BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
EKONOMİ / MAYIS

3 MAYIS

- Hazine Müsteşarlığı'na İbrahim Halil Çanakçı atandı.

6 MAYIS

- IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'ye geldi.

7 MAYIS

- Bulgaristan Telekomünikasyon Kurumu (BTK) ihalesinde, özelleştirme ajansı 2. sıradaki Koç Holding-Türk Telekom Konsorsiyumu'nu görüşmeye çağırdı. Enerji Bakanı Hilmi Güler, BTC Projesi'nde son bir yılda çıkan vergilendirme ve atamalarla ilgili sorunların çözüldüğünü bildirdi.

10 MAYIS

- EPDK, kendi adına sözleşme yapmadan daha önce aynı adreste ikamet eden müşteriler adına düzenlenen faturaları ödeyerek doğalgaz kullanan tüketicilere bu usulsüzlüklerin giderilmesi için 31 Aralık 2003 tarihine kadar süre tanıdı.

11 MAYIS

- Başbakan Erdoğan, kişi başına milli gelirin 1500 doların altında olan illerde vergi, SSK primi muafiyeti ve arazi tahsisi yapacaklarını söyledi.

12 MAYIS

- İstanbul serbest piyasasında dolar 1 milyon 500 bin liranın altına geriledi. Merkez Bankası döviz kurlarında gözlemlenen dalgalanmayı önlemeye yönelik döviz piyasasına ''alım'' yönünde doğrudan müdahale etti.

Aria-Aycell Birleşiyor

13 MAYIS

- Aria ve Aycell'in birleştirilmesiyle ilgili bir ön anlaşma yapıldı.

14 MAYIS

- ABD, ilk kez yeşil dışında renklerin de kullanıldığı 20 dolarlık banknot basarak halka tanıttı. THY, Çin'in Pekin ve Şanghay şehirlerine yaptığı uçak seferlerini 15 Haziran'a kadar durdurdu.

15 MAYIS

- Savaştan sonra yağmalanan Bağdat ticaret müşavirliği yeniden açıldı. Maliye Bakanı Unakıtan, Vergi Barışı nedeniyle 3 milyon 475 bin başvuru yapıldığını ve başvuruların değerinin ise 7.9 katrilyon lirayı bulduğunu bildirdi.

19 MAYIS

- Çeşitli işlemler karşılığında vatandaştan topladığı paralarla trilyonlarca liralık güce ulaşan 4 kamu vakfı, Maliye müfettişlerince incelemeye alındı.

20 MAYIS

- TÜSİAD, Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesinin, Kopenhag siyasi kriterleri çerçevesinde, tümüyle yürürlükten kaldırılmasını önerdi.

21 MAYIS

- IMF heyeti, 5. gözden geçirme görüşmelerine başladı. Merkez Bankası, döviz piyasasına ''alım'' yönünde müdahalede bulundu.

KDV ve Doğalgazda İndirim

22 MAYIS

- Hükümet, bazı mal ve hizmetlerdeki KDV oranlarında, indirime gitti. Buna göre, insan ve hayvan sağlığı için kullanılan kan ve kan komponentleri ile cenaze hizmetleri yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV'ye tabi oldu. İnsan gıdası olarak kullanılan mamalar ile anti serum ve aşılardaki KDV oranı da yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü.

23 MAYIS

- Adidas, Uzakdoğu'da ortaya çıkan Sars hastalığı nedeniyle Hong Kong'da üretmeyi planladığı siparişlerinden ilk büyük partiyi Türkiye'ye kaydırdı.

27 MAYIS

- Tekel ürünlerinin fiyatlarına, tütün mamullerinde ortalama yüzde 9, alkollü içkilerde ise ortalama yüzde 10 oranında artış yapıldı.

28 MAYIS

- Türk sanayiinin, Avrupa Havacılık Sanayiine entegrasyonu yönünde atılan en önemli adımı oluşturan geleceğin büyük nakliye uçağı A400m projesine ilişkin ilk sözleşme, Almanya'nın Bonn kentinde imzalandı.

29 MAYIS

- Sanayide kullanılan doğalgaz fiyatı yüzde 7.5 indirimle 288 bin liraya, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatı ise yüzde 8 oranında indirimle 261 bin 303 liraya düşürüldü.

30 MAYIS

- Dolar serbest piyasada 1 miyon 420 bin liraya düştü. Sivil toplum örgütleri Merkez Bankası'nın dövize müdahale etmesini istedi.Bakan Babacan, hükümet olarak Merkez Bankası'nın bağımsız olarak alacağı faiz kararına herhangi bir müdahalede bulunmak istemediklerini bildirdi.