BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
DÜNYA / ŞUBAT

1 Şubat

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), uzay mekiği Columbia, atmosfere girerken, 62 km yükseltide parçalandı, mekikteki 7 astronot öldü.

4 Şubat

Yugoslav parlamentosu, yaptığı tarihi toplantıda, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırdı, Sırbistan-Karadağ birliğini oluşturan anlaşmayı onayladı.

5 Şubat

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM Güvenlik Konseyi'nde Irak ile ilgili yaptığı sert konuşmada, Bağdat yönetiminin kitle imha silahlarına sahip olduğunu reddederek savaşa davetiye çıkardığını söyledi ve Irak'ı El Kaide terör örgütüyle ilişkide bulunmakla suçladı.

7'si NATO'ya aday 10 Doğu Avrupa ülkesi ABD'nin Irak politikasına destek veren bir mektuba imza koydu. Girişim 17 Şubat'ta Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından eleştirildi.

10 Şubat

Fransa, Almanya ve Rusya ile birlikte, Irak'ta silah denetimlerinin devamından yana ortak bir tavır alıp, savaşı engellemek için ''barış cephesi'' oluşturdu. Chirac, Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkını kullanmaya hazır olduğunu açıkladı.

Bu teklif, Türkiye'ye NATO desteğini isteyen ABD'nin talebinin Fransa, Almanya ve Belçika tarafından reddiyle Washington ile ilişkilerde krizin patlak verdiği döneme rastladı.

11 Şubat

El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin, El Cezire'de yayınlanan bir ses bandıyla, Irak rejimine destek çağrısında bulundu.

14 Şubat

BM Güvenlik Konseyi, BM silah denetçilerinin yeni raporunun ardından çoğunluğu Irak'ta silah denetimlerinden yana olduğunu açıklarken, ABD azınlıkta kaldı. Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin, ''Bugün güce başvurmayı haklı çıkaracak bir gerekçe yok'' derken oturumlarda yasak olmasına karşın alkışlandı.

14 Şubat

Kuzey Kore ile Güney Kore 50 yıldır ilk kez turistlerin geçişi için kara sınırını açtı.

14 Şubat

Kopya koyun Dolly, kopyalanmasından 6 yıl sonra uyutuldu. Bu olayın ardından kopya hayvanların sağlık sorunları tartışması başladı.

15 Şubat

Başta Avrupa'da olmak üzere dünyada yaklaşık 10 milyon kişi savaşa karşı gösteri düzenledi.

19 Şubat

Faslı Münir El Mutasaddık 11 Eylül 2001'deki saldırılardan yargılanan ilk kişi oldu ve yataklık yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapse mahkum oldu.

19 Şubat

İran'ın güneydoğusundaki Sistan ve Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'dan Kirman'a giden Rus yapımı İlyuşin-76 tipi uçak Kirman'a inmeye hazırlanırken düştü. Kazada 275 Devrim Muhafızı öldü.

19 Şubat

Güney Kore'deki Daegu kentinde kundaklama sonucu çıkan yangında 200 kişi öldü.

27 Şubat

Eski Bosna Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Bilyana Plavsiç, Lahey savaş suçları mahkemesince 11 yıl hapse mahkum edildi.

28 Şubat

Çek Cumhuriyeti'nin liberal başbakanı Vaclav Klaus Vaclav Havel'in yerine Cumhurbaşkanı oldu.

28 Şubat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk uluslararası sözleşme niteliğini taşıyacak olan ''Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'' nihai metni üzerinde mutabık kaldı.