 2. ve Fransa da 2 altın ve 1 bronz madalyayla 3. oldu.
•  24-30 Temmuz: Meksika'nın Aguacalientes kentindeki 6. Dünya Gençler Paletli Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 11., bayanlarda da 10. olurken, 2 kategoride de Rusya, birinciliği elde etti.
•  17-31 Temmuz: İtalya'nın başkenti Roma'daki 19. Dünya İşitme Engelliler Yaz Oyunları'nda Türkiye, 3'er altın ve bronz madalya aldı.
     
     
AĞUSTOS
•  30 Temmuz-2 Ağustos: İstanbul'daki 16. Avrupa Gençler Tenis Takım Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 4. sırayı alarak finallere kalamadı.
•  1-3 Ağustos: (A) Milli Basketbol Takımı, İtalya'nın Bormio kentindeki uluslararası 4'lü basketbol turnuvasında 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2. oldu.
•  24 Temmuz-5 Ağustos: Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki 28. Avrupa Atıcılık Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkekler trapta Oğuzhan Tüzün ile 1 altın, büyük erkekler 3 pozisyon atışta da Hakan Erdem ile 1 gümüş madalya kazandı.
•  1-5 Ağustos: Avusturya'nın Klagenfurth kentindeki Dünya 15. Erkekler ve 10. Bayanlar Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda bayanlarda finalde Brezilyalı çiftler karşılaşıp ilk 2 sırayı alırken, ABD'li rakiplerine üstünlük sağlayan Çek çift 3. oldu. Erkeklerde ise Arjantinli çift, finalde Brezilyalı çifti yenerek şampiyonluğu, Norveçli çift de ABD'li çifti yenerek 3.lüğü elde etti.
•  4-5 Ağustos: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Balkan Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Türkiye, 1 bronz madalya kazandı.
•  9-11 Ağustos: İstanbul'daki 16. Türkiye Deplasmanlı Tenis Ligi'nin erkekler play-off müsabakaları sonunda şampiyonluğu, İstanbul TED Kulübü, İzmir Kültürpark'ı 4-1 yenerek kazanırken, Ankara Tenis Kulübü'nü 5-2 yenen ENKA Spor ise 3.lüğü aldı.
•  10-11 Ağustos: İstanbul'daki 15. Uluslararası Boğaziçi Artistik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, Suat Çelen ile 1 birincilik, ayrıca 1 ikincilik ve 4 üçüncülük kazanırken, Ukrayna, 3 birincilik ve 4 ikincilikle en başarılı ülke oldu.
•  29 Temmuz-12 Ağustos: Macaristan'ın Györ ve Papa kentlerindeki 13. Dünya Genç Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet alarak 11. sırada kalırken, finalde ev sahibi Macaristan'ı 29-27 yenen Rusya şampiyonluğu, İspanya'yı 26-22 yenen Hollanda da 3.lüğü kazandı.
•  3-12 Ağustos: Kanada'nın Edmonton kentindeki 8. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ABD, 9 altın, 5'er de gümüş ve bronz madalyayla 1., Rusya, 6'şar altın ve bronz ile 7 gümüş madalyayla 2., Kenya da 3'er altın ve gümüş ile 1 bronz madalyayla 3. oldu. Dünya rekoru kırılamayan şampiyonada Türk atleti Süreyya Ayhan, bayanlar 1500 metrede finalde yarışıp 8. olurken, şampiyona tarihinde finale yükselen ilk Türk sporcu unvanını aldı.
•  7-12 Ağustos: Özbekistan'ın başkenti Taşkent'teki 18. Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, serbestte 2 bronz madalyayla takım halinde 8., grekoromende ise 58 kiloda Şeref Tüfenk ile 1 altın, ayrıca 3 bronz madalyayla 54 puan topladı ve 64 puanlı Rusya'nın ardından takım halinde 2.liği elde etti.
•  10-12 Ağustos: Yunanistan'ın Kolindros kentindeki 2. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 2'şer galibiyet ve yenilgi alırken, 2. olarak finallere kaldı.
•  Polonya'nın Walbruch kentindeki Uluslararası Pytlasinski Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 69 kiloda Mahmut Altay ve 97 kiloda Mehmet Özal ile 2 birincilik, ayrıca 2 ikincilik ve 1 de 3.lük elde etti.
•  11-12 Ağustos: Tekirdağ'daki Balkan Ümitler ve Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, ümitlerde 8 altın, 6 gümüş ve 10 bronz ile takım halinde 1., gençlerde de 3 altın, 1 gümüş ve 13 bronz madalyayla 2. oldu.
•  11-13 Ağustos: Ankara'daki 7. Uluslararası Turgut Atakol Basketbol Turnuvası'nda Yugoslavya, 3 maçını da kazanarak şampiyon olurken, Türkiye de 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2. oldu.
