İFTAR DUASI
   "Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"
İL İL İMSAK VE İFTAR SAATLERİ
DİNİ BİLGİLER
 » İSLAM'A GİRİŞ
 » İSLAM'I ÖĞRENME
 » İSLAM'I YAŞAMA
 » İSLAM'I TANITMA
 » İSLAM AHLAKI
 » TEMEL BİLGİLER
İslam ve yılbaşı

Modern Müslüman yılbaşı, doğum günü, sevgililer günü kutlar mı? Çam ağacı süslemek, hindi yemek caiz mi? Özel günlerde hediye alır mı?

   

   
   PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ / İÜ İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı
   
Çam ağacı dinden çıkarmaz

   Yılbaşı ile Noel’i birbirinden ayırt etmek gerekir. Noel dini bir bayramdır. Nasıl ki Müslümanların Hz. Muhammed’in doğduğu gece olarak kutladığı Mevlit Kandili gecesi varsa, Hıristiyanların da Hz. İsa’nın doğuş anısına kutladığı dini bir bayram olan Noel kutlamaları var.
   
 • Bizde Hıristiyanların yılbaşından bir hafta önce kutladığı dini bir bayram olan Noel ile yılbaşı kutlamaları birbirine karıştırılıyor. Yılbaşı dünyada yaygın olarak kutlanılan olumsuz, üzüntü verici hadiselerin geride kaldığını, yeni ümitlerle, yeni bir yıla girildiğini ifade eden bir kutlamadır. Bu yönüyle yılbaşının bir Müslüman tarafından da kutlanmasını son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Ve şahsen ben kendim de yılbaşını kutluyorum.

 •    
 • Ancak çam ağacı süsleme, hindi kesimi ve ‘Noel Baba’ gibi inanışlar Noel gecesi ile ilgilidir. Bu karıştırıldığı için yılbaşı gecesi de çam ağacı süsleniyor, hindi yeniyor, Noel Baba’nın o inanılan mitolojik şahsiyetini temsilen çocuklara hediyeler veriliyor. Bu karışıklıktan hareketle de Noel ile yılbaşı birleştirilmiş görüntüsü veriliyor.

 •    
 • Ben burada doğrusu yılbaşı gecesi birtakım kutlamalar yapmanın, o geceyi coşkuyla kutlamanın, yılbaşı tebrikleri göndermenin, hediyeler almanın İslam’a aykırı bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Ancak yılbaşı çerçevesinde Batı’ya ya da Hıristiyan âlemine özentiden kaynaklanan bir şekilde bazı Batı geleneklerinin tekrarlanmasının kendi kültürümüzle örtüşmediğini düşünüyorum.

 •    
 • Ancak bir Müslüman bunu yaparsa bir şey de olmaz. Çam ağacını süslemek, hindi yemek kişiyi dinden İslamdan çıkartmaz. Bu kutlama kendi milli manevi değerlerine kültürüne yabancılaşma haline dönüşüyorsa bu hoş bir şey değil.

 •    
     PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEK / Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
     
  Yılbaşı kutlamak evrensel

     Bu tür konulara sosyal, felsefi, ahlaki açıdan, evrensel boyutlarda, ilkeler bazında bakmak gerekir. Bu tartışmaların seviyesini bu alana çekmekte yarar var.
     
 • Dolayısıyla konuya ilişkin sadece şunu söyleyebilirim; İslamda kutlama olur. Bu günah ya da haramdır demeye de kendimi yetkili görmüyorum. İslam faydalı olan hiçbir şeye engel olmaz. Ahlaki, evrensel, insani değerlere zarar vermedikçe her türlü kutlama olur. İnsanlar üzüntülü dönemlere ilişkin nasıl günler düzenleniyorsa, sevinçli anları da paylaşabilirler. Bunda bir mahzur olmasa gerek. İsim ve şekillere takılmamak, içeriğe bakmak gerekir.

 •    
 • Biz Hz. İsa’ya peygamber olarak inanırız. Yılbaşı eğer Hz. İsa’nın doğum yıldönümü ise, tarihen tespit edilmişse biz ona da sevinebiliriz, bunda bir mahzuru olmaz. Evrensel birşeydir. İslam evrensel görüşleri benimser. Diğer peygamberler için de yapabilir. Ama bu kutlama bahane edilerek zararlı bir şey yapılıyorsa o zaman bu tartışılır.

 •    
 • Bir şeyin zararlı olup olmamasıyla ilgili de çeşitli kriterler var; bedensel, zihinsel, moral değerler, fiziki ölçüler gibi. Meseleye daima fayda açısından bakmak lazım. Ama faydalı birşey bile göreceli olarak, bazen zararlı olabilir. Çok faydalı dediğimiz namazı, orucu bile zararlı hale getirebilir insanlar.

 •    
 • Hediye alma İslamda da hoş görülür. İnsanlar arasında diyalog oluşturur. Ama aşırılıklara kaçmamak kaydıyla. Sevdiğini ispat etmek için bütün malını mülkünü harcayarak ya da öğrenciyse bütün harçlığını vererek hediye almasını kimse uygun görmez. Bir de bu tür işlerin arkasında ekonomik sebepler var. Bazen hiç yoktan yere bir gün icat edilebiliyor.


 •  SAYFA BAŞI 
  HADİS
     ''Sizden her kim bir kötülüğü görür ve değiştirmeye gücü yeterse onu eliyle değiştirsin ve eğer buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin, buna da gücü yetmezse kalbiyle değiştirsin.''

  BUNLARI BİLİYOR MUYUZ?

  İSLAM ALEMİNDE RAMAZAN

  ORUÇ VE SAĞLIK

  ORUÇ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

  İSTANBUL'DA İFTAR SOFRALARI