BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
TÜRKİYE / OCAK

1 OCAK

- Yeni Türk Medeni Yasası'nın yürürlüğe girdiği tarihten önce evli olanların mal rejimini seçmesi için tanınan süre sona erdi.

- YSK ara seçim sürecini 90 güne çıkaran Anayasa değişikliğinin 9 Şubat'ta yapılacak Siirt seçimini etkilemeyeceğini açıkladı.

- Klasik Türk Müziği'nin ünlü bestecisi Yusuf Nalkesen İzmir'de öldü.

2 OCAK

- İşadamı Fadıl Akgündüz hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan 494 yıl ile 1235 yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle dava açıldı.

- Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, kapatılan RP ve FP kararlarına atıfta bulunarak, AK Parti dahil bütün partilerin seçim faaliyetlerinin incelenmeye başlandığını açıkladı.

3 OCAK

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarının ziyaret süresi tartışmalara neden olan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Orgeneral Özkök'e iade-i ziyarette bulundu.

6 OCAK

- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Neşter Operasyonu çerçevesinde SSK'ya 1992 yılından itibaren iyileştirici tıbbi malzeme alımlarında yolsuzluk yapıldığı iddiası çerçevesinde İstanbul'da 15 kişi gözaltına alındı.

7 OCAK

- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 3 Kasım seçimin devamı olduğu gerekçesiyle Siirt seçiminde aday olamayacağını söyledi.

8 OCAK

- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iade ettiği, ancak olduğu gibi yeniden kabul edilen Mali Milat uygulamasını kaldıran yasayı onayladı.

- Bağ-Kur sigortalılarından yaşadıklarını kanıtlamaları için Yaşam Belgesi istenmesi uygulamasından tepkiler üzerine vazgeçildi.

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, gazetecilere verdiği resepsiyonda, ''Herkesin dini inancına ve bunları özel yaşamlarında ifade etme tarzına saygı duyarız. Ancak bunların, özellikle türbanın mevzuata, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına aykırı olarak siyasi bir dayatma ve cumhuriyet geleneklerini aşındırma sembol ve eylemi olarak kullanılması beklenmemelidir'' dedi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, ''28 Şubat süreci devam ediyor mu? Türkiye'de irticai süreç devam ediyorsa, o süreç devam ediyor'' diye konuştu.

- THY'nin İstanbul-Diyarbakır seferini yapan RC-100 tipi uçağı Diyarbakır'a inişi sırasında düştü, 74 kişi öldü, 3 kişi yaralı kurtuldu.

- Susurluk skandalı sonrasında eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 10 polis hakkında açılan ''kayıp silahlar'' davası zaman aşımına uğradı.

- Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca SSK'ya iyileştirici tıbbi malzeme alımına ilişkin yürütülen ''Neşter Operasyonu'' soruşturması kapsamında 10 kişinin yurtdışına çıkışına yasak konuldu.

9 OCAK

- Malatya'da Erhaç üssü yakınlarında, eğitim uçuşu yapan R-F4 tipi iki keşif uçağı düştü, 4 pilot şehit oldu.

- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı davada esas hakkındaki görüşünde, Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanlık görev ve yetkilerinin tedbiren önlenmesi isteminin ''ivedilikle'' sonuçlandırılmasını istedi.

10 OCAK

- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Ömer Suha Aldan, SSK'ya iyileştirici tıbbi malzeme alımına ilişkin yürütülen ''Neşter Operasyonu'' kapsamında sevkedilen 29 kişiden 11'ini tutuklama istemiyle yedek hakimliğe gönderdi.

- Başbakan Abdullah Gül, ABD'nin, liman ve üslerde inceleme yapmasına izin verildiğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı da ABD silahlı kuvvetlerinden 150 kişilik heyetin Türkiye'ye gelerek 13 Ocak'tan itibaren bazı üs ve limanlarda incelemelerde bulunacağını bildirdi.

