27 Aralık 2002 Cuma


ANA SAYFA



BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE


   
 2002 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
SPOR / MART

Sporda 2002 yılının mart ayında iç ve dış spor etkinlikleri yoğunluk kazanmaya başladı.

Bu ayda İstanbul'da düzenlenen Bayanlar Voleybol Avrupa Şampiyonlar Ligi ''Dörtlü Finali'' sonunda Türk temsilcisi Eczacıbaşı, 4. sırayı alırken, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde mücadelesini sürdürüp ilk turu geçen Galatasaray, 2. turda grubunda son sırada yer alarak elenmekten kurtulamadı.

17. Dünya Kupası finallerine hazırlanan (A) Milli Takım da Almanya da Güney Kore ile yaptığı özel maçta golsüz berabere kaldı.
Sporda mart ayının önemli olayları şöyle:

2 MART

- Yugoslavya'nın Sermska Mitrovica kentindeki 47. Balkan Kros Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkek milli takımı ve genç erkeklerde Halil Akkaş ile 2 altın, ayrıca 2 bronz madalya kazandı.

1-3 MART

- Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda İspanya, 5 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalyayla 1., Rusya, 5 altın, 2 gümüş, 5 bronz madalyayla 2., Polonya da 4 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalyayla 3. olurken, Türk atleti Nora Güner, bayanlar 200 metrede 4. sırayı aldı.

2-3 MART

- Ankara'daki 30. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 5 birincilik, 5 ikincilik ve 3 de üçüncülük kazanarak takım halinde 65 puanla 1. olurken, ABD, 44 puanla ikinciliği, Güney Kore de 43 puanla üçüncülüğü aldı.

- Bulgaristan'ın Plevne kentindeki 40. Uluslararası Nikola Petrov Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2 ikincilik (55 kiloda Erkan Dündar ve 84 kiloda Tekin Çağlar), 2 de üçüncülük kazandı.

- Voleybolda Bayanlar Avrupa Konfederasyon Kupası'nda şampiyonluğu, İtalyan Edisson Volley Modena, finalde aynı ülkeden Marine Consulting Ravenna'yı 3-1 yenerek kazanırken, üçüncülüğü ise Rus Balakovskaya Balakova, İtalyan Venetobanca Minetti Vicenza'yı aynı skorla yenerek aldı.

6 MART

- Basketbolda Avrupa Raimundo Saporta Kupası'nda Türk Telekomspor, ilk tur grubunda 16 puanla 3. olarak 2. tura yükselmesine karşın, bu turda Yunanistan'ın BC Panionios Atina takımına sayı averajıyla elendi.

- Bayanlar Avrupa Ligi'nde mücadele eden BOTAŞ Spor ve Fenerbahçe, gruplarında 4'er galibiyet ve 10'ar yenilgi alarak 18'er puan topladı ve her 2 takım da gruplarında 4'e giremeyerek elendi.

6 ve 8 MART

- (A) Genç Milli Futbol Takımı özel maçlarda, Gürcistan'a Serik'te 3-1 yenilirken, Antalya'da 2-2 berabere kaldı.

9 MART

- Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA), 2005 yılındaki 30. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası finallerinin organizasyonunu Türkiye'ye verdi.

6-10 MART

- Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki Dünya (C) Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası'nda Türkiye, grubunda yaptığı 4 maçı da yitirerek sonuncu oldu.

- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Uluslararası Anwar Chowdry Boks Turnuvası'nda Türkiye, 2 ikincilik ve 3 üçüncülük kazandı.

7-10 MART

- İstanbul'daki Uluslararası İspolo Gençler Sutopu Turnuvası'nda Türkiye, tüm maçlarını kazanarak şampiyon olurken, Romanya 2.liği, Gürcistan da 3.lüğü elde etti.

9-10 MART

- Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Cuneo kentinde yapılan finalde, Rus Lokomotiv Belgorod'u 3-1 yenen İtalyan Noicom Cuneo, üçüncülüğü ise Fransız Stade Poitevin Poitiers'i 3-1 yenen İtalyan Asystel Milano kazandı.