•  15 Ağustos: (A) Milli Futbol Takımı, başkent Oslo'daki özel maçta, Norveç ile 1-1 berabere kalırken, tek gol Hakan Şükür'den geldi. Ümit milliler de özel maçta Tel Aviv'de İsrail ile 1-1 berabere kaldı.
•  8-19 Ağustos: İstanbul'daki 11. Dünya Gençler Sutopu Şampiyonası'nda Türkiye, 6 galibiyet ve 4 yenilgiyle 13. sırada yer alırken, şampiyonluğu, finalde Hırvatistan'ı Yunanistan, 3.lüğü ise İtalya'yı 10-5 yenen Macaristan elde etti.
•  16-19 Ağustos: İstanbul'daki 1. Uluslararası Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, finalde Bosna-Hersek'i 72-59 yenerek şampiyon oldu.
•  17-19 Ağustos: Hollanda'nın Hertogenbosch kentindeki 14. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 3. olup elendi.
•  Slovenya'nın Novo Mesto kentindeki uluslararası 4'lü basketbol turnuvasında (A) Milli Takım, 1 galibiyet, 2 yenilgiyle ve averajla 2. oldu.
•  8-9 ve 22-23 Ağustos: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Fenerbahçe, İskoç Glasgow Rangers'ı 2-1 ve 0-0, Galatasaray da Bulgar PFC Levski Sofya'yı 2-1 ve 1-1'lik skorlarla eleyerek lige kaldılar.
•  UEFA Kupası ön eleme turunda ise Gaziantepspor, Moldova'nın FC Zimbru Kişinev takımını 0-0 ve 4-1'lik skorlarla eledi.
•  22-24 Ağustos: Ankara'daki uluslararası 3'lü basketbol turnuvasında (A) Milli Takım, 2 maçını da kazanarak birinciliği elde etti.
•  24 Ağustos: Futbolda 27. Avrupa Süper Kupası'nı, Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Alman FC Bayern Münih'i 3-2 yenen Avrupa Kupa Galipleri Kupası sahibi İngiliz FC Liverpool, 2. kez kazandı. (Monaco)
•  20-26 Ağustos: İsviçre'nin Luzern kentindeki 25. Dünya Kürek Şampiyonası'nda Almanya, 5 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla 1., İngiltere de 4 altın ve 1 bronz madalyayla 2. oldu.
•  22-26 Ağustos: Voleybolda 9. Dünya Bayanlar Grand Prix müsabakalarında şampiyonluğu, finalde Çin Halk Cumhuriyeti'ni 3-1 yenen ABD, 2. kez kazanırken, Küba'yı 3-0 yenen Rusya da 3. oldu. (Macau)
•  Avusturya'nın Klosterneuburg kentindeki Avrupa Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 3 altın, 10 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 452 puanla 5., bayanlarda da 461 puanla 2. oldu. Türkiye'ye altın madalyaları erkekler 69 kiloda Taner Sağır kazandırdı.
•  26-28 Ağustos: Macaristan'ın Debrecen kentindeki Özel Olimpiyatlar Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcular, 6 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.
•  31 Ağustos: Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'daki Yugoslavya Grand Prix Atletizm Yarışmaları'nda Türkiye, Anzhela Kinzet ile 2 birincilik, Aksel Gürcan ile de 1 ikincilik aldı.
     
     
EYLÜL
•  22 Ağustos-2 Eylül: Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 21. Dünya Üniversite Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye, atletizmde bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan ile 1 altın madalya kazanarak madalya klasmanında 28. sırada yer aldı. Oyunlarda ev sahibi Çin Halk Cumhuriyeti, 54 altın, 25 gümüş ve 24 bronz madalyayla 1., ABD de 21 altın, 13'er gümüş ve bronz madalyayla 2. oldu.
•  1 ve 2 Eylül: (A) Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki 8. maçında, deplasmanda Slovakya'yı 1-0 yenerken, tek gol Hakan Şükür'den geldi. Ümit milliler de rakiplerini 1-0 yendi.
•  24 Ağustos-2 Eylül: Samsun'daki 5. Avrupa Yıldız Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er galibiyet ve beraberlik ve 4 yenilgiyle 10. olurken, finalde Almanya'yı 26-14 yenen Rusya, ilk kez şampiyon, Hırvatistan'ı 21-20 yenen Macaristan da 3. oldu.
•  27 Ağustos-2 Eylül: İstanbul'daki Dünya 470 Sınıfı Gençler Yelken Şampiyonası'nda, Yunanistan, İsrail ve Alman ekipleri ilk 3 sırayı alırken, Türk ekibi Levent Peynirci-Okan Akdağ da 9. sırayı aldı.
