27 Aralık 2002 Cuma


ANA SAYFA



BİZE ULAŞIN



HABER İNDEKSİ



ARŞiV



YARDIM



KÜNYE


   
 2002 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
SPOR / EYLÜL

Sporda eylül ayının önemli olayları şöyle:

1-6 EYLÜL

- İstanbul'daki 16 Yaşaltı Balkan (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda, finalde Türkiye, Yunanistan'ı 3-1 yenerek şampiyonluğu elde ederken, Bulgaristan da 3.lüğü aldı.

6 EYLÜL

- Almanya'nın Mönchengladbach kentindeki özel maçta (B) Milli Futbol Takımı, Almanya'yı 2-1 yendi.

- Atletizmde ''Golden League''in 7. ve son ayağı olan Berlin ISTAF yarışmalarında, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, birinciliği kazandı.

5-7 EYLÜL

- İran'ın başkenti Tahran'daki 36. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 60 kiloda Harun Doğan ile 1 altın, 74 kiloda Ahmet Gülhan ve 120 kiloda Aydın Polatçı ile de 2 bronz madalya kazanıp 28 puanla takım halinde 6. oldu. Şampiyonada İran, 1'er altın ve bronzun yanısıra 2 gümüş, 43 puanla takım birinciliğini, Rusya, 2 altının yanısıra 1'er gümüş, bronz madalya ve 42 puanla 2.liği, Küba da 1 altın, 2 gümüş madalya, 34 puanla 3.lüğü aldı.

Şampiyonadan sonra yapılan kontrollerde Harun Doğan ve Ahmet Gülhan dopingli çıktı.

6 ve 7 EYLÜL

- (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu'ndaki ilk maçında, İstanbul'da Slovakya'yı Arif (2) ve Serhat'ın golleriyle 3-0 yendi. Ümit milliler de rakibine İstanbul'da 2-1 üstünlük sağladı.

7 EYLÜL

- İstanbul'daki Balkan Triatlon Şampiyonası'nda Yugoslavya, 2 altın madalyayla en başarılı ülke olurken, Türkiye de 1'er altın, gümüş ve bronz madalya elde etti.

26-8 EYLÜL

- Sezonun son ''Grand Slam'' mücadelesi olan 122. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde ABD'li Pete Sampras 5., tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams, 2. kez kazandı.

29-8 EYLÜL

- ABD'nin Indianapolis kentindeki 14. Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda ilk kez mücadele eden Türkiye, 4'er galibiyet ve yenilgi alarak 9.luğu elde etti.

Şampiyonluğu, finalde Arjantin'i 84-77 yenen Yugoslavya kazanırken, Almanya da Yeni Zelanda'yı 117-95 yenerek 3.lüğü aldı.

4-8 EYLÜL

- Yunanistan'ın Preveze kentindeki Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 5 maçını da kazanarak yenilgisiz şampiyonluğu elde ederken, evsahibi Yunanistan 2.liği, Romanya da 3.lüğü aldı.

- Bulgaristan'ın Burgaz kentindeki 35. Balkan Yelken Şampiyonası'nda Türkiye, 2'şer altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalya kazandı.

6-8 EYLÜL

- 11. Uluslararası İzmir Ritmik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, 2 ikincilik, 3 de üçüncülük kazanırken, Rusya da 9 birincilik, 4 ikincilik ve 2 üçüncülükle en başarılı ülkeydi.

7-8 EYLÜL

- Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Balkan Kürek Şampiyonası'nda Türkiye, 1 altın, 2 gümüş ve 7 bronz madalya kazanarak takım halinde 3. sırayı aldı.

14 EYLÜL

- Atletizmde Fransa'nın başkenti Paris'teki 18. ''Grand Prix'' final müsabakaları sonunda genel klasmanda, erkeklerde ABD'li Tim Montgomery, bayanlarda da ABD'li Marion Jones, 116'şar puanla birinciliği kazandı.

Bayanlarda 75'er puanla Elvan Abeylegesse ve Süreyya Ayhan, 24'er puanla 75.liği paylaştı. Ayrıca Abeylegesse, 3 bin metre klasmanında 8., Ayhan ise 1500 metre klasmanında 9. sırayı aldı.

30-15 EYLÜL

- Almanya'daki 14. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda, finalde ABD'yi 3-2 yenen İtalya, ilk kez şampiyonluğu, Çin Halk Cumhuriyeti'ni 3-1 yenen Rusya da 3.lüğü kazandı.

12-15 EYLÜL

- Güney Kore'nin Jeju Adası'ndaki Dünya Gençler Judo Şampiyonası'nda, bayanlar artı 78 kiloda Belkıs Zehra Kaya bronz madalya elde etti.

14-15 EYLÜL

- İstanbul'daki 33. Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 4 altın, 7 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak, erkeklerde 117, bayanlarda da 124 puanla takım halinde her 2 kategoride de 4. oldu.

17 ve 19 EYLÜL

- (B) Genç Milli Futbol Takımı, Belçika ile bu ülkede yaptığı özel maçları, 4-1 ve 3-1'lik skorlarla kazandı.

19 EYLÜL

- Hentbolda Bayanlar Federasyon Kupası'nı, Anadolu Üniversitesi'ni 26-13 yenen lig şampiyonu TMO, Erkekler GSGM Kupası'nı da Çankaya Belediyesi'ni 32-20 yenen lig şampiyonu ASKİ Spor kazandı. (Ankara)

20-21 EYLÜL

- İspanya'nın başkenti Madrid'deki 9. Dünya Kupası Atletizm Yarışmaları'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan birinci oldu. Kupayı erkeklerde 134 puanla 4. kez Afrika, bayanlarda da 126 puanla Rusya kazandı.

12-21 EYLÜL

- Küba'nın Santiago kentindeki 12. Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, Aytek Topçuoğlu ile 1 bronz madalya kazanırken, evsahibi Küba, 6 altının yanısıra 3'er gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

16-22 EYLÜL

- İstanbul'daki 54. Uluslararası TED Open Tenis Turnuvası'nda şampiyonluğu, finalde Fransız Nicolas Thomann'ı 2-1 yenen Çek Petr Luka kazandı.

20-22 EYLÜL

- Rusya'nın başkenti Moskova'daki 47. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 96 kiloda Mehmet Özal ile 1 altın madalya kazanıp 21 puanla takım halinde 6. olurken, Rusya da 2 altının yanısıra 1'er de gümüş, bronz madalya ve 45 puanla birinciliği aldı. Şampiyonada İsveç de 2 altın madalya elde etti.

14-25 EYLÜL

- Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki 14. Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Rusya'yı 79-74 yenen ABD, 7. kez kazanırken, 3.lüğü de Güney Kore'yi 91-63 yenen Avustralya aldı.

24-27 EYLÜL

- Almanya'nın Frankfurt kentindeki Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye 22 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda milli takım, 5 galibiyet ve 1 yenilgiyle 2.liği elde etti.

28-29 EYLÜL

- Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 26. Uluslararası Aslanov Judo Turnuvası'nda Türkiye, 2 birincilik, 1 ikincilik ve 3 de üçüncülük kazandı.

- Yunanistan'ın Veria kentindeki Balkan Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 8 altın, 7 gümüş ve 9 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde ve bayanlarda birinciliği aldı.

Ana Sayfa
© 2002 Milliyet