Yunan basını: Yunanistan Olimpos'un zirvesinde...

Portekiz'de düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda, Yunanistan'ın dün gece Çek Cumhuriyeti'ni 1-0 yenerek tarihinde ilk kez finale yükselmesi sonrasında milyonlarca Yunan, sabaha kadar kutlama yaptı


Şampiyona öncesi kimsenin şans vermediği ve şimdiye kadar uluslararası hiçbir başarısı bulunmayan Yunanistan, finale çıkarak kelimenin tam anlamıyla tarih yazdı...
Portekiz'de son düdüğün çalmasının hemen ardından ise yaşanan coşku görülmeye değerdi. Sokakları bayraklarla donatan onbinlerce Yunanlı futbolsever, sabah saatlerine kadar dans ederek futbol tarihlerinde bir ilkin gerçekleştirilmesinin çoşkusunu yaşadı. Yunan televizyonları da sokağa dökülen büyük kalabalıkların çoşkusunu canlı yayınlarla izleyicilerine aktardı.

Önce inanamadılar!

Trainas Dellas'ın kafasıyla, 15 dakikalık uzatmanın son saniyesinde gelen zafer golüyle, Atina'da önce bir kaç saniye derin bir sessizlik oldu. Yunanlılar, takımlarının Euro 2004 kupasında hakikaten finale kaldığına bir an inanamadı. Ama bu bir kaç saniyelik şaşkınlık kısa sürede yerini çılgınca bir çoşkuya bıraktı.

Onbinlerce Yunanlı sokağa döküldü. Bir insan denizine dönen Atina'nın merkezinde mavi-beyaz bayraklar her yerde dalgalandı. Sadece Atina değil, Yunanistan'ın bütün büyük kent ve kasabalarında büyük kutlamalar yaşandı, çılgınca bir sevinç havası esti.

İşte manşetler...

Milli takımın başarısını ''Akılalmaz'' olarak nitelendiren Yunan basını, gazetelerinde '' Milli takımımız mucize gerçekleştirdi'', '' Yunanistan Olimpos'un zirvesinde'', ''Rüyayı yaşıyoruz'', ''Antik Yunanistan'da 12, modern Yunanistan'da 11 Tanrı var'' ve '' Şimdi sıra kupada'' gibi başlıklara yer verdiler.

Yunanistan'ın turnuva boyunca sürpriz üzerine sürpriz yaptığını kaydeden Yunan basını, maçtan önce Yunanistan'a şans tanıyanların sayısının çok az olduğunu, ancak son düdüğün Yunanlar için değil Çekler için çaldığını yazdı. Tüm dünyanın Yunanistan'dan söz ettiğine değinen gazeteler, ''Milli takımın finale, Yunan halkının ise cennete gittiği'' yorumunu yaptılar.

Portekiz yolcularına düşük faizli 'kupa kredisi'

Pazar günü Portekiz ile yapılacak final maçını 10 binin üzerinde Yunan taraftarın izleyeceğini belirten gazeteler, Başbakan Kostas Karamanlis dahil önde gelen siyasilerin de trübünde olacaklarını kaydetti.
Bu arada, Yunan bankaları Portekiz'e gitmek isteyen müşterileri için düşük faizli ''Kupa kredisi'' vermeye başladılar.
Turizm ve seyahat şirketlerinin önlerinde kuyruklar oluşurken, Portekiz'e sefer yapan tüm uçakların dolu olduğu ve sayısı binlere varan yedek listelerin oluştuğu bildirildi. Zafere önce inanamayan Yunanlılar, şimdi Euro 2004 kupasını kazanabileceklerini düşünmeye başladılar.   ALMANYA    BULGARİSTAN    ÇEK CUMHURİYETİ    DANİMARKA    FRANSA
   HIRVATİSTAN    HOLLANDA    İNGİLTERE    İSPANYA    İSVEÇ
   İSVİÇRE    İTALYA    LETONYA    PORTEKİZ    RUSYA
   YUNANİSTAN

   HAKAN YAKIN    DADO PRSO    GIORGIOS KARAGOUNIS    RAUL GONZALEZ
   ZINEDINE ZIDANE    VIKTOR ONOPKO    LUİS FİGO    MICHAEL OWEN
   FREDRIK LJUNGBERG    THOMAS HELVEG    MARIS VERPAKOVSKIS    MICHAEL BALLACK
   STILIAN PETROV    VAN NISTELROOY    FRANCESCO TOTTİ    PAVEL NEDVED

 Bugünkü televizyon yayın programı
 Bugün televizyonda maç yayını yok