•  29 Ağustos-2 Eylül: Yugoslavya'nın Becej kentindeki 20. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 3 yenilgiyle 4. oldu ve yarı final grubuna kalamadı.
•  30 Ağustos-2 Eylül: İstanbul'daki Balkan 15 Yaş ve Altı Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla 2. olurken, Bulgaristan, 4 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyayla 2.liği elde etti.
•  Hırvatistan'ın Poreç kentindeki 8. Avrupa Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er gümüş ve bronz madalya aldı.
•  1-2 Eylül: İzmir'deki 1. Uluslararası İsmet Iraz Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 7 birincilik, 3 ikincilik ve 6 da 3.lük alarak en başarılı ülke oldu.
•  Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ndeki 14. Uluslararası Cihat Şener Gençler Judo Turnuvası'nda Türkiye, 7'şer birincilik ve ikincilik ile 6 da 3.lük eld ederek, 62 puanla takım birinciliğini aldı.
•  4 ve 5 Eylül: (A) Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki 9. maçında, İstanbul'da İsveç'e 2-1 yenilirken, tek golü Hakan Şükür kaydetti. Ümit milliler ise İzmit'te 4-1 galip geldi.
•  1-6 Eylül: Macaristan'ın Eger kentindeki 19. Avrupa Paletli Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcular, dereceye giremezken, 9 yeni Türkiye Rekoru kırdılar.
•  27 Ağustos-9 Eylül: Sezonun 4. ve son ''Grand Slam'' mücadelesi olan 121. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek bayanlarda ABD'li Venus Williams, üst üste 2. kez, tek erkeklerde de Avustralyalı Lleyton Hewitt, ilk kez kazandı.
•  29 Ağustos-9 Eylül: Avustralya'nın Brisbane kentindeki Dünya İyiniyet Oyunları'nda ev sahibi Avustralya, 29 altın, 25 gümüş ve 21 bronz madalyayla 1., Rusya, 24 altın, 29 gümüş ve 20 bronz madalyayla 2. ve ABD de 21 altın, 20 gümüş ve 30 bronz madalyayla 3. oldu.
•  31 Ağustos-9 Eylül: Ankara, Antalya ve İstanbul'daki 32. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda, finalde Türkiye'yi 78-69 yenen Yugoslavya, 8. kez şampiyon, Almanya'yı 99-90 yenen İspanya da 3. oldu. Türkiye, şampiyonada 4 galibiyet ve 2 yenilgi alarak 2.liği elde ederken, tarihinin en büyük başarısına ulaştı. Türkiye ayrıca büyükler kategorisinde milli takımlar düzeyinde ilk kez final oynadı.
•  1-9 Eylül: Dominik Cumhuriyeti'nin başkenti Santa Domingo'daki 11. Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda, finalde Güney Kore'yi 3-0 yenen Brezilya, 3. kez şampiyon, İtalya'yı 3-0 yenen Çin Halk Cumhuriyeti de 3. olurken, milli takım ise 3 galibiyet ve 4 yenilgiyle 8.liği elde etti.
•  4-9 Eylül: İsveç'in Kalmar kentindeki Avrupa Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 5'er altın ve gümüş ile 3 bronz madalya kazanarak takım halinde erkeklerde 569 puanla 2., bayanlarda da 338 puanla 5. oldu. Şampiyonada erkeklerde 69 kiloda Ferit Şen ve 77 kiloda İzzet İnce 1'er, 94 kiloda Talat Bayam da 3 altın madalya kazandı.
•  8-9 Eylül: İstanbul'daki 27. Balkan Kürek Şampiyonası'nda Romanya, 11 altın ve 1 bronz madalyayla 1., Yunanistan, 3 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyayla 2. ve Türkiye de 2 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyayla 3. oldu.
•  9 Eylül: Atletizmde 17. IAAF Grand Prix finali sonunda birincilikleri, erkeklerde ABD'li Allen Johnson 105, bayanlarda da Rumen Violeta Szekely, 115 puanla kazandı. Türk atleti Ebru Kavaklıoğlu ise 3 bin metrede 12.liği, genel klasmanda da 20 puanla 94.lüğü aldı.
•  10 ve 12 Eylül: (B) Genç Milli Futbol Takımı, İsrail ile yaptığı özel maçlarda, Bozöyük'te 1-1 berabere kaldı, Eskişehir'de ise 1-0 galip geldi.
•  3-15 Eylül: Tunus'un başkenti Tunus'taki 14. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye, 33 altın, 15 gümüş ve 12 bronz madalyayla 4. olarak tarihinin 2. en iyi derecesini elde etti. Oyunlarda Fransa, 42 altın, 32 gümüş ve 48 bronz madalyayla 1., İtalya, 38 altın, 61 gümüş ve 40 bronz madalyayla 2. ve İspanya, 33 altın, 25 gümüş ve 44 bronz madalyayla 3. sırayı aldı.
