MİLLİYET ANA SAYFA
Yine yeşillendi Amerika yolları

‘Yabancı ülkeleri gez-gör-dön’ dönemi kapandı... Türkler artık yurtdışında ‘kalmak’, yaşamak, yeni hayatlar kurmak istiyor... En çok talep edilen ülke Amerika; en yaygın yolsa Green Card

     ŞULE YÜCEBIYIK

     ABD, her yıl dünyanın dört bir yanından göçmen kabul ediyor. Bu ülkeye göçmen kabul edilebilmenin 2 yolu var. Bunun en güvencelisi bir ABD firması tarafından kabul edilip iş teklifi almak... Diğer ve en yaygın yol ise, her yıl düzenlenen ‘Green Card’ çekilişine katılmak.
     ABD, eksik kalan işgücü potansiyelini çoğaltmak ve nüfusunu çeşitlendirmek için, her yıl 55 bin kişiye çalışma ve oturma izni anlamına gelen Green Card veriyor.
     Başvuran adaylar arasında hiçbir ayrım gözetilmeksizin bilgisayarla yapılan ‘Green Card’ çekilişi sonuçları kazananların posta adresine bildiriliyor. Çekilişe katılmak için ‘en az lise mezunu olmak’ veya ‘en az 2 yıllık bir iş tecrübesine sahip olmak’ gerekiyor.
     
     İşte bilinmesi gereken her şey
Green Card çekilişi nedir?
     Green Card, ABD vatandaşı olmayanlara bu ülkede süresiz oturma ve çalışma izni verir. Green Card alan kişi, bir ABD vatandaşının sahip olduğu hakların büyük bölümüne sahip olur.
     
Bu yıl kaç kişi Green Card alacak?
     ABD hükümeti bu yıl 55 bin 1 kişiye Green Card verilmesini kararlaştı.
     
Başvuruda bulunabilmek için gerekli şartlar nelerdir?
     Başvuru sahipleri lise dengi okul mezunu olmalı ya da en az iki yıl bir meslekte çalışmış olmalı.
     
Çekilişe birden fazla başvuru yapılabilir mi?
     Hayır. Birden fazla form gönderenler, tespit edildikleri anda diskalifiye ediliyor. Adayların her yıl başvuru hakkı var.
     
Başvuruya hangi aile fertleri dahil edilebilir?
     Eşinizi ve 21 yaşından küçük ve bekâr olan bütün çocuklarınızı başvurunuza ekleyebilirsiniz.
     
     Kazandıktan sonra...
Kazananlar nasıl belirlenir?
     Çekiliş, ABD’nin Kentucky eyaletinde bulunan Green Card Çekiliş Merkezi’ne ulaşan milyonlarca başvuru mektubu arasından bilgisayarla ve rastgele bir şekilde gerçekleştirilir. Kentucky Consular Center, kazanan başvuru sahiplerinin adreslerine mektup gönderir.
     
Çekilişi kazanan Green Card’ı alır mı?
     Çekilişi kazanan başvuru sahipleri, Kentucky Consular Center tarafından başvurularında belirttikleri adrese gönderilecek posta yoluyla haberdar ediliyor. Nisan ve Temmuz 2002 tarihleri arasında gönderilecek sonuçlarla birlikte, göçmen vizesi başvurusunun nasıl yapılacağını açıklayan talimatlar da gönderiliyor.
     Başvuru sahiplerinin Amerikan kanunlarına göre vize almaya elverişli olmaları gerekiyor. Green Card çekilişini kazanmış olmak; başvuranın otomatik olarak göçmen vizesi almasını sağlamaz, zaten bu yüzden çekilişi kazananların sayısı, verilebilecek göçmen vizesi sayısından fazla. Dolayısıyla, çekilişi kazananların vize işlemlerini başlatmak için acele etmeleri gerekiyor.
     
İngilizce bilmemek sorun yaratır mı?
     Hayır, hiçbir sorun çıkmaz. Green Card çekilişine katılmak ya da çekiliş sonucu kart alabilmek için İngilizce bilme şartı aranmıyor.
     
ABD, Green Card’ı olana iş buluyor mu?
     Hayır. ABD hükümeti iş bulmakla sorumlu değil. Kendi işinizi bulmakla sorumlusunuz. Ancak, iş bulma kurumları, özel şirketler veya okulunuzdan yardım alabilirsiniz.
     
Green Card çekilişine bir aileden birden fazla kişi başvurabilir mi?
     Evet. Çekilişe katılma yeterliliği taşıyan tüm aile fertleri ayrı ayrı başvuruda bulunabilirler.
     
