Euro 2004 manşetlerde... Avrupa medyası ne yazdı?


İngiliz gazeteleri Rooney için 'harika çocuk' diye yazarken, İspanya basını teknik direktör Saez'in istifasını istiyor

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda dün akşam Hırvatistan'a karşı alınan galibiyet İngiliz gazetelerinde birinci sayfalardan verildi...
Spor sayfaları boydan boya bu maçla dolarken, bazı gazeteler turnuvanın yıldızı Wayne Rooney'nin fotoğraflarını birinci sayfalarına da taşıdı.
Adalıların 4-2'lik galibiyet ile çeyrek finale çıkması ve 18 yaşındaki Rooney'nin İngiltere'nin gollerinden ikisini atması, birinin de pasını vermesi gazetelere 'harika çocuk' şeklinde yansıdı.
Basın, İngiliz süper liginin ortalarındaki takımlardan Everton'da oynayan Rooney'nin hızla Avrupa futbolunun en gözde isimlerinden biri haline geldiğini yazdı.'Harika çocuk', Portekiz'deki performansıyla, şimdiden adını İngiliz futbolunun ölümsüzleri arasına yazdırdı yorumları yer aldı.


PORTEKİZ'DE COŞKU, İSPANYA'DA HÜZÜN
Çeyrek finalde İngiltere'yle karşılaşacak evsahibi Portekiz'de ise İspanya'yı yenerek çeyrek finale kalmanın gurur ve sevinci tüm gazetelerin ortak konusu.
Expresso gazetesi, pazar günü İspanya karşısında aldıkları galibiyetin, bütün ülke için iyi bir örnek olduğunu yazıyor. Gazete, "Milli takımın tavrı, komşumuz İspanya'ya iş bağlantıları için giden girişimcilere örnek olmalı" diyor.
Portekiz yenilgisi ile, büyük ümitlerle geldikleri turnuvadan elenen İspanya'da ise hüzünlü bir hava var...
El Pais "her zaman elimizden geleni yapıyoruz, milli takım her seferinde kaybediyor" diyor. Gazete milli takım antrenörüne istifa çağrısı yaparken, "belki futbolcularımız da, zannettiğimiz kadar iyi değil" diyor.
Antrenöre istifa çağrısı yapan diğer bir gazete olan El Periodico ise, "İspanyol futbolu kendini yenilemez, özeleştiri yapmaz ve sorumluluklarını kabul etmezse, hiç bir yere varamaz" diyor.

İSVİÇRE SERİN KANLI
Fransa karşısında aldıkları 3-1'lik yenilgi ile turnuvaya veda İsviçre'de ise medya durumu biraz daha serin kanlı değerlendirdi.
Elenmelerinin 'mantıki' olduğunu yazan Le Temps, milli takımın ülkeye gururları ezilmeden geri döndüklerini yazıyor. Gazeteye göre, "cesur ve savaşkan İsviçre takımı, Avrupa şampiyonu Fransa'yla maçın dörte üçlük kısmında başetmeyi bildi".   ALMANYA    BULGARİSTAN    ÇEK CUMHURİYETİ    DANİMARKA    FRANSA
   HIRVATİSTAN    HOLLANDA    İNGİLTERE    İSPANYA    İSVEÇ
   İSVİÇRE    İTALYA    LETONYA    PORTEKİZ    RUSYA
   YUNANİSTAN

   HAKAN YAKIN    DADO PRSO    GIORGIOS KARAGOUNIS    RAUL GONZALEZ
   ZINEDINE ZIDANE    VIKTOR ONOPKO    LUİS FİGO    MICHAEL OWEN
   FREDRIK LJUNGBERG    THOMAS HELVEG    MARIS VERPAKOVSKIS    MICHAEL BALLACK
   STILIAN PETROV    VAN NISTELROOY    FRANCESCO TOTTİ    PAVEL NEDVED

 Bugünkü televizyon yayın programı
 Bugün televizyonda maç yayını yok