•  11-15 Eylül: Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki 3. Avrupa Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 1. tur eleme grubunda Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla grup 1.si olarak 2. tura yükseldi.
•  8-16 Eylül: Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentindeki Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İtalya'yı 3-0 yenen Yugoslavya, 3.lüğü ise ev sahibi Çek Cumhuriyeti'ni 3-2 yenen Rusya kazandı.
•  Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Güneydoğu Asya Oyunları'nda ev sahibi Malezya, 110 altın, 72 gümüş ve 85 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.
•  15-16 Eylül: Adapazarı'ndaki 7. Balkan Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 15 altın, 10 gümüş ve 12 bronz madalya kazanarak her 2 kategoride de takım halinde şampiyonluğu elde etti.
•  Ankara'daki 32. Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 8'er altın ve bronz ile 6 gümüş madalyayla takım halinde bayanlarda 137 puanla 2.liği, erkeklerde de 130 puanla 3.lüğü aldı. Madalya klasmanında Romanya, 13 altın, 8 gümüş ve 10 bronz madalyayla 1., Yunanistan da 11 altın, 8'er de gümüş ve bronz madalyayla 2. oldu.
•  16 Eylül: Basketbolda Erkekler Avrupa Ligi 1. ön eleme turunda Darüşşafaka, Alman rakibi Telekom Basket Bonn'a 2 maçta da yenilerek elendi.
•  16-22 Eylül: Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 41. Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda, Türk sporcuları dereceye giremezken, Güney Kore, 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.
•  14-23 Eylül: Fransa'nın Orleans ve Gravelines kentlerindeki 28. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda, finalde Rusya'yı 73-68 yenen ev sahibi Fransa, 3. kez şampiyon, Litvanya'yı 89-74 yenen İspanya da 3. oldu.
•  17-23 Eylül: İstanbul'daki Uluslararası Akbank Private Banking TED Erkekler Tenis Turnuvası'nda şampiyonluğu, finalde Fransız rakibini yenen Rus raket Yevgeny Davidov kazandı.
•  20-23 Eylül: IIHF Kıtalararası Kupa Buz Hokeyi müsabakalarında, İzmit'teki (A) Grubu'nda Kazak ekibi Torpedo, 3 galibiyetle 1. olurken, Polis Akademisi ve Koleji, 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2.liği, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki (B) Grubu'nda da Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor, 3. olup elendiler.
•  22-23 Eylül: Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki Avrupa Kupası Tekvando Müsabakaları'nda Türkiye, erkeklerde finalde Almanya'ya yenilerek 2. oldu. Erkeklerde 4 galibiyeti bulunan Türkiye, bayanlarda ise grup maçlarında başarılı olamayarak derece alamazken, genel klasmanda ise 5.liği elde etti.
•  23 Eylül: Hentbolda Erkekler EHF Kupası'nda Çankaya Belediyesi, 1. turda Fransa'nın US Creteil takımına 2 maçta da yenilerek elendi.
•  26 Eylül: (A) Genç Milli Futbol Takımı, İsviçre ile bu ülkede yaptığı özel maçta 1-1 berabere kaldı.
•  20 ve 27 Eylül: Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Gaziantepspor, İsrail'in Hapoel Tel Aviv takımına, Gençlerbirliği de İsveç'in Halmstad BK takımına, aynı sonuçla 1-1 ve 0-1'lik skorlarla elendi.
•  25-28 Eylül: Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'daki Balkan Trap-Skeet ve Double Trap Atıcılık Şampiyonası'nda Türkiye, 13 altın, 5 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak en başarılı ülke oldu.
•  22-29 Eylül: Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'daki 17. Avrupa Gençler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 60 kiloda Selçuk Aydın ile 1 altın, ayrıca 2 gümüş madalya kazanarak 60 puanlı Rusya ve 42 puanlı Ukrayna'nın ardından 26 puanla takım halinde 2.liği aldı.
•  25-29 Eylül: Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki 19. Avrupa (B) Gençler Futbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye, 1'er beraberlik ve yenilgi alarak 3. oldu ve elendi.
•  13-30 Eylül: Trinidad-Tobago'daki 9. Dünya (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Nijerya'yı 3-0 yenen Fransa ilk kez kazanırken, Arjantin'i 2-0 yenen Burkina Faso da 3. oldu.
•  22-30 Eylül: Bulgaristan'ın Varna kentindeki Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda, finalde İtalya'yı 3-2 yenen Rusya, 3. kez üst üste şampiyonluğu, Ukrayna'yı 3-1 yenen ev sahibi Bulgaristan da 3.lüğü elde etti.
