BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
EKONOMİ

2003, özellikle enflasyondaki düşüş ve büyümede sağlanan başarıyla, ekonomide güven ortamının oluşmaya başladığı ve artık istikrarda kalıcılığın konuşulmaya başladığı bir yıl oldu.

Enflasyon ve büyüme başta olmak üzere, sanayi üretimi, kapasite kullanımı, Türk lirasına dönüş, ihracat ve faizlerdeki düşüş dahil bazı kalemlerde iyileşmeler sağlanırken, tüketici fiyatları bazında enflasyonun yıl sonunda, yüzde 20'lik hedefin altında tutturulacağı artık kesinleşti.

Büyümenin ise öngörülen yüzde 5'lik hedefin üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Güven ortamına bağlı, kriz sırasında yüksek boyutlarda gerçekleşen Türk Lirası'ndan dövize kaçış, son aylarda tersine döndü. Enflasyondaki düşüş ve Merkez Bankası'nın, Hazine ihalelerinde referans niteliği taşıyan gecelik faizlerini tedricen indirmesi sonucu, faizler inmeye devam etti. Buna paralel reel faizler de düştü. Merkez Bankası rezervlerinin güçlenmesi, TL'ye olan güveni arttırdı.

İhracattaki artış, rekor düzeylerde seyretti. Sonuçta, güven ortamını sarsacak bir olay yaşanmadığı sürece, olumlu havanın sürmesi ve Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda tek haneli enflasyon ortamında istikrarlı bir büyümeye kavuşması bekleniyor.

Bu arada istikrarlı gibi gözüken bütün göstergelerin halka inmediği ve yaşanabilecek olası bir olumsuzlukta, her an değişebileceğini düşünenler de var.

Dış Etkenler

AB'ye üyelik, Irak sorunu gibi dış etkenler ile hükümete duyulabilecek güvensizlik, özelleştirmede rakamların hedefin altında kalması, iç borçların çevrilmesinde yaşanabilecek sıkıntılar gibi iç etkenler, ekonomik istikrarı bozabilecek unsurlar arasında sayılıyor.

Ayrıca cari işlemler açığında ulaşılacak rakam ve telafi şekli, işsizliğin azaltılması, yabancı sermaye girişinin artırılmasına dönük yaklaşımlar, merak edilenlerin başını çekiyor.

Gelinen noktada beklentiler ise ekonomideki canlanma ve düşük enflasyonla birlikte büyümenin sağlanmasına yoğunlaştı.

Enflasyonun, özellikle tek haneli rakamlara inmesi ve bunun kalıcı olması durumunda, aş, iş olarak halkın cebine olumlu etki yapması beklentiler arasında. Bunda gerekli unsurların başında ise faizlerdeki düşüşün sürmesi ve yapısal reformların sürdürülmesi sayılıyor.

Yüzde 5'lik hedefe karşılık, ekonomide büyümenin yüzde 6 civarında gerçekleşmesi öngörülürken, ekonomi otoriteleri, enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi ve kalıcı olması durumunda, ekonomide canlanmanın süreklilik kazanacağı görüşünü dile getiriyor.

Hareketli bir yılın geride kaldığı gelişmelere bakıldığında da, Irak savaşının etkileri ekonominin önde gelen konusunu oluştururken, savaşın beklenenden kısa sürmesi nedeniyle kötü senaryolar rafa kalktı. Buna bağlı ilk tezkerenin reddi ile ABD'den alınacak yardıma ilişkin görüşmeler piyasaları etkiledi.

Vergi Barışı Kanunu çıkarıldı, tüketici kredileri ile kredi kartları borçlularına uygulanan temerrüt faizlerini sınırlayan yasa ile mali milat uygulamasını kaldıran yasa Meclis'ten geçti.

İmar Bankası'nın mevduat toplama ve bankacılık yapma izni kaldırılırken, Hazine Müsteşarı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı değişti.