BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
DÜNYA / MART

1 Mart

11 Eylül saldırılarının ''beyni'' olarak bilinen ve El Kaide örgütünün üçüncü adamı Halid Şeyh Mohammed İslamabad'da yakalandı.

7 Mart

Yeni Sırbistan-Karadağ devletinin parlamentosu Svetozar Maroviç'i ilk devlet başkanı olarak seçti.

12 Mart

Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç, Belgrad'daki hükümet binasının girişinde uğradığı suikast sonucu öldü. Cinciç, 50 yaşındaydı. Suikastın ardından başlatılan 42 günlük olağanüstü hal uygulaması sonucu mafya karşı benzersiz bir savaş başlatıldı.

12 Mart

Dünya Sağlık Örgütü, Akut Solonum Yetmezliği Sendromu (SARS) yüzünden uluslararası uyarı yayınladı. SARS 5 Temmuz'da kontrol altına alınıncaya kadar 30 ülkede etkili oldu. 9 bin kişiyi etkileyen SARS yüzünden 900'den fazla kişi hayatını kaybetti.

15 Mart

Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin yerini Hu Jintao'ya bıraktı.

15 Mart

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bungui'ye tamamen hakim olan isyancı general François Bozize, kendisini Devlet Başkanı ilan etti ve geçiş hükümeti kurdu.

17 Mart

16 Mart'ta İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile Azor Adaları'nda bir araya gelen ABD Başkanı George Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve oğullarının sürgüne gitmesi için 48 saatlik ültimatom verdi.

17 Mart

İspanyol adaleti Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütünün siyasi kanadı Batasuna'yı kanun dışı ilan etti. Batasuna, 7 Mayıs'ta da ABD tarafından terörisdt örgütler listesine alındı.

20 Mart

Irak savaşı başladı. Amerikan-İngiliz koalisyonu güneyden Irak'a girerken, başkent Bağdat havadan bombalanmaya başladı.

Saddam Hüseyin, televizyondan direniş çağrısında bulundu.

23 Mart

Çeçenistan'da halkın anayasanın onaylanması ve devlet başkanlığı ile genel seçimlerin düzenlenmesinden yana olup olmadığını göstereceği anayasa referandum yapıldı. Seçmenlerin yüzde 90'ı ''Evet'' oyu kullandı. Referandum birçok kuruluş tarafından sert dille eleştirildi. 5 Ekim'de yapılan seçimlerde de Moskova yanlısı Ahmed Kadirov'ın iktidarı meşrulaştı.