•  26-30 Eylül: Belçika'nın Anvers kentindeki 94. Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Fransa, 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.
•  30 Eylül: Birinci Güreş Ligi'nde, finalde Gebze Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni her 2 müsabakada da yenerek şampiyonluğu kazandı.
     
     
EKİM
•  4-6 Ekim: İtalya'nın Abratax kentindeki 23. Avrupa Sualtı Zıpkınla Balıkavı Şampiyonası'nda Türkiye, 14 ülke içinde takım halinde 8. oldu. İtalya, Fransa ve İspanya ise ilk 3 sırada yer aldı.
•  5 ve 6 Ekim: Futbolda Dünya Kupası Avrupa elemeleri 4. Grup'taki 10. ve son maçında (A) Milli Takım, başkent Kişinev'de Moldova'yı Emre Aşık, Nihat ve İlhan Mansız'dan gelen gollerle 3-0 yenerek maçlarını 21 puanla 2. sırada tamamladı ve play-off baraja kaldı. Ümit milliler ise deplasmanda rakibiyle 2-2 berabere kalırken, 23 puanla grup birinciliğini elde etti.
•  6 Ekim: Basketbolda 17. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Türkiye Kupası sahibi Efes Pilsen'i 94-87 yenen lig şampiyonu Ülkerspor 2., 9. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı ise lig şampiyonu BOTAŞ Spor'u 72-65 yenen Fenerbahçe, 3. kez üst üste kazandı.
•  5-7 Ekim: Finlandiya'nın Turku kentindeki Uluslararası Bayanlar Fenniks Kupası Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak, takım halinde Fransa'nın ardından 2. oldu.
•  6-7 Ekim: Almanya'nın Garmish-Partenkirschen kentindeki 5. Avrupa Poomse (Teknik) Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, Hakan Ahi ve Seyfullah Kim ile 2 altın, ayrıca 3 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak takım halinde 3. sırayı aldı.
•  Danimarka'nın Viborg kentindeki 8. Avrupa Bayanlar Kulüpler Hentbol Şampiyonası'nda, finalde Ukrayna'nın Motor Zaporodje takımını 23-22 yenen Danimarka'nın Viborg HK takımı şampiyon, Norveç'in Nordstrand 2000 takımını 34-21 yenen Sloven ekibi Krim NR Ljubljana da 3. oldu.
•  7 Ekim: İngiltere'nin Bristol kentindeki 10. Dünya Yarı Maraton Şampiyonası'nda, erkeklerde Etyopyalı Haile Gabreselassie ilk kez, bayanlarda da İngiliz Paula Radcliffe, 2. kez üst üste şampiyon oldu. Takım şampiyonluklarını ise erkeklerde Etyopya, bayanlarda da Kenya aldı.
•  7-11 Ekim: Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Balkan Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde Yugoslavya'nın ardından 2. oldu.
•  13 Ekim: 4. Dünya Bayanlar Futbol Şampiyonası Eleme Grubu'nda (A) Milli Takım, ilk maçında Belarus'a başkent Minsk'de 4-0, 2. maçında ise İstanbul'da Slovakya'ya 3-0 yenildi.
•  9-14 Ekim: Portekiz'in başkenti Lizbon'daki 73. Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası'nda Ukrayna, 2 altın, 1'er de gümüş ve bronz, İngiltere de 2 altın ve 1 gümüş madalyayla en başarılı ülkeler oldular.
•  12-14 Ekim: Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 2. Dünya Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 2'şer altın ve bronz ile 1 gümüş madalya kazanarak, takım halinde 4. sırayı aldı.
•  14 Ekim: Hentbolda Bayanlar EHF Kupası 2. turunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Belaruslu rakibine 2 maçta da farklı skorlarla yenilerek elendi.
•  Binicilikte Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Enigma adlı atıyla İstanbul Atlıspor Kulübü'nden Ogan Şengel, ilk kez kazandı.
•  14 Ekim: Otomobil sporlarında 52. Formula 1 Grand Prix şampiyonluğunu, Alman Michael Schumacher, 123 puanla 4. kez kazandı. İngiliz David Coulthard, 65 puanla 2. ve Brezilyalı Rubens Barrichello da 56 puanla 3. oldu. Markalar şampiyonluğunu ise Ferrari, 175 puanla ve 11. kez elde etti.
•  17 Ekim: Hentbolda Bayanlar Federasyon Kupası'nı, Türkiye Kupası sahibi TMO, lig şampiyonu Anadolu Üniversitesi'ni 22-18, Erkekler GSGM Kupası'nı da lig şampiyonu ASKİ Spor, Türkiye Kupası sahibi Beşiktaş'ı 34-24 yenerek kazandı.
