27 Aralık 2002 Cuma


ANA SAYFA



BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE


   
 2002 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
SPOR / TEMMUZ

Sporda 2002 yılının temmuz ayı, yurtiçi ve yurtdışı etkinlikler açısından nisbeten sönük geçerken, Türkiye, 3 branşta kazanılan dünya ve Avrupa ikincilikleriyle yetindi.

Finlandiya'daki Dünya Atıcılık Şampiyonası'nda Oğuzhan Tüzün, erkekler trapta 2. olurken, bu ülkedeki Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda ise bayanlarda Derya Sarıaltın, gümüş madalya kazandı.

Ayrıca Japonya'daki Tekvando Dünya Kupası'nda da Türkiye, 2 gümüş ve 1 bronz madalya elde etti.
Sporda temmuz ayının önemli olayları şöyle:

24-7 TEMMUZ

- Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 116. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde Avustralyalı Lleyton Hewitt ile tek bayanlarda ABD'li Serena Williams ilk kez kazandı. (Londra)

1-7 TEMMUZ

- Finlandiya'nın Lahti kentindeki 48. Dünya Atıcılık Şampiyonası'nda Oğuzhan Tüzün, erkekler trapta 2., Serdar Demirel de gençler 50 metre serbest tabancada 3. oldu.

3-7 TEMMUZ

- Fransa'nın başkenti Paris'teki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Tenis Müsabakaları'nda İstanbul TED Kulübü bayan takımı 2.liği alırken, Fransız ekibi Patton Rennes birinciliği aldı.

4-7 TEMMUZ

- Ukrayna'nın Odessa kentindeki 5. Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 42 kiloda Hüseyin Akgül ve 85 kiloda Sadun Bakır ile 2 altın, ayrıca 2 gümüş madalya ve 58 puanla 2. olurken, Rusya ise 3 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya ve 77 puanla takım birinciliğini elde etti.

5-7 TEMMUZ

- İstanbul'daki 3. Uluslararası Ümit Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak şampiyon olurken, Macaristan ise 2. oldu.

6-7 TEMMUZ

- İstanbul'daki 16. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, bayanlarda 5 birincilik, 4 ikincilik ve 7 üçüncülük, erkeklerde de 2'şer birincilik ve ikinciliğin yanısıra 6 üçüncülük ile Gürcistan'ın ardından takım halinde 2. sırada yer aldı.

7 TEMMUZ

- Portekiz'in Porto kentindeki Avrupa Dağ Koşusu'nda birincilikleri İsviçreli ve Rus sporcular alırken, Türkiye, erkeklerde Abdülkadir Türk ile 1 bronz madalya elde etti.

8 TEMMUZ

- Türkiye Deplasmanlı Sutopu 1. Ligi'nde 2001-2002 sezonu şampiyonluğunu, finalde Galatasaray'a 3-2 üstünlük sağlayan Galatasaray kazandı.

11-13 TEMMUZ

- İstanbul'daki 8. Uluslararası Turgut Atakol Ümitler Basketbol Turnuvası'nda Rusya, 1 yenilgiyle şampiyon olurken, (B) Milli Takım 2.liği, Ümit Milli Takım ise 3.lüğü elde etti.

5-14 TEMMUZ

- Yeni Zelanda'daki Okyanusya Futbol Şampiyonası'nda, finalde Avustralya'yı 1-0 yenen evsahibi Yeni Zelanda şampiyon oldu.

10-14 TEMMUZ

- Tokat'taki Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Yugoslavya'yı 3-2 yenerek yenilgisiz şampiyonluğu kazandı.

11-14 TEMMUZ

- Avusturya'nın Linz kentindeki Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcular başarılı olamazken, Rusya, 16 altın, 11 gümüş ve 4 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

12-14 TEMMUZ

- ABD'nin New Orleans kentindeki 25. Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, Ukrayna ve Yunanistan 1'er altın madalya kazandı.

16 ve 18 TEMMUZ

- (B) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile Ploieşti kentinde yaptığı özel maçlarda 1-0 yenildi ve 4-1 galip geldi.

16-19 TEMMUZ

- Japonya'nın başkenti Tokyo'daki Tekvando Dünya Kupası'nda Türkiye, 2 gümüş ve 1 bronz madalya alırken, evsahibi Güney Kore, 7 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla erkeklerde ve bayanlarda birinciliği elde etti.

16-20 TEMMUZ

- Yugoslavya'nın Vrsaç ve Novi Pazar kentlerindeki Balkan Yıldızlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 4, bayanlarda da 3 galibiyet alarak evsahibi Yugoslavya'nın ardından 2 kategoride de 2. oldu.

20 TEMMUZ

- Romanya'nın Braşov kentindeki 1. Balkan Dağ Bisikleti Şampiyonası'nda Bilal Akgül altın madalya kazandı.

12-21 TEMMUZ

- Almanya'nın Stuttgart kentindeki 20. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 4 galibiyet ve 4 yenilgiyle 5. olup Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı kazanırken, şampiyonluğu, finalde Slovenya'yı 74-72 yenen Hırvatistan, 3.lüğü de Litvanya'yı 82-67 yenen Yunanistan aldı.

- Rusya'nın Perm kentindeki 34. Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası'nda Rusya, 9 altın, 1'er de gümüş, bronz madalya ve 73 puanla takım birincisi olurken, Türkiye, 60 kiloda Selçuk Aydın ile 1 bronz madalya kazandı ve 8 puanla sıralamada 11.liği elde etti.

- Rusya'nın başkenti Moskova'daki Avrupa Gençler ve Yıldızlar Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, gençlerde erkeklerde 25. ve bayanlarda 26., yıldızlarda da erkeklerde 17., bayanlarda da 18. oldu. Almanya, 2 altın ve 1 bronz madalyayla birinciliği aldı.

16-21 TEMMUZ

- İspanya'nın Cadiz kentindeki Avrupa Plaj Hentbolu Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda finalde Rusya'ya 7 metre atışları sonucu yenilerek 2. sırayı alırken, erkeklerde ise 8. oldu.

- Jamaika'nın başkenti Kingston'daki Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezken, ABD, 9 altın, 5 gümüş ve 7 bronz, Kenya da 5 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülkelerdi.

18-21 TEMMUZ

- İstanbul'daki Balkan Yıldızlar Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.

19-21 TEMMUZ

- İstanbul'daki Balkan Gençler Yüzme ve Atlama Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 245, bayanlarda da 222 ve toplamda 467 puanla takım halinde birinciliği elde etti.

22-27 TEMMUZ

- Finlandiya'nın Oulu kentindeki 18. Avrupa Büyükler Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar olimpik yayda Derya Sarıaltın ile 1 gümüş madalya kazanırken, İtalya, 3 altın ve 2 bronz, Rusya da 2 altın ve 1 gümüş madalyayla ilk 2 sırada yer aldı.

27 TEMMUZ

- Ümit Milli Futbol Takımı, Özbekistan ile başkent Taşkent'te yaptığı özel maçta, rakibine 1-0 yenildi.

6-28 TEMMUZ

- Uluslararası 89. Fransa Bisiklet Turu'nda birinciliği, ABD'li Lance Amstrong, 4. kez üstüste kazanırken, İspanyol Josepa Beloki 2., Litvanyalı Raimundas Rumsas da 3. oldu.

25-28 TEMMUZ

- İstanbul'daki Balkan Büyükler Sutopu Şampiyonası'nda Türkiye 3. olurken, Romanya ve Bulgaristan ilk 2 sırayı aldı.

28 TEMMUZ

- Türkiye Kulüplerarası 1. Atletizm Ligi'nde 2002 yılı şampiyonluğunu, erkeklerde 54 bin 439, bayanlarda da 52 bin 167 puanla ENKA Spor kazandı.

29 ve 31 TEMMUZ

- (A) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda, İsrail'i 3-1 yendi ve 1-0 yenildi.

29-31 TEMMUZ

- Litvanya'nın Klaipeda kentindeki 7. Dünya Sportif Aerobik Cimnastik Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazken, Romanya, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 de gümüş madalya aldı.

Ana Sayfa
© 2002 Milliyet