Fırsatlar ülkesinde öğrenci olmak için...
ABD’de öğrenci olmak avantajlı olduğu kadar da zor... Pek çok şartı yerine getirmeniz ve zorlukları göze almanız gerekiyor

     SİBEL KAHRAMAN

     Eğitiminize yurtdışında devam etmeye karar verdiniz... Ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Görmediğiniz bir ülkeye, başka bir kültüre gideceksiniz. Binlerce soru işaretine cevap bulmaya çalışıyorsunuz... Aklınızı kurcalayan soruların yanıtlarını bu yazı dizisinde bulacak ve daha bilgili bir şekilde karar verme aşamasına geleceksiniz...
     Yurtdışında eğitim koşulları temelde birbirine benziyor ancak, ülkeden ülkeye küçük ama önemli farklılıklar içeriyor... İşte ilk gün, Amerika...
     
     Olmazsa, olmaz..
     Amerika’da eğitim alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar ülkeye ve üniversiteye göre değişiklik gösterse de genel olarak aynı yol izleniyor.
     HİT Uluslararası Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Şehrazat Omurtak Sarıdereli, kabul için gerekli şartları ve başvuru aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıralıyor:
     
     Eğitim durumu ve not ortalaması:
     Lisans eğitimi için en az lise mezunu olmak şart. Öğrencinin not ortalaması, istediği üniversiteye girebilmesi için önem taşıyor. İyi üniversitelerin büyük çoğunluğu 4 üzerinden 3 not ortalaması istiyor.
     
     İngilizce seviyesi:
     Amerikan üniversitelerine girebilmek için İngilizce seviyenizin çok iyi düzeyde olması gerekiyor. Üniversiteler TOEFL notunu ortalama 500’ün üzerinde istiyorlar.
     
     Referans mektupları:
     Öğretim üyeleri ve işverenler tarafından yazılan derslerdeki başarı, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım, sınıf - iş arkadaşlarıyla olan uyum gibi konularda tavsiye edilen belgeleri içeriyor.
     
      Masrafları karşılayabilmek:
     Yurtdışındaki üniversiteler öğrenciliğinizi kabul etmek için masraflarınızı nasıl karşılayacağınızın ispatını isteyebilirler. Maddi imkânlarınız uygunsa banka hesap özetini gösterebilirsiniz.
     Burs alıyorsanız da burs veren kurumdan sizin masraflarınızı karşılayacaklarını açıklayan bir mektubu ilave etmeniz gerekiyor.
     
      Başvuru metni:
     Üniversitelerin çoğu başvurunuzu yaparken sizden kendinizi, amaçlarınızı anlatan bir yazı istiyor. Bu fırsatı iyi değerlendirerek, başarılarınızı anlatmaktan kaçınmamalısınız.
     
İnternet yardımıyla ‘yeşil kart’lanın!
     2002 yılı için yapılacak Green Card çekilişine katılmak için daha geniş bilgi almak isteyenler en yakın Amerikan Büyükelçiliği ya da konsolosluğu ile temas kurabilir... ABD konsolosluklarının telefon numaraları ise şöyle:
     
•  İstanbul: (0212) 251 36 02 (10 Hat)
•  Adana: (0322) 459 15 51
•  Ankara: (0312) 466 61 00
•  İzmir: (0232) 441 22 03
•   www.usisist.org.tr
•   www.usis-ankara.org.tr
•   www.travel.state.gov
•   www.ins.gov      
     (ABD Göçmen Bürosu)
     
     
Yabancı terimler sözlüğü
     Yurtdışında öğrenim görmeye karar verdiğinizde karşınıza bir dizi yabancı sözcük çıkacak. İşte size yardımcı olacak bir mini sözlük...
•   TOEFL: Çoktan seçmeli bir test... Kelime ve deyim bilgisini, İngilizce’yi doğru kullanma, okuyup anlama yeteneğinizi, ölçüyor... Lisans eğitimi almak istiyorsanız bu testten 500 ve üzeri puan almanız gerekiyor.
•   SAT: Lise mezunlarının girdiği ve üniversiteye kabulde büyük önem taşıyan bir sınav. Genellikle 500 puan isteniyor. Amerikan Kültür Merkezi yürütüyor.
•   TRANSCRIPT: Bir öğrencinin öğrenim dönemleri sonunda aldığı notları içeren akademik ve resmi evrak.
•   COLLEGE-UNIVERSITY: Türkiye’de özel lise sanılan ‘college’ler aslında yükseköğrenim kurumları. Yani bizdeki üniversitelere denk düşüyor. Üniversiteler ile aralarındaki fark; sahip olduğu fakülte sayısı... Üniversite denmesi için belli sayıda fakültesi olması gerekiyor. Örneğin kurumun sadece işletme fakültesi varsa ‘college’ ismini alıyor.     
     


 SAYFA BAŞI  YENİ DÜNYALAR YENİ FIRSATLAR


Yine yeşillendi Amerika yolları
Türküm, öğrenciyim Amerika’dayım
İyi eğitimin İngilizcesi!
Almanya 450 bin göçmen alacak!
Taksitli ve hesaplı eğitim için Kanada
Avustralya yabancı öğrenci cenneti