•  16-20 Ekim: Çek Cumhuriyeti'nin Dobrovice kentindeki 3. Avrupa Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 2. tur elemelerinde Türkiye, 3 maçını da yitirerek sonuncu oldu ve elendi.
•  15-21 Eim: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 1. Dünya Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 45 kiloda Güven Aydemir ile 1 altın, ayrıca 2'şer gümüş ve bronz madalya kazanarak takım halinde 18 puanla 5. oldu. Rusya ise 36 puanla ilk sırayı aldı.
•  17-21 Ekim: İspanya'nın başkenti Madrid'deki 24. Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, 6 altın ve 5 gümüş madalya kazanarak en başarılı ülke olurken, bu ülkeden Alina Kabaeva da 5 altın ve 1 gümüş madalya elde etti.
•  21 Ekim: Erkek Judo Milli Takımı, Avrupa Takımlar Judo Şampiyonası'nda ilk turda İstanbul'da Ukrayna'yı 6-4 yenerek 2. tura çıkmasına karşın, 2. turda başkent Budapeşte'de Macaristan'a 5-5'lik skor ve 47-37'lik teknik puanlarla yenilerek elendi.
•  24 Ekim: 11. Uluslararası Alanya Triatlonu'nu, erkeklerde Ukraynalı Vladimir Polikarpenko, 1.47.12.00, bayanlarda ise Alman Anja Hell, 1.55.29.00 ile kazandılar.
•  Basketbolda Avrupa Radivoj Koraç Kupası ön eleme turunda Fenerbahçe, Rus rakibine sayı averajı, Avrupa Bayanlar Liliana Ronchetti Kupası'nda da Beşiktaş, İsrailli rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.
•  Ümit Milli Futbol Takımı, başkent Lizbon'daki özel maçta Portekiz ile 1-1 berabere kaldı.
•  23 ve 25 Ekim: (B) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile yaptığı özel maçlarda, Malkara'da 2-2 berabere kaldı, Tekirdağ'da ise 4-1 galip geldi.
•  25 Ekim: Otomobil sporlarında 23. Dünya Ralli Şampiyonası'nda şampiyonluğu, İngiliz Richard Burns, 44 puanla ilk kez, markalarda ise Peugeot, 105 puanla ve 4. kez kazandı.
•  27 Ekim: 4. Dünya Bayanlar Futbol Şampiyonası Eleme Grubu'ndaki 3. maçında (A) Milli Takım, İstanbul'da Bosna-Hersek'i 5-1 yenerek ilk galibiyetini aldı.
•  27-28 Ekim: Almanya'nın Kiel kentindeki 6. Avrupa Erkekler Kulüpler Hentbol Şampiyonası'nda, finalde İspanyol Portland San Antonio'yu 21-20 yenen Alman Sportclub Magdeburg, ilk kez şampiyon, 2 Alman takımından SG Flensburg Handewitt'i 33-31 yenen THW Kiel de 3. oldu.
•  Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki Dünya Büyük Bayanlar Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda, 57 kiloda Tülay Özbek, bronz madalya kazandı.
•  28 Ekim: At yarışlarında 63. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Tarık Aydın'ın Holin isimli tayı, jokeyi Erhan Yavuz ile kazandı. (İstanbul)
•  27-31 Ekim: Fransa'nın Nimes kentindeki Dünya Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda İtalya ve Rusya, 4'er altın, 1'er de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldular. Türk sporcuları ise dereceye giremedi.
•  31 Ekim: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe, gruptaki 6 maçını da yitirerek puansız sonuncu oldu ve elendi. Sarı-lacivertliler, lig tarihinde puan alamayan 2 takımdan biri oldu.
     
     
KASIM:
•  3-4 Kasım: Fransa'nın Levallois kentindeki Grekoromen Güreş Dünya Kupası müsabakalarında Rusya, 4 galibiyet alarak şampiyonluğu kazanırken, Türkiye 3 galibiyet, 1 yenilgiyle ikinci, ABD de üçüncü oldu.
•  29 Ekim-4 Kasım: Belçika'nın Ghent kentindeki 35. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Romanya 6 altın, 2 bronz madalya ile en başarılı ülke oldu. Rumen bayan sporcu Andrea Raducan da 4 altın, 2 bronz madalya elde etti.
•  1-7 Kasım: Güney Kore'nin Jeju adasındaki Dünya 15. Erkekler ve 8. Bayanlar Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 47 kiloda Kadriye Selimoğlu ve erkekler 84 kiloda Bahri Tanrıkulu ile 2 altın, ayrıca 3 bronz madalya kazanarak takım halinde, evsahibi Güney Kore'nin ardından ikinci oldu.
