BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
EKONOMİ / NİSAN

1 NİSAN

- Elektrikte 150 kwh'i aşan, her kwh için yüzde 50 zamlı tarife uygulamasına son verildi. THY Yönetim kurulu Başkanlığı'na Genel Müdür Abdurrahman Gündoğdu getirildi.

3 NİSAN

- Ek motorlu taşıtlar ve ek emlak vergisi alınmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda bir madde eklenerek kabul edildi. TMSF, Pamukbank'ı yeniden satışa çıkardı.

6 NİSAN

- Görev zararlarının tespit usulü hakkında yönetmelik çıktı. BDDK kararıyla, Finansbank ve Fiba Bank genel kurullarının devre dair kararlarının tescil edilmesine onay verilmesi uygun görüldü. Aria, Telekomünikasyon Kurumu'nun sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle tahkime başvurup Türkiye'den 2.5 milyar dolar tazminat istedi.

7 NİSAN

- Ankaralı müteahhit Cemil Özgür, ödeyeceği 6 trilyon 11 milyar liralık gelir vergisi ile Türkiye rekortmeni oldu.

8 NİSAN

- SARS virüsü, Uzakdoğu ekonomilerini vurmaya başladı. Morgan Stanley, ''Dünyada SARS durgunluğu olabilir'' uyarısı yaptı.

10 NİSAN

- Meclis lojmanlarının satışı için de Emek İnşaat ile bir protokol yapıldı. Tütün mamulleri ile ilgili fabrikaların kurulması ve bu mamullerin üretimine, iç ve dış ticareti ve denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar ile ilgili olarak yönetmelik çıkarıldı.

Ek Vergiler Yürürlükte

11 NİSAN

- Ek motorlu taşıtlar vergisi ve ek emlak vergisi alınmasına dair kanun yürürlüğe girdi.

17 NİSAN

- SSK primine esas kazancın alt ve üst sınırları, 1 Nisan 2003 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 20 oranında artırıldı. Yönetmelik ile devlet memurlarının özel sağlık kurumlarında tedavi görebilmelerine imkan sağlamak için ilk adım atıldı. Emekli Sandığı kanununda yapılan değişikle, kesenek oranları yüzde 15'ten yüzde 16'ya yükseltildi.

18 NİSAN

- IMF İcra Direktörleri Kurulu, 4. gözden geçirmeyi sonuçlandırılarak, yaklaşık 701 milyon dolar tutarında yeni kredi dilimin serbest bıraktı. Hazine Müsteşarı Öztrak 21 Nisan Pazartesi günü itibariyle görevinden istifa etti.

19 NİSAN

- Irak savaşı nedeniyle Habur Sınır Kapısı'nda durdurulan transit araç geçişlerine yeniden başlandı.

21 NİSAN

- Vergi barışı başvuru dönemi sona erdi. İstanbul serbest piyasada dolar 1.6 milyon doların altına geriledi.

22 NİSAN

- Türkiye, mukavele şartları yerine gelmediği için Bulgaristan'dan elektrik ithalatını durdurdu.

25 NİSAN

- Merkez Bankası, gecelik borçlanma ve borç verme faizlerini 3 puan indirdi.

26 NİSAN

- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını ve ay sonunda özelleştirilme kararı alınacağını söyledi.

28 NİSAN

- Kamu kuruluşlarına ait kamp ve diğer sosyal tesislerin satışı başladı.

29 NİSAN

- Çalışanların tasarruflarını teşvik hesabının tasfiyesi ve bu hesaptan yapılacak ödemelere dair kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Zorunlu Tasarruf Ödemeleri Başladı

30 NİSAN

- Elektrik borçlarını ödeme kolaylığı uygulamasında, 30 Nisan'da son olan süre 20 Mayıs'a kadar uzatıldı. Zorunlu Tasarruf ödemeleri başladı. Şeker pancarı üretimi kotalarının daraltılmasıyla oluşacak alanlarda alternatif olarak mısır, ayçiçeği, soya fasulyesi ve yem bitkisi ekimi yapan üreticilere bir defaya mahsus olmak üzere, telafi edici ödeme yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı.