MİLLİYET ANA SAYFA
Harekete geçin hemen şimdi!

Evet kriz var! İşsiz kaldınız ama henüz herşey bitmedi. Eğer işini seven, yetenekli bir profesyonelseniz kapılar mutlaka açılıyor. Yeter ki karamsarlığı bırakıp harekete geçin!

     Krizde iş fırsatları - Şule YÜCEBIYIK

     Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Bu krizin, geçmiştekilere göre en önemli farkı, yarattığı işsiz ordusunun kalabalıklığı. Üstelik bu ordunun en büyük bölümünü, işlerinde başarıyı yakalayanlar, en yüksek ücretlerle çalışanlar, en çok sırtı sıvazlananlar oluşturuyor.
     Uzmanlar, mesleki tecrübeye sahip, bir ya da birden fazla yabancı dil bilen, yıllar süren iş hayatında işinden başka hiçbirşeye yoğunlaşmamış profesyonellerin, bir anda işsiz kalmasını "son derece ağır bir travma" olarak tanımlıyorlar.
     
     Kriz birgün bitecek
     Hemen ardından ekliyorlar, "Bu geçici bir durum. Pazar büyüse de küçülse de, ekonomi patlasa da daralsa da ‘insan’ yine merkezde ve en önemli kaynak. Kriz bu gerçeği değiştirmiyor. Eğer işini seven, yetenekli bir profesyonelseniz kapılar size eninde sonunda açılıyor." Uzmanlar, işsiz kalanlara, işsizliğe karşı "psikolojik savaş" açmalarını öneriyorlar. Birkaç denemeniz başarısız olabilir, iş bulmanız aylar sürebilir ama en kötüsü umudunuzu kaybedip mücadeleden vazgeçmek.
     
Uzmanlardan işsiz profesyonellere öneriler
•  İşini kaybetmenin getirdiği duyguları sonuna kadar yaşayın. Öfke, kızgınlık, hayal kırıklığı. Hepsini dışa vurun ve kurtulun. Bunları yaşamadan iş görüşmesi yapmayın. Kendinize en az üç hafta zaman tanıyın.
•  Kriz döneminde birkaç ay beklemeyi göze almanız gerekebilir. Planlarınızı ve bütçenizi buna göre ayarlayın.
•  Tıpkı iş hayatındaki gibi organize olmayı sürdürün. Boş zamanların içinde kaybolmayın. Hayatınızın kontrolünü kaybetmek moral ve motivasyon kaybına neden olur.
•  Paniğe kapılıp, önünüze çıkan ilk işe sarılmayın. Karşınıza çıkan işi en az birkaç yıl yapıp yapamayacağınızı sürdürün.
•  İşsizliğin tüm kariyerinizi karalamasına izin vermeyin. Bunu kişisel bir başarısızlık hikayesi olarak yorumlamayın.
•  Esnek olun. Başka sektörlerdeki iş fırsatlarını değerlendirin. Daha düşük ücretlere razı olun. Başka şehirlerde çalışmayı düşünün.
•  Çevrenizi geniş tutun. İş toplantıları, gönüllü çalışmalar, sosyal organizasyonlar, eğitimler bir sonraki işvereninizle karşılaşabileceğiniz yerler olabilir.
•  
Firmalara siz iş teklifi götürün
     Gazete ilanlarıyla iş arama dönemi geride kaldı. Uzmanlar iş arama sürecinde aktif davranılması gerektiğini belirtiyorlar. Yaratıcı yöntemlerden bazıları şunlar;
•  Halihazırda işi olan tanıdıklarınızı haberdar edin. Bu metodun başarı oranı yüzde 33 olarak bildiriliyor.
•  Çalışmak istediğiniz, beklentilerinize uygun şirketlerin kapısını çalın. Buradaki kontak kişilerle görüşme yollarını arayın. Bu metodun başarı oranı yüzde 47!
•  Kariyer merkezlerine, beyin avcısı şirketlerine kendinizi tanıtın.
•  Piyasada, varolan eleman açıklarının yüzde 90’ının ilan edilmediği, tavsiye gibi yöntemlerle eleman bulunduğu biliniyor. İşinizi ilan edilmeyenler arasında ararsanız şansınız daha da artabilir.
•  Küçük ve orta ölçekli şirketlerde eleman açıkları her zaman daha fazladır. şirketlerde işe alma yetkisi bulunan kişilerle irtibat kurmaya çalışın. Bazı yöneticiler eleman açığı olmasa da kalifiye eleman arayışı içerisindedirler.
•  İnternet, iş piyasası ve şirketler hakkında bilgi edinmek için vazgeçilmez bir kaynaktır. Şirketlerin insan kaynakları bölümlerine CV gönderin. Haber ve tartışma gruplarına üye olun. Bu gruplarda aktif bir üye olun.
•  Kişisel olarak tanıdığınız, düzenli görüştüğünüz ya da nadir görüştüğünüz herkesle iletişim kurun. Arkadaşlar, komşular, akrabalar, okul ve geçmişteki iş arkadaşları, önceki işverenler, avukatınız - dişçiniz gibi tanıdıklarınızı listeleyin. Bu kişilerden, bağlantıları sayesinde size yardım etmeleri ve yönlendirmelerini isteyin.
     
İş aramayı iş edinin
     Kıvanç Ersöz DBR - E&E Danışmanlık

     "İşinizi kaybettiniz ama yine de moralinizi yüksek tutun ve asla içe kapanmayın. Evde oturarak, kendine acıyarak bir yere varmanın mümkün olmadığını bilin.
     Kısa süre içinde harekete geçin. İyi yaptığınız herşeyin ve becerilerinizin (ikna kabiliyeti, iletişim yeteneği vb) listesini çıkarın. Bir defter tutun ve bu deftere konuştuğunuz herkesle, aldığız her fikirle, görüştüğünüz her firmayla ilgili notlar alın. İş aramayı iş edinin.
     Her kademeden insanla iletişimi artırın, onlara ‘bana iş bul’ tavrıyla yaklaşmayın, kendinizi anlatıp ne satabileceğinizi söyleyin.
     
Esnek olan kazanır
     Orhan Alver Korn Ferry International

     "İşsiz kalan, bu dönemi boş geçirmemeli. Yabancı dil, bilgisayar gibi yeni beceriler edinmeli. Esnek düşünmek çok önemli. Normalde kabul etmeyeceği teklifleri kabul etmeye hazır olmalı. Anadolu’ya açılabilmeli. Denizli, Gaziantep gibi sanayi kentlerinde hâlâ büyük bir kalifiye işgücü açığı var.
     Becerilerinizi gözden geçirin. Şirketleri iyi araştırın, eksikliklerini - ihtiyaçlarını bulup çıkarın ve ‘ben sizin için bunları yapabilirim’ diyerek iş teklif edin."
     


 SAYFA BAŞI  KRİZDE İŞ FIRSATLARI


Harekete geçin hemen şimdi!
Beyaz yakalı işsizlere davet: LÜTFEN EGE’YE GELİN
İşin yoksa fikrin olsun