•  10 Kasım: Judoda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yarı finalde Rus rakibine yenildi. Daha sonra Alman rakibini yenerek üçüncü oldu.
•  4-11 Kasım: Antalya'daki Dünya 71. Erkekler ve 14. Bayanlar Halter Şampiyonası'nda, erkeklerde Rusya 517 puanla birinci, Türkiye 473 puanla ikinci, Bulgaristan 451 puanla üçüncü, bayanlarda ise Çin Halk Cumhuriyeti 455 puanla birinci, Rusya 426 puanla ikinci, Türkiye de 423 puanla üçüncü oldu. Türkiye, şampiyonada erkeklerde 5 altın, 2 gümüş ve 1 bronz, bayanlarda da 2 gümüş ve 1 bronz madalya elde etti.
•  11 Kasım: İstanbul'daki 23. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nu erkeklerde Etyopyalı Turbe Bedasou, bayanlarda ise Ukraynalı Ludmila Puskina kazandı. Erkeklerde Zeki Öztürk altıncı, bayanlarda Mehtap Sızmaz ikinci sırayı aldı. Yarış çerçevesinde düzenlenen Balkan Maraton Şampiyonası'nda bayanlarda Mehtap Sızmaz birinciliği, erkeklerde Cihangir Demirel üçüncülüğü elde etti.
•  7-11 Kasım: İspanya'nın başkenti Madrid'teki, Tenis 39. Bayanlar Federasyon Kupası finalinde Rusya'yı 2-0 yenen Belçika ilk kez şampiyonluğu kazandı.
•  12 Kasım: Hentbolda, Erkekler Avrupa Kupa Galipleri Kupası 3. turunda Beşiktaş, Alman rakibine iki maçta da yenilerek elendi.
•  10-11 Kasım: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Balkan Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 11 altın, 10 gümüş ve 20 madalya kazanarak takım halinde her iki kategoride de şampiyon oldu.
•  13 Kasım: Ümit Milli Futbol Takımı, 13. Avrupa Şampiyonası play-off baraj müsabakalarında Yunanistan'a 0-3 ve 2-1'lik skorlarla elenerek finallere kalamadı.
•  14 Kasım: A Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası Avrupa elemeleri play-off baraj mücadelesinde Avusturya'yı 1-0 ve 5-0'lık skorlarla yendi ve 48 yıl aradan sonra Dünya Kupası Finalleri'ne katılma hakkını elde etti.
•  13-18 Kasım: Japonya'nın Saitama ve Fukuoka kentlerindeki 3. Bayanlar Dünya Büyük Şampiyonlar Voleybol Kupası'nda şampiyonluğu Çin Halk Cumhuriyeti yenilgisiz olarak kazandı.
•  16-18 Kasım: Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Avrupa Gençler Judo Şampiyonası'nda Türk sporcular dereceye giremedi.
•  18 Kasım: Hentbolda, Erkekler EHF Kupası 3. turunda ASKİ Spor, daha önce Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turunda iki maçta da yenerek elediği Yunan rakibine bir yenilgi ve bir beraberlik alarak elendi. Erkekler Avrupa Çalenç Kupası'nda ise Trabzon Belediyesi üçüncü turda Estonyalı rakibine sayı averajıyla elendi.
•  15 Kasım: 18. Avrupa A Gençler Futbol Şampiyonası eleme grubunda Türkiye, bir galibiyet, bir beraberlik ve iki yenilgi alarak 4 puanla ikinci oldu ve elendi.
•  21 Kasım: 4. Dünya Bayanlar Futbol Şampiyonası eleme grubundaki 4. maçında A Milli Takım, İstanbul'da Macaristan'a 4-1 yenildi.
•  24-25 Kasım: Bulgaristan'ın Burgaz kentindeki Balkan Büyükler Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde 4. sırayı aldı.
•  İstanbul'daki Avrupa Bayanlar Tenis Şampiyonası eleme grubunda Türkiye, üç maçını da kazanarak tarihinde ilk kez birinci kümeye yükseldi.
•  Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 1. Balkan Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye toplam 5 altın, 5 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak takım halinde erkeklerde birinci, bayanlarda ise ikinci oldu.
•  Antalya'daki 5. Dünya Yıldızlar Judo Kupası yarışmalarında Türkiye, toplam 10 altın, 11 gümüş ve 8 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkekler ve bayanlarda ilk sırayı elde etti.
•  22-25 Kasım: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Dünya 35. Erkekler ve 14. Bayanlar Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda, Türkiye 12 yıl aradan sonra ilk kez madalya alamadı. Türkiye erkeklerde 26 puanla altıncı, bayanlarda da 17. sırayı aldı. Erkeklerde 51 puanla birinci olan Rusya 4 altın ve 1 bronz madalya elde etti.
