27 Aralık 2002 Cuma


ANA SAYFA



BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE


   
 2002 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
SPOR / EKİM

Sporda ekim ayının önemli olayları şöyle:

2 EKİM

- Basketbolda 18. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, lig ve kupa şampiyonu Efes Pilsen'i 83-79 yenen Ülkerspor 3. kez, 10. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı da lig şampiyonu Fenerbahçe'yi 62-54 yenen BOTAŞ Spor ilk kez kazandı.

3 EKİM

- Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Fenerbahçe, İsveç'in AIK Solna Stockholm takımını 3-3 ve 3-1, Denizlispor, Fransız FC Lorient'i 2-0 ve 1-3, Beşiktaş da Bosna-Hersek'ten FK Sarajevo'yu2-2 ve 5-0'lık skorlarla elerken, Ankaragücü, İspanyol CD Alaves Vitoria'ya 1-2 ve 0-3, Kocaelispor ise Macar Ferençvaroş'a 0-4 ve 0-1'lik skorlarla elendi.

2-6 EKİM

- Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki Iraklion kentindeki Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 52 kiloda Esra Gümüş ile 1 gümüş, ayrıca 5 bronz madalya kazanarak takım halinde bayanlarda 3. oldu. Genel klasmanda takım birinciliği, 15 altın ve 2 gümüş madalyayla Güney Kore aldı.

- İtalya'nın Nuoro kentindeki Avrupa Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 12 altın, 11 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde ve bayanlarda birinciliği kazandı.

3-7 EKİM

- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 20. Avrupa (B) Gençler Futbol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 4 puan ve averajla 3. olarak elendi.

11 ve 12 EKİM

- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 2. maçında, başkent Üsküp'te Makedonya'yı Okan ve Nihat'ın golleriyle 2-1 yendi. Ümit milliler de rakibi önünde 4-0 galip geldi.

12 EKİM

- Profesyonel boksta ağır sıklette Türk boksörü Sinan Şamil Sam, Almanya'nın Schwerin kentindeki unvan maçında, Polonyalı rakibini 7. raundda teknik puanlamayla yenerek Avrupa Şampiyonluğu unvanını aldı.

11-13 EKİM

- İstanbul'daki 29. Balkan Büyükler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanırken, Yugoslavya, 5'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalyayla en başarılı ülkeydi.

13 EKİM

- Otomobil sporlarında 53. Formula 1 ''Grand Prix'' Dünya Şampiyonluğunu, Alman sürücü Michael Schumacher, 144 puanla 5. kez kazanırken, Brezilyalı Rubens Barrichello, 77 puanla 2., Kolombiyalı Juan Pablo Montoya da 50 puanla 3. oldu. Markalarda ise Ferrari, 221 puanla 12. şampiyonluğunu elde etti.

- Hentbolda Bayanlar EHF Kupası'nda Üsküdar Belediyesi, ilk turda Kıbrıs Rum Kesimi'nden rakibini 2 maçta da yenerek elemesine karşın, 2. turda Rumen, Erkekler EHF Kupası'nda da Polis Akademisi ve Koleji, ilk turda Belçikalı rakibini 2 maçta da yenerek elemesine karşın, 2. turda Hırvat rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.

29-14 EKİM

- Arjantin'deki 15. Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda, finalde Rusya'yı 3-2 yenen Brezilya, ilk kez şampiyonluğu kazanırken, Yugoslavya'yı 3-0 yenen Fransa da 3. oldu.

11-15 EKİM

- Letonya'nın başkenti Riga'daki 25. Avrupa (A) Gençler Futbol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1'er galibiyet, beraberlik, yenilgi ve 4 puanla Hollanda'nın ardından 2. olup elendi.

15 ve 16 EKİM

- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 3. maçında, İstanbul'da Liechtenstein'i, Serhat (2), Okan, Ümit Davala ve İlhan Mansız'ın golleriyle 5-0 yendi. Ümit milliler de İstanbul'da Portekiz'e 4-2 galip geldi.

18-20 EKİM

- Mısır'ın başkenti Kahire'deki Grekoromen Güreş Dünya Kupası müsabakalarında Türkiye, 5 birincilik ve 2 ikincilik kazanarak takım halinde birinci oldu.

20 EKİM

- Binicilikte Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, İASK'nden Hendrix isimli atıyla Aldo Baldini kazandı. (Ankara)

23 EKİM

- 12. Uluslararası Alanya Triatlonu ve Avrupa Kupası finalinde birincilikleri, erkeklerde Kazak Dimitri Gag, bayanlarda da Portekizli Maria Areosa kazanırken, genç erkeklerde Mert Onaran 3. oldu.

21-27 EKİM

- Antalya'daki 2. Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 63.5 kiloda Yasemin Ustalar ile 1 gümüş, 45 kiloda Derya Aktop ile de 1 bronz madalya kazanıp takım halinde 8 puanla 7. olurken, Kuzey Kore, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 4 bronz madalya ve 26 puanla birinciliği, Ukrayna, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalya ve 23 puanla 2.liği, Rusya da 1'er altın ve gümüşün yanısıra 2 bronz madalya ve 18 puanla 3.lüğü aldı.

26-27 EKİM

- Kazakistan'ın başkenti Astana'daki 5. Uluslararası Hamit Canol Judo Turnuvası'nda, 66 kiloda Sezer Huysuz 3. oldu.

- İstanbul'daki 18. Uluslararası Oktay Kurtböke Ulu Gazi Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye, toplam 13 birincilik, 11 ikincilik ve 12 de üçüncülük kazanarak, takım halinde serbestte 84, grekoromende de 82 puanla birinciliği elde etti.

- Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Balkan Sportif Aerobik Cimnastik Şampiyonası'nda Türkiye, tek erkeklerde Uğur Yıldıran ile 1 bronz madalya kazanırken, evsahibi Romanya, 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

27 EKİM

- İstanbul'daki 24. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı David Kiptaniu, 2.18.41.20, bayanlarda da Ukraynalı Rimina Dubovik, 2.37.19.00 ile kazandı. Bayanlarda Serap Aktaş 4., Balkan Maratonu'nda 2., erkeklerde Satılmış Atmaca 9., Balkan Maratonu'nda 2., Ahmet Yavuz da Balkan Maratonu'nda 3. oldu.

- At yarışlarında 64. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Bedri Öztürk'ün ''Retin'' isimli atı, jokeyi Barış Kurdu ile kazandı. (Ankara)

Ana Sayfa
© 2002 Milliyet