- Cumhurbaşkanı Sezer, ''Uluslararası Ticari İşlemlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Rüşvet Verilmesinin Önlenmesi İçin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' ile Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili adaylığına da olanak sağlayan AB Uyum Paketi'ni onayladı.

11 OCAK

- ABD'nin Irak'a olası müdahalesine karşı, bazı kentlerde eylemler yapıldı.

- ANAP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa Ali Talip Özdemir seçildi.

- SSK'ya iyileştirici malzeme alımlarıyla ilgili ''Neşter Operasyonu'' kapsamında DGM Yedek Hakimliği'ne sevk edilen 11 kişiden 5'i tutuklandı.

12 OCAK

- LDP 3. Olağan Kongresi'nde genel başkanlığa Ercan Çalı seçildi.

13 OCAK

- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nı ayrı ayrı ziyaret etti. Baykal, ziyaretlerinin amacını, ''Türkiye'nin bu kritik dönemde askeriyle siviliyle bütün anayasal kuruluşlarıyla birbirini doğru anladığı, ülke sorunlarını doğru değerlendirdiği bir net siyaset çizgisine girmesini gerçekleştirmek'' diye açıkladı.

- Sümerbank soruşturması kapsamında gıyabi tutuklu olan eski Genel Müdür İsmail Emen, Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.

- Başbakan Gül ve Genelkurmay Başkanı Özkök, Başbakanlık Merkez Binası'nda biraraya geldi. Görüşmede, Irak'taki gelişmeler değerlendirildi. Görüşmenin ardından ''Devletin tüm organlarında savaşsız çözüm için tam bir mutabakat olduğu'' vurgulandı.

15 OCAK

- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, trafik kazalarının önlenmesi amacıyla Türk Ceza Kanunu'na ''bilinçli taksir'' kavramını ekleyerek, verilecek cezaları üçte bir oranında artıran kanunu onayladı.

- Türkiye, idam cezasını kaldıran Avrupa Sözleşmesi'ni imzaladı.

- ABD'li uzmanlar İstanbul Kurtköy'deki Sabiha Gökçen Havalimanı'nda incelemelerde bulundular.

16 OCAK

- Anayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu'na motorlu taşıtlardan alınan vergileri 20 katına kadar artırma yetkisi veren yasa hükmünü iptal etti, yürürlüğünü durdurdu.

- ABD'li uzmanlar Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki Yenice Tren İstasyonu'nda incelemelerde bulundu.

17 OCAK

- Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Sezer'in Başkanlığında Irak konulu zirve yapıldı. Zirveye Başbakan Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ile bazı bakanlar katıldı. Zirvede, ABD'nin Irak'a olası askeri operasyonu konusunda Türkiye'ye ilettiği talepler gözden geçirildi. Belirlenen yanıtlar ABD'ye iletildi.

- Başbakan Abdullah Gül, parlamento dışı partilere dış politika konusunda bilgi verdi.

- ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Ankara'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmelerde bulundu.

- Ankara Savaş Karşıtları Platformu'na üye 500 kişilik grup ABD Büyükelçiliği önünde ''Savaşa Hayır'' gösterisi yaptı.

- Cumhurbaşkanı Sezer, ''Basın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesini öngören yasayı'' iade etti. Sezer, aile mahkemelerinin kurulması ve MGK yasasında değişiklik içeren yasaları ise onayladı.

18 OCAK

- Başbakan Gül, ABD Başkanı Bush'a mektup göndererek Irak krizine barışçıl bir çözüm bulunmasını istedi.

- ABD'li uzmanlar Çorlu Havaalanı ve İskenderun Limanı'nda inceleme yaptı.

19 OCAK

- Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu, 2003-2004 yılından başlamak üzere ilk etapta ilköğretim , sonra da tüm eğitim kurumlarına ders kitaplarının ücretsiz dağıtılacağını söyledi.

- Çeşitli kentlerde Irak'ta savaşa karşı protesto gösterileri düzenlendi.

20 OCAK

- Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) projesi Cumhurbaşkanı Sezer'in katıldığı törenle hizmete girdi. Proje kapsamında her vatandaşa bir kimlik numarası verildi.

- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 9 Mart'ta Siirt'te yapılacak seçimde bağımsız aday olmak isteyen Fadıl Akgündüz'ün başvurusunu reddetti.

- Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Hamza Keleş, Fethullah Gülen'in ''Anayasal sistemi değiştirerek yerine İslami esaslara dayalı devlet kurmak amacıyla yasadışı terör örgütü kurarak faaliyette bulunduğu'' iddiasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

- Eski Sümerbank Genel Müdürü İsmail Emen, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

21 OCAK

- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında Mavi Akım Projesi'nde, Samsun-Ankara Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin fizibilite etüdünün yapılması ihalesine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle dava açtı.

- AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, haksız malvarlığı edindiği iddiasıyla yargılandığı davada suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

22 OCAK

- Yargıtay binası önünde servis araçlarının arasına konulan bomba patladı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.

- Anayasa Mahkemesi, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın genel başkanlık yetkilerinin tedbiren önlenmesi istemi konusunda ''karar verilmesine yer olmadığına'' hükmetti. Yüksek Mahkeme, Erdoğan'ın ''kurucu üyelikten ayrılmış olmakla genel başkanlığının da sona erdiğini'' kararına gerekçe gösterdi. Başkanvekili Haşim Kılıç, Erdoğan'ın bundan sonra başkanlık yetkilerini kullanamayacağını belirtti.

- AK Parti MKYK, Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlık görevini sona erdirdi.

23 OCAK

- Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanlığı'na yeniden seçildi.

- 3 Kasım seçimleri öncesinde, partiyi, teşkilatlanmasını tamamlamış gibi gösterdikleri iddiasıyla DEHAP Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu ve 26 parti yöneticisi hakkında ''resmi belgede sahtecilik'' suçundan dava açıldı.

- İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Sir Micheal Boyce, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'ü ziyaret etti. Boyce, İncirlik Üssü'nde de incelemelerde bulundu.

- Başbakan Gül, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'i kabul etti.

24 OCAK

- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral James L. Jones, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

- ''Cemaat Vakıflarının Taşınmaz Edinmeleri, Bunlar Üzerinde Tasarrufta Bulunmaları ve Tasarrufları Altında Bulunan Taşınmaz Malların Bu Vakıflar Adına Tescil Edilmesi Hakkında Yönetmelik'' Resmi Gazete'de yayınlandı. Faaliyette bulunan cemaat vakfı sayısı 160 olarak tespit edildi.

- Genç Parti ve İP, 3 Kasım'da yapılan milletvekili genel seçimine AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adının birleşik oy pusulasına yazılmasının ''yasal anlamda yok hükmünde'' olduğunu savunarak, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle iptali için YSK'ya başvurdu. YSK istemleri reddetti.

25 OCAK

- Eski Devlet Bakanı Aysel Baykal, vefat etti.

- Eski Halk Bankası Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında usulsüz kredi verdikleri iddiasıyla 7 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

- ÖDP Genel Başkanlığı'na Hayri Kozanoğlu seçildi.

27 OCAK

- AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 9 Mart'ta Siirt'te yapılacak seçimde milletvekili adayı olacağını açıkladı.

- Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nde 6.5 büyüklüğünde deprem oldu. Bazı yerleşim yerleri kullanılamaz hale geldi. 1 kişi öldü.

29 OCAK

- Bölgesel güvenlik konusunda muhtemel gelişmelere önceden hazırlıklı olmak için 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki birliklere teçhizat ve malzeme takviyesine başlandı.

- Cumhurbaşkanı Sezer, kamuoyunda vergi barışı olarak bilinen kanunu bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

30 OCAK

- Aralarında eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ın da bulunduğu 38 kişi hakkında mahkeme kararı olmadan telefon dinledikleri iddiasıyla açılan dava beraatle sonuçlandı.

31 OCAK

- AK Partili Mervan Gül, Siirt'te 9 Mart'ta yapılacak seçimde adaylıktan çekildi. Böylece, Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'a listede birinci sırada yer alma yolu açıldı.