SPOR HABERLERİ


MİLLİYET ANA SAYFA




2002 YILI SPOR TAKVİMİ

Ocak |  Şubat |  Mart |  Nisan |  Mayıs |  Haziran |  Temmuz |  Ağustos |  Eylül |  Ekim |  Kasım |  Aralık

Sporseverleri, 2002 yılında da Türkiye ve dünyada yoğun bir program bekliyor.

     Yeni yılın ilk önemli organizasyonu, 8-23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek 19. Kış Olimpiyat Oyunları. 4 yılda bir yapılan oyunlara, bu kez ABD'nin Salt Lake City kenti ev sahipliği yapacak.
     Sporda 2002 yılında çok konuşulacak bir diğer büyük organizasyon da Güney Kore ve Japonya'nın ortak organize edeceği 17. Dünya Kupası finalleri. Türkiye'nin de 48 yıl aradan sonra yer alacağı finaller, 31 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.
     Bu yılın Türkiye açısında bir başka önemli organizasyonu da Türkiye'de yapılan 32. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda 2. olan (A) Milli Basketbol Takımı'nın da ilk kez yer alacağı Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası finalleri. 29 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak finaller de ABD'nin Indianapolis kentinde gerçekleştirilecek.
     Bu arada Türkiye, 2002'de büyükler kategorisinde Avrupa Halter ve Avrupa Tekvando Şampiyonalarına ev sahipliği yapmanın onurunu taşıyacak.
     Spor dünyasında 2002 yılının önemli organizasyonları şöyle:
     
OCAK
•  4-6: Avrupa Hız Pateni Şampiyonası (Erfurt-Almanya)
•  11-13: Avrupa Kısa Parkur Hız Pateni Şampiyonası (Grenoble-Fransa)
•  14-20: Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Lozan-İsviçre)
•  14-27: Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Melbourne-Avustralya)
•  18-19: Yüzmede Dünya Kupası 1. ayak yarışmaları (Paris-Fransa)
•  19-20: Dünya Hız Pateni Şampiyonası (Hamar-Norveç)
•  22-23: Yüzmede Dünya Kupası 2. ayak yarışmaları (Stockholm-İsveç)
•  25: 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme gruplarının kura çekimi (Porto-Portekiz)
•  25 Ocak-3 Şubat: Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası (İsveç)
•  26-27: Yüzmede Dünya Kupası 3. ayak yarışmaları (Berlin-Almanya)

 SAYFA BAŞI 

     
     
ŞUBAT
•  4-6: Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 113. dönem toplantısı (Salt Lake City-ABD)
•  8-10: Teniste Davis Kupası 1. tur maçları
•  8-23: 19. Kış Olimpiyat Oyunları (Salt Lake City-ABD)
•  14-21: Avrupa Badminton Şampiyonası (Malm"-İsveç)
•  19-20: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur gruplarında 3. maçlar
•  21: Futbolda UEFA Kupası 4. tur ilk maçları
•  25-9 Mart: Dünya Kupası Erkekler Çim Hokeyi Müsabakaları (Kuala Lumpur-Malezya)
•  26-27: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur gruplarında 4. maçlar
•  28: Futbolda UEFA Kupası'nda 4. tur rövanş maçları

 SAYFA BAŞI 

     
     
MART
•  1-3: Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası (Viyana-Avusturya)
•  2-3: Voleybolda Erkekler ve Bayanlar Avrupa Konfederasyon Kupası finalleri
•  3: Formula 1'de Avustralya Grand Prix'si (Melbourne)
•  6-10: Kayakta Alp Disiplini Dünya Kupası final müsabakaları (Avusturya)
•  9-10: Voleybolda Bayanlar Avrupa Top Teams Kupası finalleri
•  12-13: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur gruplarında 5. maçlar
•  14: Futbolda UEFA Kupası çeyrek final ilk maçları
•  15-16: Kayakta Kuzey Disiplini Dünya Kupası final müsabakaları (Oslo-Norveç)
•  15-17: Uzun Mesafe Dünya Hız Pateni Şampiyonası (Heerenveen-Hollanda)
•  16-17: Voleybolda Erkekler Avrupa Top Teams Kupası ve Bayanlar Avrupa Şampiyonlar Ligi finalleri
•  17: Formula 1'de Malezya Grand Prix'si (Kuala Lumpur)
•  18-24: Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası (Nagano-Japonya)
•  19-20: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur gruplarında 6. ve son maçlar
•  21: Futbolda UEFA Kupası çeyrek final rövanş maçları
•  23-24: Dünya Kros Şampiyonası (Dublin-İrlanda Cumhuriyeti)
•  23-24: Voleybolda Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi finalleri
•  29-30: Dünya Kısa Parkur Takımlar Hız Pateni Şampiyonası (Milwaukee-ABD)
•  30 Mart-7 Nisan: Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası (Zagreb-Hırvatistan)
•  31: Formula 1'de Brezilya Grand Prix'si (Sao Paulo)

