BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
   
 2003 YILI NASIL GEÇTİ?
TÜRKİYE   | DÜNYA   | SPOR   | EKONOMİ   | YILIN FOTOĞRAFLARI

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
TÜRKİYE / ARALIK

1 ARALIK

- İstanbul'daki bombalı saldırılar ile ilgisi olduğu gerekçesiyle Suriye'de yakalanan Hilmi Tuğluoğlu ve eşi Leyla Tuğluoğlu Ankara'ya getirildi.

- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, genel başkanlık görevini, yerel yönetim seçimlerinden sonra yapılacak DSP kurultayında bırakacağını bildirdi.

- Mardin'in Nusaybin İlçesi Beyazsu mevkiinde devriye görevi yapan askeri bir aracın mayına çarpması sonucu, 1'i astsubay 5 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

2 ARALIK

- İstanbul'daki terör olaylarıyla ilgisi olduğu gerekçesiyle Suriye'den Türkiye'ye getirilerek Hatay Adliyesi'ne sevk edilen 20 kişi serbest bırakıldı. - Yargıtay 11. Ceza Dairesi, ''Kayıp Trilyon'' davasında, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a ''özel belgede sahtecilik'' suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezasını onadı. Aynı davada çeşitli hapis cezalarına çarptırılan 70'e yakın sanığın cezasını da onayan daire, milletvekili seçilen 2 kişi hakkındaki dosyayı ayırdı.

- ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, parti kongresinde genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

3 ARALIK

- Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, BOTAŞ'ın 5 eski yöneticisini Samsun-Ankara doğalgaz boru hattı projesinde devleti zarara uğratarak görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanıkların hapis cezalarını paraya çevirerek erteledi.

4 ARALIK

- İstanbul'daki bombalı saldırılarla ilgisi olduğu gerekçesiyle Suriye'de yakalanan Hilmi Tuğluoğlu ve eşi Leyla Tuğluoğlu, Ankara DGM'ye getirildi. Hilmi Tuğluoğlu örgüte yataklık ettiği gerekçesiyle tutuklandı, Leyla Tuğluoğlu serbest bırakıldı.

- Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura, disiplinsizlikleri nedeniyle durumları değerlendirilen 2 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden uzaklaştırılmalarına karar verdi.

5 ARALIK

- Başbakan Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz hakkında, ''Başbakan Erdoğan, İBDA-C'nin ilk yöneticilerinden biridir'' şeklindeki sözleri dolayısıyla 100 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nı 8 yıldır yürüten Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün görev süresi sona erdi.

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın fezlekesi doğrultusunda Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu 25 kişi hakkında dava açtı.

6 ARALIK

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün oğlu Çağlar Özkök, Cumhurbaşkanı Sezer ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necip Torumtay'ın şahitliğinde Berrak Aydın ile Merkez Orduevi'nde evlendi.

- DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı Sinop'a gelişinde karşılamak üzere Güzelceçay (Kanlıçay) mevkiinde bekleyen partililere otomobil çarptı. Kazada, 7 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

7 ARALIK

- Üsküdar'daki bir akaryakıt istasyonunda 3 görevliyi bir süre rehin tuttuktan sonra teslim olan polis memuru Bünyamin Demir, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

8 ARALIK

- Cumhurbaşkanı Sezer, YÖK Başkanlığı'na Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Teziç'i atadı.

- Ankara 12. İdare Mahkemesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), TRT Genel Müdürü seçimine yönelik işlemini oybirliğiyle iptal etti.

- Bakanlar Kurulu, Türkiye Şişe Cam fabrikalarında (Şişecam) başlayacak olan grevi 60 gün süreyle erteledi.

9 ARALIK

- Cumhurbaşkanı Sezer, tartışmalara neden olan Kuran Kursları Yönetmelik Değişikliği konusunda Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile görüştü.

10 ARALIK

- 45 ile yeni emniyet müdürü atandı, 28 ilin emniyet müdürü merkeze alındı.