- Bayanlar Avrupa ''Top Teams'' Kupası'nda, finalde Yugoslav Jedintsvo Uzice'ye 3-0 üstünlük sağlayan Azeri Azerrail Bakü şampiyon olurken, üçüncülüğü ise Avusturya'dan Telekom Wien'i 3-2 yenen Polonya'nın Bank Pocztawy Byolgoszcz takımı aldı.

- Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki Uluslararası (A) Kategorisi Judo Turnuvası'nda, bayanlar 48 kiloda Neşe Şensoy 2., erkekler 66 kiloda da Hüseyin Özkan 3. oldu.

- İtalya'nın Faenza kentindeki 18. Uluslararası Trope Milano Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2'şer ikincilik ve üçüncülük elde etti.

- Hırvatistan'ın Pula kentindeki 2. Avrupa Atmalar Kış Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazken, Rusya, 3 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

10 MART

- Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde 2001-2002 sezonu şampiyonluğunu, erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda ise Yenimahalle Belediyesi kazandı.

- Masa Tenisi Süper Ligi'nde 2001-2002 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde KKTC Lefke Üniversitesi 43 puanla, bayanlarda ise Fenerbahçe, 44 puanla yenilgisiz olarak kazandı.

13 MART

- (B) Genç Milli Futbol Takımı, İsmailiye kentindeki özel maçta Mısır'ı 2-0 yendi.

- Ümit Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçta Polonya'ya 2-0 yenildi.

15-16 MART

- Bursa'daki 19. Uluslararası Çocuk Kupası Kayak Yarışmaları'nda Türkiye, 2 üçüncülük alırken, Yugoslavya, 4 birincilik ve 2 ikincilikle en başarılı ülke oldu.

14-17 MART

- Ankara'daki 8. Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazken, İtalya, 3 altın ve 2 gümüş madalyayla 1., Ukrayna, 2 altın ve 1 bronz madalyayla 2., Fransa da 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla 3. oldu.

17 MART

- 10. Türkiye Büyükler Buz Hokeyi Ligi'nde, 2001-2002 sezonu şampiyonluğunu, Ankara'daki finalde Polis Akademisi ve Koleji'ni 5-1 yenen Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor, son 5 sezonda 3. kez kazandı. İstanbul Boğaziçi Paten Kulübü'nü 3-2 yenen İzmir Büyükşehir Belediyesi ise 3. oldu.

- Voleybolda Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde, İstanbul'daki finalde İtalyan Foppapedretti Bergamo'yu 3-1 yenen Fransız RC Cannes, ilk kez şampiyon olurken, Eczacıbaşı'nı 3-2 yenen İspanyol Marichal Airtel Tenerife de 3. oldu.

- Eczacıbaşı, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi alarak topladığı 10 puanla 2. olarak çıktığı çeyrek finalde, Vakıfbank Güneş Sigorta'yı set averajıyla eledi.

- Erkekler Avrupa ''Top Teams'' Kupası finalinde Portekiz'in SC Espinho takımını 3-1 yenen Belçika'nın Knack Roeselare takımı şampiyon olurken, Ukrayna'nın Lokomotiv Harkov takımını 3-1 yenen Polonya'nın Galaxia Bank Czestochowa takımı da 3.lüğü aldı. (Czestochowa)

19 MART

- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray, 1. tur grubunda 7 puanla 2. olarak 2. tura çıktı. Bu turda 5 beraberlikle 5 puan toplayan Galatasaray, son sırayı alarak elendi.

22-23 MART

- Almanya'nın Wuppertal kentindeki 7. Avrupa İşitme Engelliler Kros Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkeklerde Mustafa Saran ile 1 bronz madalya kazandı.

18-24 MART

- Japonya'nın Nagano kentindeki 92. Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Rusya, 3 altın ve 1 gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu.

22-24 MART

- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Balkan Kuzey Disiplini Kayak Şampiyonası'nda Türkiye, Kelime Aydın ile 1 altın, ayrıca 1'er de gümüş ve bronz madalyayla bugüne kadarki en başarılı sonucu aldı.

