BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
EKONOMİ / MART

1 MART

- Anayasa'da öngörülen ''salt çoğunluk'' sağlanamadığı için asker göndermeye ve asker kabulüne ilişkin Başbakanlık Tezkeresi Meclis'te reddedildi.

3 MART

- Borsa, teskerenin kabul edilmeyişinin ardından son 2 yılın en büyük düşüşünü yaşadı. Başbakan Abdullah Gül, ''Tasarruf ve Gelir Artırıcı Tedbirler'' paketini açıkladı. Tezkerenin kabul edilmemesi faizleri de yükseltti.

4 MART

- Beko elektronik, Grundig'i satın almak için niyet mektubu verdi.

8 MART

- IMF, Türk yetkililer ile 4. gözden geçirmenin niyet mektubu üzerindeki tüm ana unsurlar üzerinde anlaşmaya varıldığını açıkladı.

10 MART

- Türk makarna pazarında en büyük paya sahip Filiz Gıda'nın tamamı İtalyan Barilla'ya geçti. Orim Cam Hollandalı Schott Glaverbel'e satıldı. Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber ''Dünya Bankası, Ak Parti hükümetinin bu bütçesine destek vermeyecek'' dedi.

11 MART

- ABD'ye gitmek için yola çıkan Chhibber, İstanbul'dan Ankara'ya döndürüldü. Chhibber'in yaptığı açıklamanın yer aldığı bant Washington'daki Dünya Bankası merkezinde incelemeye alındı.

13 MART

- Cumhurbaşkanı Sezer, tüketici kredileri ile kredi kartları borçlularına uygulanan temerrüt faizlerini, sözleşmede yer alan faiz oranın yüzde 50'si ile sınırlandıran yasayı onayladı.

14 MART

- 59. Hükümet kuruldu.

15 MART

- İş Güvencesi Yasası yürürlüğe girdi.

16 MART

- Meclis, İş Güvencesi Yasası'nın uygulama tarihini 30 Haziran 2003'e erteledi. 146.9 katrilyon lira olarak öngörülen 2003 yılı bütçesi, Komisyon'da 147.2 katrilyon liraya çıkartıldı.

Savaş Rüzgarları

17 MART

- Irak'a savaş olasılığının güçlenmesi nedeniyle borsa düştü, dolar ise serbest piyasada 1 milyon 715 bin liradan işlem gördü. Devlet tahvili faizi 6 puan birden yükseldi. Borsa'daki şirketlerin bir günlük kaybı 4 milyar dolar oldu.

18 MART

- Uluslararası petrol şirketleri, ''petrol karşılığı gıda'' programının askıya alınmasından sonra Irak petrolü alımlarını durdurdu.

19 MART

- Devlet Bakanı Ali Babacan, 6 milyar dolarlık paketin şu an için geçerli olmadığını söyledi.

Ve Savaş Başladı

20 MART

- Irak savaşı başladı. Merkez Bankası, Irak'a yönelik askeri operasyonun piyasalara olumsuz yansımasının en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.

24 MART

- Borsa, 8,892.65 puandan günü kapatarak, yılın en düşük seviyesine indi. THY, Ağrı, Erzincan, Batman ve Muş seferlerini, ticari nedenlerle geçici olarak durdurdu.

25 MART

- Dışbank Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İcra Başkanlığı'na Tayfun Bayazıt seçildi. ABD Başkanı Bush'un Irak Savaşı ile ilgili bütçesinde Türkiye'ye doğrudan kredi ya da kredi garantisi olarak 8.5 milyar dolar destek önerdiği bildirildi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kredinin ''kuzey cephesi''nin açılmasıyla ilgili olmadığını söyledi. Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli döviz ve TL cinsinden notlarını ''B''den B eksiye düşürdüğünü açıkladı.

26 MART

- Özelleştirme İdaresi, Maliye Bakanlığı'na bağlandı.

27 MART

- Gelirler Genel Müdür Vekili Arıoğlu, yeni vergi düzenlemeleriyle getirilecek sistemde, emeklilerin yılda 1 defa fatura ve fiş vereceğini, ancak 3 ayda bir avans niteliğinde iade olacağını bildirdi. Orman arizilerinin satışına ilişkin Anayasa değişikliği paketi, Anayasa Komisyonu'ndan geçti.

Kamu Bankalarına Atama

28 MART

- Kamu bankaları ortak yönetim Kurulu Başkanlığı'na Zeki Sayın, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne de Can Akın Çağlar getirildi. Halk Bankası Genel Müdürlüğü'ne ise Tevfik Bilgin atandı.

31 MART

- DİE, Türkiye ekonomisinin 2002 yılında yüzde 7.8 büyüdüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Sezer, İş Güvencesi Yasası'nın uygulama tarihin ertelenmesine ilişkin yasayı TBMM'ye geri gönderdi.