 SAYFA BAŞI 

     
     
NİSAN
•  2-3: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçları
•  3-7: Dünya Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası (Moskova-Rusya)
•  4: Futbolda UEFA Kupası yarı final ilk maçları
•  5-7: Dünya Bireysel Kısa Parkur Hız Pateni Şampiyonası (Montreal-Kanada)
•  5-7: Teniste Davis Kupası çeyrek final maçları
•  9-10: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanş maçları
•  10: Basketbolda Avrupa Radivoj Koraç ve Avrupa Bayanlar Liliana Ronchetti Kupası final ilk maçları
•  11: Futbolda UEFA Kupası yarı final rövanş maçları
•  11-14: Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası (Seinajoeki-Finlandiya)
•  14: Formula 1'de San Marino Grand Prix'si (Imola-İtalya)
•  17: Basketbolda Avrupa Radivoj Koraç ve Avrupa Bayanlar Liliana Ronchetti Kupası final rövanş maçları
•  18-21: Avrupa Bayanlar Artistik Cimnastik Şampiyonası (Patras-Yunanistan)
•  20: Hentbolda Erkekler Avrupa Kupaları final ilk maçları
•  20-29: Dünya Kupası Okçuluk Müsabakaları (Şangay-Çin)
•  21-18: Avrupa Halter Şampiyonası (Antalya-Türkiye)
•  23-24: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi yarı final ilk maçları
•  25-28: Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası (Patras-Yunanistan)
•  25 Nisan-11 Mayıs: Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası (İsveç)
•  26-28: Basketbolda Bayanlar Avrupa Ligi finalleri
•  27-28: Teniste Federasyon Kupası 1. tur maçları
•  28: Formula 1'de İspanya Grand Prix'si (Barcelona)
•  28: Hentbolda Erkekler Avrupa Kupaları final rövanş maçları
•  30: Basketbolda Avrupa Raimundo Saporta Kupası finali
•  30 Nisan-1 Mayıs: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi yarı final rövanş maçları

 SAYFA BAŞI 



MAYIS
•  2-5: Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası (Bakü-Azerbaycan)
•  2-5: Avrupa Tekvando Şampiyonası (Samsun-Türkiye)
•  3-5: Basketbolda Erkekler Avrupa Ligi finalleri
•  8: Futbolda UEFA Kupası finali (Rotterdam-Hollanda)
•  11: Hentbolda Bayanlar Avrupa Kupaları final ilk maçları
•  12: Formula 1'de Avusturya Grand Prix'si (Spielberg)
•  15: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi finali (Glasgow-İskoçya)
•  16-19: Avrupa Judo Şampiyonası (Maribor-Slovenya)
•  16-28: Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası finalleri (İsviçre)
•  19: Hentbolda Bayanlar Avrupa Kupaları final rövanş maçları
•  20-26: Dünya Finn Sınıfı Yelken Şampiyonası (Split-Hırvatistan)
•  26: Formula 1'de Monaco Grand Prix'si
•  27-9 Haziran: Sezonun 2. ''Grand Slam'' mücadelesi Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası (Paris-Fransa)
•  31 Mayıs-30 Haziran: 17. Dünya Kupası finalleri (Güney Kore-Japonya)

 SAYFA BAŞI 

     
     
HAZİRAN
•  1-2: Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası (Vitoria-İspanya)
•  9: Formula 1'de Kanada Grand Prix'si (Montreal)
•  13-16: Dünya Masa Tenisi Kulüpler Şampiyonası
•  17-23: Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası (Usti-Çek Cumhuriyeti)
•  22-23: Atletizmde Avrupa Kupası müsabakaları (Annecy-Fransa)
•  23: Formula 1'de Almanya Grand Prix'si (Nürburgring)
•  24-7 Temmuz: Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi Wimbledon Tenis Turnuvası (Londra-İngiltere)

 SAYFA BAŞI 


TEMMUZ
•  2-7: Avrupa Eskrim Şampiyonası (Moskova-Rusya)
•  2-16: Dünya Atıcılık Şampiyonası (Lahti-Finlandiya)
•  6-28: Uluslararası Fransa Bisiklet Turu
•  7: Formula 1'de İngiltere Grand Prix'si (Silverstone)
•  10-22: Avrupa Boks Şampiyonası (Perm-Rusya)
•  15-21: Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası (San Francisco-ABD)
•  16-21: Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası (Kingston-Jamaika)
•  17: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turu ilk maçları
•  18-21: Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası (New Orleans-ABD)
•  21: Formula 1'de Fransa Grand Prix'si (Magny-Cours)
•  24: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turu rövanş maçları
•  25 Temmuz-4 Ağustos: Commonwealth Oyunları (Manchester-İngiltere)
•  28: Formula 1'de Almanya Grand Prix'si (Hockenheim-Almanya)
•  29-4 Ağustos: Avrupa Yüzme Şampiyonası (Berlin-Almanya)
•  31: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu ilk maçları