11 ARALIK

- Yasama Dokunulmazlığını Araştırma Komisyonu'nun ''Milletvekili dokunulmazlığına dokunulmaması kararı'', ''yargıya güven'' tartışması başlattı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, milletvekillerinin çoğunluğunda ''yargıya karşı bir güvensizlik'' bulunduğunu belirtirken, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'de herkesin yargıya güvenmesi gerektiğini belirterek, ''Yargının tümünü güvenilmez bir güç gibi, bir organ gibi göstermenin fevkalade yanlış olduğunu'' söyledi.

12 ARALIK

- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, ''yargıya güven'' tartışmalarını değerlendirirken, bu tür tartışmalarla devleti oluşturan organların meşruiyetinin tartışılır hale geleceğini belirterek, ''İşte o devletin sonu demektir'' dedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Türkiye'de tüm hesapların adalete hesap vermekten kaçmak için yapıldığını, kirlenmenin temel nedeninin bu anlayış olduğunu, bunun sonucu olarak adaletin hesap sorma gücünün zayıflatıldığını, alanının daraltıldığını belirtti. Ok, ''(Adalete güvenmiyoruz) sözünü ve buna temel olan anlayışı, bu tutum içinde değerlendirmek ve ciddiye almamak gerekir'' dedi.

- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Kentbank'ın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) devrine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararının iptal isteminin reddine ilişkin 10. Daire kararını esastan bozdu.

13 ARALIK

- Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit'te ABD askerlerince düzenlenen operasyonla yakalandı.

- Nesrin Nas, ANAP 8. Olağan Kongresi'nde genel başkan seçildi.

- İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırılarda kullanılan bombaları kamyonetlere yüklediği iddia edilen Fevzi Yitiz, Hakkari'de yakalanarak İstanbul'a getirildi.

14 ARALIK

- İstanbul'da düzenlenen bombalı saldırılarda kullanılan bombaları kamyonetlere yüklediği iddiasıyla Hakkari'de yakalanarak İstanbul'a getirilen Fevzi Yitiz, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce tutuklandı.

15 ARALIK

- RTÜK Başkanı Fatih Karaca, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin işlemleriyle ilgili iptal kararı üzerine, TRT Genel Müdürlüğü adaylığına, TRT Haber Dairesi Başkanı Aydoğan Kılınç ile birlikte 2 yeni isim belirleme kararı alındığını açıkladı.

- Şişli Cumhuriyet Savcılığı, gıyabi tutuklu olarak aranan Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında, ''Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet'' suçundan yeni bir dava açtı.

16 ARALIK

- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Toprakbank'ın eski sahibi Halis Toprak'ın da aralarında bulunduğu 20 kişi hakkında, ''Banka kaynaklarını off-shore hesaplara aktarmak ve grup şirketlerine usulsüz krediler vermek suretiyle dolandırıcılık yaptıkları'' iddiasıyla dava açıldı.

17 ARALIK

- RTÜK, TRT genel müdürü adayı olarak Şenol Demiröz, Aydoğan Kılınç ve Mustafa Ruhi Şirin'in isimlerini Bakanlar Kurulu'na bildirdi.

18 ARALIK

- Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Demirbank'ın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) devrine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararının iptal isteminin reddine ilişkin 10. Daire kararını esastan bozdu.

- İstanbul'daki bombalı saldırılara ilişkin Adnan Ersöz gözaltına aldı.

- Van'ın Erciş ilçesinde, çocuk yüzünden çıkana silahlı kavgada 7 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

- Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kurdukları bazı şirketler adına Interbank'tan kredi alıp bunları Nergis Grubu'na aktardıkları iddiasıyla ''dolandırıcılık'' suçundan yargılanan işadamı Cavit Çağlar'ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararını esastan bozdu.

19 ARALIK

- İstanbul'daki 4 bombalı saldırı olayına ilişkin gözaltına alınan Adnan Ersöz, DGM'ce tutuklandı.

22 ARALIK

- ''Özel belgede sahtecilik'' suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum olan kapatılan RP'nin son Genel Başkanı ve SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında, mahkumiyetin infazı için yakalama emri çıkarıldı.