27 Aralık 2002 Cuma


ANA SAYFABİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE


   
 2002 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
Dünya Ekonomisi
EKONOMİ

2002, kriz yılı olan 2001'in ardından derlenip, toparlanma yılı oldu.

Ekonomi yeniden büyümeye geçerken, uygulanan ekonomik programın kararlı şekilde sürdürülmesiyle, ekonomide bir çok alanda düzelme süreci başladı.

Programın sosyal ayağının zayıflığı eleştirileri sık gündeme getirilirken, işsizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizlik eleştirilerin başını çekti. Sonuçta, sürdürülebilir büyüme sürecinin yeniden yakalanması, popülist politikalardan uzak, enflasyonla kararlı mücadele edilmesi ve sosyal ayağını güçlendirerek programına devam edilmesi önümüzdeki günlerin gündemini oluşturacak.

2002'de yıl içindeki gelişmelere bakıldığında ise AB ülkeleri yılbaşında Euro'ya geçti. İlk çeyrekte Tütün Yasası, Kamu İhale Yasası (2003 başında yürürlüğe girecek), Bankacılık Yasası ve Endüstri Bölgeleri Yasası kabul edildi.

Aynı dönemde, doğalgazda fiyat ve emlak vergisinde rayiç bedel tartışmaları gündemde kendine yer bulurken, Türkiye-ABD ortaklık komisyonu toplantılarında, Türkiye'nin, ABD ve İsrail arasında nitelikli sanayi bölgelerine dahil edilmesi ilke olarak kabul edildi.

Ekonomide yılın ikinci üç aylık döneminde, Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlığı ile Devlet Bakanı Kemal Derviş'in ''ekonomide belirsizliğin ortadan kalması için'' erken seçimin ekonomiye zarar vermeyeceği ve tarihinin belirlenmesi gerektiği yönündeki sözleri damgasını vurdu.

Ekonomide yılın üçüncü aylık dönemi, erken seçim ve seçim tarihinin belirlenmesi tartışmalarıyla geçti.

Devlet Bakanı Kemal Derviş görevinden istifa ederken, yerine Masum Türker göreve geldi.

Ekonomide yılın son çeyreğinde, erken seçimle gelen tek parti iktidarı, piyasalarda iyimserlik rüzgarı estirdi.

Ana Sayfa
© 2002 Milliyet