BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
TÜRKİYE / EKİM

4 EKİM

- Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film ödülünü Ömer Kavur'un yönettiği ''Karşılaşma'', en iyi kadın oyuncu ödülünü ''Abdülhamit Düşerken'' filmindeki rolüyle Meltem Cumbul, en iyi erkek oyuncu ödülünü ''Gülüm'' adlı filmdeki rolüyle Tarık Akan aldı. Ömer Kavur en iyi yönetmen seçildi.

- YSK, seçimlerin iptali ve barajın yeniden belirlenmesi için yapılan başvuruları oybirliğiyle reddetti. Kararla, seçime ilişkin tartışmalar sona erdi.

6 EKİM

- Burgazada'da çıkan orman yangınında 600 hektar alan zarar gördü.

- ''Kapsamı, sınırı ve zamanı hükümet tarafından belirlenecek şekilde TSK unsurlarının güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesine ve bu kuvvetlerin görev ve kullanılmasına ilişkin gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılmasına bir yıl süreyle izin verilmesine ilişkin'' Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'ye sevk edildi.

7 EKİM

- Ankara'da Kızılay'daki yaya geçitleri kapatıldı. Geçişlerde metro alt geçitlerinin kullanılması istendi. Ayrıca Kızılay'da araçlar için sola dönüş yasağı uygulanmaya başlandı. Araçlar için yapılan yeni uygulamadan, tepkiler üzerine vazgeçildi.

- Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemeyi iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

- Irak asker gönderilmesine ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulu'nun kapalı oturumunda kabul edildi.

8 EKİM

- Ankara 12. İdare Mahkemesi, RTÜK'ün TRT Genel Müdürlüğü adaylığı seçimine ilişkin işleminin yürütmesini durdurdu.

- Anayasa Mahkemesi, memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren yasayı iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

9 EKİM

- Üniversitelerarası Kurul toplantısının ardından yayınlanan bildiride, TBMM'ye sunulan yükseköğretime giriş sistemini değiştiren yasa tasarısının İmam Hatip liselerine ayrıcalık ve üstünlük sağlayarak milli eğitim sistemini çağdışı bir eğitim sistemine dönüştüreceği savunuldu.

10 EKİM

- YSK, mahalli idareler genel seçimlerinin 28 Mart 2004 Pazar günü yapılmasını kararlaştırdı.

12 EKİM

- AK Parti 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Recep Tayyip Erdoğan Genel Başkanlığa seçildi.

- MHP 7. Olağan Kongresi'nde Devlet Bahçeli Genel Başkanlığa yeniden seçildi.

- Ağrı Bağımsız Milletvekili Cemal Kaya, AK Parti'ye geçti.

13 EKİM

- Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, YÖK Kanun Tasarısı'nın Anayasa'nın ilgili maddelerine uyumlu olduğu konusunda ciddi endişelerinin bulunduğunu söyledi.

14 EKİM

- AK Parti'den istifa eden İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Liberal Demokrat Parti'ye geçti.

15 EKİM

- TRT Genel Müdürlüğü'ne Şenol Demiröz'ün atanmasını öngören kararname Cumhurbaşkanı Sezer tarafından Başbakanlığa geri gönderildi.

16 EKİM

- YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören ve üniversiteye girişte uygulanan katsayı sistemini değiştiren yasa tasarısının TBMM Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmeleri ertelendi.

- Mustafa Kemal portreleriyle tanınan Ressam Avni Arbaş, İzmir'de vefat etti.

17 EKİM

- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 70 yıllık daktilosunu ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi'ne bağışladı.

18 EKİM

- Türkiye Kamu-Sen tarafından birçok ilde ''Hukuka Saygı'' yürüyüşü yapıldı.

19 EKİM

- TEM otoyolunda ters yöne giren TIR yolcu minibüsüne çarptı. Kazada 17 kişi hayatını kaybetti.

20 EKİM

- Cumhurbaşkanı Sezer'in Çankaya Köşkü'nde vereceği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu için eşli ve eşsiz olmak üzere iki ayrı davetiye göndermesi tartışmalara neden oldu. Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili soruya, ''Millet, mahşeri vicdanında bunu en ideal şekilde değerlendirir'' dedi.

21 EKİM

- Başbakanlık Müsteşarlığı'na Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ömer Dinçer atandı.

22 EKİM

- Sinema sanatçısı Derya Arbaş, ABD'de vefat etti.

23 EKİM

- CHP 30. Olağan Kurultayı toplandı. Genel Başkanlığa Deniz Baykal yeniden seçildi. Tüzükte, blok liste uygulamasını öngören değişiklik yapıldı.

- Cumhurbaşkanı Sezer, vatandaşın devletten istediği pek çok bilgi ve belgeye ulaşmasını kolaylaştıran ''Bilgi Edinme Yasası''nı onayladı.

25 EKİM

- Rektörler, öğretim üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler, Ankara'da ''Cumhuriyete Saygı'' yürüyüşü yaptılar, Anıtkabir'i ziyaret ederek saygı duruşunda bulundular.

28 EKİM

- Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. kuruluş yıldönümü kutlamaları, Kara Harp Okulu arazisinden yapılan 21 pare top atışıyla ve Atatürk anıtlarına çelenklerin konulmasıyla başladı.

- Kutlamalar çerçevesinde TBMM Şeref Holü'nde Atatürk fotoğrafları sergisi açıldı. Bir grup sanatçı, Cumhuriyet treni ile İstanbul'dan Ankara'ya geldi. Yurt genelinde il ve bazı ilçelerde milyonlarca kişinin katılımıyla ''Cumhuriyete Saygı'' yürüyüşleri yapıldı, sergiler açıldı, konserler ve resepsiyonlar verildi, sempozyumlar düzenlendi.

- Milli Eğitim Bakanlığı, üniversitelerin tepkisine yol açan YÖK Yasa Taslağından vazgeçti. Rektörlerle buluşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Anayasa'nın kuruluş ve yetkilerini belirleyen maddeleriyle oynamadan yeni taslak hazırlanması için mutabakata vardıklarını açıkladı.

29 EKİM

- Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 80. yıldönümü, yurt genelinde, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Sezer ve devlet erkanı, Anıtkabir'i ziyaret ederek, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kabrine çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. Sezer, daha sonra TBMM'de tebrikleri kabul etti. Sezer, Atatürk Kültür Merkezi tören alanında halkın bayramını kutladı, geçit resmini izledi. Gösteri sırasında THK'ya mensup bir paraşütçü 433.5 metrekare büyüklüğünde bir Türk bayrağı açtı.

Cumhurbaşkanı Sezer, akşam da Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon verdi. Resepsiyona eşleri türbanlı olduğu gerekçesiyle tek kişilik davetiye alan AK Parti milletvekilleri katılmadılar. Resepsiyonda Başbakan Erdoğan ile Bakanlar Kurulu üyeleri ve partinin yöneticileri bulundular. Sezer, resepsiyonda bir soru üzerine, ''Bu benim şahsi resepsiyonum değil, Devletin resepsiyonu. Son zamanlarda laik niteliklere yönelik tavırlar sergilenmek istenmektedir, ben bunlara fırsat vermem'' dedi.

Başbakan Erdoğan ise resepsiyon tartışmalarına girmeyeceğini, kendilerinin gündeminde ülkenin kalkınmasının bulunduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de aynı konudaki sorular üzerine, ''Sayın Cumhurbaşkanı her zaman doğrusunu yapar. Yüce bir kişiliktir. Kararları hakkında yorum yapmak yakışık almaz'' diye konuştu.