23-24 MART

- İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'deki 30. Dünya Kros Şampiyonası'nda Türk atletleri dereceye giremezken, Kenya, 6 altın, 3 gümüş ve 4 bronz, Etiyopya da 5 altın, 6 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülkeler oldu.

- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 41. Uluslararası Don Kolov Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2'şer birincilik ve ikinciliğin yanısıra 3 de üçüncülük kazanarak takım halinde birinci oldu. Türkiye'ye birincilikleri, 74 kiloda Fahrettin Özata ve 120 kiloda Zekeriya Güçlü kazandırdı.

- Voleybolda Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, finalde Yunan Pire Olympiakos'u 3-1 yenen İtalyan Lube Banca Macerata, 3.lüğü ise Polonya'nın Mostoshal Azoty Kedzierzyn takımını 3-2 yenen Yunan Iraklis Selanik kazandı.

- Slovenya'nın başkenti Ljubljana'daki Uluslararası Yıldızlar Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik ve 1 ikincilik elde etti.

- Fransa'nın Montpellier kentindeki Uluslararası Roger Coulon Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 4 birinciliği, 1'er de ikincilik ve üçüncülük kazandı.

24 MART

- (A) Milli Bayan Futbol Takımı, 4. Dünya Kupası Avrupa 2. Kategori Eleme Grubu'ndaki 5. maçında, İstanbul'da Belarus'a 5-1 yenildi.

- Kayakta 36. Alp Disiplini Dünya Kupası'nda şampiyonlukları, erkeklerde Avusturyalı Stephan Eberharter 1392, bayanlarda da aynı ülkeden Michaela Dorfmeister, 1271 puanla kazandı.

26 ve 27 MART

- Özel maçta (A) Milli Futbol Takımı, Almanya'nın Bochum kentinde Güney Kore ile 0-0 berabere kalırken, Ümit Milli Takım ise İstanbul'da Bulgaristan'ı 4-1 yendi.

27-28 MART

- Voleybolda 8. Bayanlar Türkiye Kupası'nı, Kahramanmaraş'taki finalde, Yeşilyurt'u 3-0 yenen Eczacıbaşı, 4. kez üstüste kazanırken, üçüncülüğü de Göztepe'yi 3-0 yenen Türk Telekomspor aldı.

22-29 MART

- Uluslararası Suudi Arabistan Bisiklet Turu'nda takım klasmanında BRİSA Spor, Kazakistan'ın ardından 2. olurken, bireysel klasmanda Kadir Mızbani 1. geldi.

27-29 MART

- Erzurum'daki 12. Uluslararası Berna Dedeman Kupası Kayak Yarışmaları'nda Türkiye, 3'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 2 de ikincilik, Sarıkamış'taki 3. Uluslararası Sarıkamış Kupası Yarışmaları'nda ise 3'er birincilik ve üçüncülüğün yanısıra 5 de ikincilikle takım halinde ilk sırada yer aldı.

29-30 MART

- Voleybolda 14. Erkekler Türkiye Kupası'nı, Diyarbakır'daki finalde Ankara SSK Spor, Arçelik'i 3-2 yenerek ilk kez kazanırken, Erdemirspor da Ziraat Bankası'nı 3-1 yenerek 3. oldu.

27-31 MART

- Yıldız Erkek Milli Basketbol Takımı, İtalya'nın Modena kentindeki 10. Uluslararası Corob Basketbol Turnuvası'nda, 2'şer galibiyet ve yenilgi alarak 3. oldu.

30-31 MART

- Belçika'daki Uluslararası Çok Uluslu Yüzme Müsabakaları'nda Türkiye, 1 ikincilik, 2 de üçüncülük kazandı.

- Basketbolda 10. Bayanlar Türkiye Kupası'nı, Edirne'deki finalde Beşiktaş'ı 89-68 yenen BOTAŞ Spor ilk kez kazandı.

Ana Sayfa
© 2002 Milliyet