•  20-25 Kasım: Japonya'nın Nagoya ve Tokyo kentlerindeki 3. Erkekler Dünya Büyük Şampiyonlar Voleybol Kupası'nda şampiyonluğu, Küba yenilgisiz olarak kazandı.
•  23-25 Kasım: Myanmar'ın başkenti Rangun'daki 55. Dünya Büyük Erkekler Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda Türk sporcular dereceye giremezken, Rusya 2 altın ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.
•  27 Kasım: Futbolda, Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan 40. Kıtalararası Kulüpler Dünya Şampiyonluğu maçında Almanya'nın Bayern Münih takımı, Arjantin'in Boca Juniors takımını uzatmada 1-0 yenerek, 2. kez bu kupada şampiyon oldu.
     
     
ARALIK:
•  1 Aralık: Futbolda Güney Kore'nin Pusan kentinde çekilen 17. Dünya Kupası kuralarında Türkiye, (C) Grubu'nda Çin Halk Cumhuriyeti, Brezilya ve Kosta Rika ile eşleşti. Türkiye, maçlarını Güney Kore'de yapacak.
•  26 Kasım-2 Aralık: ABD'nin Scranton kentindeki 1. Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 48 kiloda Hülya Şahin ile 1 altın, 71 kiloda Nurcan Çarkçı ve 81 kiloda Selma Yağcı ile de 2 bronz madalya elde etti.
•  30 Kasım-2 Aralık: Teniste 89. Davis Kupası'nda şampiyonluğu, Avustralya'nın Melbourne kentindeki finalde, evsahibi Avustralya'yı 3-2 yenen Fransa 9. kez kazandı.
•  6-8 Aralık: Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki Uluslararası Altın Ayı Artistik Buz Pateni Yarışmaları'nda Türkiye, 1 birincilik, 3 ikincilik ve 1 üçüncülük elde ederek, takım halinde 4. oldu.
•  6-9 Aralık: Yunanistan'ın Patras kentindeki 46. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 97 kiloda Mehmet Özal ile 1 bronz madalya kazandı. Türkiye, 11 puanla takım halinde 14. olurken, şampiyonada 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak 54 puan toplayan Küba ise takım birinciliğini aldı. Şampiyonada Rusya, 1 altın, 2 gümüş madalya ve 38 puanla 2., ABD de yine 1 altın, 2 gümüş madalya ve 33 puanla 3. oldu.
•  İstanbul'daki Avrupa Erkekler Tenis Takım Şampiyonası Eleme Grubu'nda Türkiye, 2 maçını da yitirerek sonuncu oldu ve elendi.
•  8-9 Aralık: Yugoslavya'nın Kladovo kentindeki Balkan Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye 9 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, takım halinde birinciliği elde etti.
•  9 Aralık: İsviçre'nin Thun kentindeki 8. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye, genç bayanlarda Elvan Can ile 1 altın madalya kazanırken, takım halinde de 3. olarak bronz madalya aldı. Şampiyonada Ukrayna, 2 altın madalya elde etti.
•  Voleybolda Avrupa Konfederasyon Kupası elemelerinde, ön eleme turunu, Macar rakibini 2 maçta da yenerek geçen Ziraat Bankası 2., Galatasaray 3., bayanlarda da Ankara İller Bankası ve Yeşilyurt, 2. olarak elendiler.
•  4-16 Aralık: İtalya'daki 15. Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Norveç'i 30-25 yenen Rusya, 3.lüğü de Danimarka'yı 42-40 yenen Yugoslavya elde etti.
•  13-16 Aralık: Belçika'nın Anvers kentindeki 5. Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcular başarılı olamazken, Almanya 8 altın, 9 gümüş, 5 bronz madalyayla 1., İsveç, 7 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalyayla 2 ve Ukrayna da 4'er altın ve gümüş madalyayla 3. oldu.
•  15-16 Aralık: İspanya'nın Alicante kentindeki Dünya Gençler ve Masterler Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 80 kiloda İsmail Uğurlu ile 1 gümüş, bayanlar 52 kiloda Serap Akbal ile de 1 bronz madalya kazandı.
•  16 Aralık: Profesyonel boksta ABD'nin Mashartucket kentindeki (WBA) dünya ağır sıklet şampiyonluğu unvan maçında, ABD'li 2 boksör John Ruiz ile Evander Holyfield berabere kalınca, John Ruiz unvanını korudu.
     
     




 SAYFA BAŞI 



  2001 YILI NASIL GEÇTİ?


Türkiye'de 2001 yılı
Ekonomide 2001 yılı
Borsa ve dövizde 2001 yılı
Dünyada 2001 yılı
2001 yılında Türkiye'nin dış ilişkileri
Sporda 2001 yılı