 SAYFA BAŞI 

     
     
AĞUSTOS
•  6-11: Avrupa Atletizm Şampiyonası (Münih-Almanya)
•  7: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçları
•  12-18: Dünya Eskrim Şampiyonası (Lizbon-Portekiz)
•  12-18: Voleybolda Erkekler Dünya Ligi finalleri (Brezilya)
•  13-14: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçları
•  15: Futbolda UEFA Kupası ön eleme turu ilk maçları
•  18: Formula 1'de Macaristan Grand Prix'si (Budapeşte)
•  26-8 Eylül: Sezonun 4. ve son ''Grand Slam'' mücadelesi ABD Açık Tenis Turnuvası (New York-ABD)
•  27-28: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş maçları
•  29: Futbolda UEFA Kupası ön eleme turu rövanş maçları
•  29-8 Eylül: Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası (Indianapolis-ABD)
•  30 Ağustos-15 Eylül: Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası (Almanya)
•  31 Ağustos-1 Eylül: Dünya Takımlar Judo Şampiyonası (Lozan-İsviçre)

 SAYFA BAŞI 

     
     
EYLÜL
•  1: Formula 1'de Belçika Grand Prix'si (Spa-Francorchamps)
•  4-7: Dünya Grekoromen Güreş Şampiyonası (Tahran-İran)
•  9-14: Dünya Okçuluk Şampiyonası (Canberra-Avustralya)
•  14-24: Dünya Bayanlar Basketbol Şampiyonası (Çin)
•  14: Atletizmde Grand Prix finali (Paris-Fransa)
•  15: Formula 1'de İtalya Grand Prix'si (Monza)
•  15-22: Dünya Kürek Şampiyonası (Sevilla-İspanya)
•  17-18: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. tur gruplarında ilk maçlar
•  19: Futbolda UEFA Kupası 1. tur ilk maçları
•  19-22: Dünya Serbest Güreş Şampiyonası (Moskova-Rusya)
•  20-22: Teniste Davis Kupası yarı final maçları
•  20-21: Atletizmde Dünya Kupası müsabakaları (Madrid-İspanya)
•  24-25: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 1. tur gruplarında 2. maçlar
•  25-29 Eylül: Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası (Kopenhag-Danimarka)
•  28-13 Ekim: Dünya Erkekler Voleybol Şampiyonası (Arjantin)
•  29: Formula 1'de ABD Grand Prix'si (Indianapolis)
•  29 Eylül-14 Ekim: Asya Oyunları (Pusan-Güney Kore)

 SAYFA BAŞI 

     
     
EKİM
•  1-2: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. tur gruplarında 3. maçlar
•  3: Futbolda UEFA Kupası 1. tur rövanş maçları
•  8-13: Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası (Zolder-Belçika)
•  10-13: Dünya Bayanlar Güreş Şampiyonası (Patras-Yunanistan)
•  12-13: 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme gruplarındaki mücadelenin başlaması
•  13: Formula 1'de Japonya Grand Prix'si (Suzuka)
•  19-20: Avrupa Takımlar Judo Şampiyonası (Riesa-Almanya)
•  22-23: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. tur gruplarında 4. maçlar
•  29-30: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. tur gruplarında 5. maçlar
•  31: Futbolda UEFA Kupası 2. tur ilk maçları

 SAYFA BAŞI 

     
     
KASIM
•  3-10: Dünya Gençler Boks Şampiyonası (Küba)
•  4-10: Teniste Bayanlar Federasyon Kupası finali
•  12-13: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. tur gruplarında 6. maçlar
•  14: Futbolda UEFA Kupası 2. tur rövanş maçları
•  14-17: Dünya Karate Şampiyonası (Madrid-İspanya)
•  17-24: Dünya Halter Şampiyonası (Varşova-Polonya)
•  20-24: Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası (Budapeşte-Macaristan)
•  26-27: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur gruplarında 1. maçlar
•  28: Futbolda UEFA Kupası 3. tur ilk maçları
•  29 Kasım-1 Aralık: Teniste Davis Kupası final maçı

 SAYFA BAŞI 

     
     
ARALIK
•  8: Avrupa Kros Şampiyonası (Medulin-Hırvatistan)
•  10-11: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. tur gruplarında 2. maçlar
•  12: Futbolda UEFA Kupası 3. tur rövanş maçları
     
     



 SAYFA BAŞI