Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 01 Ekim 2006 / Pazar  
   Bugünkü Milliyet    Blog    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    Mobil 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilim ve Teknoloji
  Kültür ve Sanat
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
O şimdi sadece 'Symbol'

Türkiye'nin popüler sedan modellerinden Clio Symbol yenilenerek 21 bin 900 YTL'den başlayan fiyatlarla piyasaya çıktı. Onun adı, bundan böyle sadece 'Symbol' olacak

Çağnur Hatipoğlu


Renault'nun Clio temelleri üzerine geliştirilen ve Türkiye'de de önemli satış rakamlarına ulaşan küçük sedanı 'Symbol', değişikliklerle piyasaya çıktı. Dışında ve iç mekânında yenilikleri olan araç, adındaki 'Clio'yu da bir kenara bırakarak sadece 'Symbol' olarak satılacak.
Modelin ana çizgilerinin tamamen korunduğu Symbol, gövde renginde, geniş hava ızgarası bulunan ve sis farlarıyla tamamlanan ön tampona kavuştu. Yan koruma bantları ve yan aynalar da artık gövde renginde. Aracın arka tamponu da yenilenirken, arka bagajda açma düğmesi, Laguna'daki gibi Renault logosuna entegre edilmiş. Ayrıca yeni jant kapakları da var tabii.
İçeride daha fazla değişim göze çarpıyor. Laguna'dakilere benzeyen yeni göstergeler, yeniden tasarlanan orta konsol, dijital klima ve yol bilgisayarı dikkat çekici. Ön kapılardaki cam düğmeleri, artık daha yüksekte. Yeni döşeme seçenekleri bulunurken, arka bagajın içi, tamamen halı kaplanmış.
Sürücü hava yastığı ve ABS standartlaştı. Symbol'de, 1.4 lt (75 HP ve 98 HP) benzinli, 1.5 dCi 65 HP ve 1.5 80 HP'lik dizel motor seçenekleri var. Satış fiyatı 21 bin 900 YTL ile 37 bin 400 YTL arasında.

64 ülkede satılıyor
İlk kez 1999'da Bursa'daki bantlardan çıkan Symbol, bugün Arjantin ve Brezilya'da da üretiliyor. Ayrıca Meksika'daki Nissan fabrikası, Symbol'ü Nissan Platina adıyla üretip satıyor. Özellikle Doğu Avrupa, Latin Amerika, Kuzey Afrika kıtalarında ve dünyanın toplam 64 ülkesinde satılan Symbol, dış pazarlarda 'Thalia' ya da 'Clio Classic' adıyla tanınıyor.
Bugüne kadar 500 bin adedin üzerinde satılan Symbol'ün önemli pazarları ise, başta Türkiye olmak üzere Brezilya, Romanya, Rusya, Cezayir, Kolombiya ve Tunus.

Kia Sorento artık adresi de tarif edecek!

Otokolik
LEVENT KÖPRÜLÜ


Koreli üretici Kia'nın piyasa çıktığı günden bu yana 10 bin adede yakın satış rakamı yakalayan lüks 4x4'ü Sorento, geçirdiği yenilenme operasyonunun ardından Türkiye'de de satılmaya başlandı.
Makyajlı versiyonunda dış tasarım değişikliklerinin yanı sıra motoru ve donanımlarında gelişmeler var. Nitekim yenilenen Sorento, artık standart 'navigasyon' (yol gösterme sistemi) ile birlikte satın alınabilecek.

30 HP güç artışı
'Sorento X-Force' olarak lanse edilen yeni versiyonda ön farlar, ön tampon, ön radyatör ızgarası, arka stop lambaları yenilenirken, gövde rengi yan koruma bantları konulmuş. İçeride de daha fazla eşya gözü, çift bölgeli klima gibi yenilikler bulunuyor.
Motor kaputunun altındaysa, 2.5 lt dizel motorun gücü 30 HP artışla 170 HP'ye çıkartılmış. İstenildiğinde viteslerin manuel olarak da değiştirilebildiği 5 ileri tiptronic şanzıman standart.
Güvenlik donanımları da artırılan araçta ABS + EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı), TCS (Patinaj Önleyici Sistem) ve ESP'nin (Elektronik Denge Programı) yanı sıra yolcu+sürücü ve perde hava yastıkları da unutulmamış.

Nissan'ın yeni iddiası Qashqai

Japon üretici Nissan, Avrupa pazarını göz önüne alarak İngiltere'de geliştirdiği ve aynı ülkede üretimine başlayacağı yeni aracını tanıttı.
Adını, İran'ın güneyinde yaşayan ve Türk dili konuşan göçebe topluluktan alan Qashqai, 2007'nin ilk yarısında Türkiye'de de satılmaya başlanacak. 2004 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sunulan konsept otomobille de aynı ismi taşıyan Qashqai, ilk kez bu ay Paris'te tüm dünyanın gözleri önüne çıkacak. Ancak sadece Avrupa'da değil, Japonya (buradaki ismi Dualis olacak), Ortadoğu ve tüm denizaşırı Nissan pazarlarında da satılacak.

4x4'ü de olacak
SUV (arazi aracı) görünümlü C sınıfı hatchback otomobiller dalgasının ürünü Qashqai, aslen iki tekerlekten çekişli. Ancak 4x4 versiyonu da olacak. Kaputunun altında 1.6 lt (115 HP), 2.0 lt (140 HP) benzinli, 1.5 lt (106 HP) ve 2.0 lt (150 HP) dizel motor seçenekleri yer alacak. 4x4, sadece 2.0 lt motorlarla, isteğe bağlı alınabilecek.

Gösterin yaratıcılığınızı...

Peugeot'nun, internet üzerinden gerçekleştirdiği tasarım yarışmasının dördüncüsü başladı.
Otomobil fanatiklerine, hayallerindeki aracı yaratma imkanı veren yarışma sonucunda birinci seçilecek araç, 1/1 ölçekli bir maket olarak üretilecek ve 2007 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenecek. Ayrıca kazanan tasarım, 'Xbox 360' üzerinde bir video oyunu olarak da yer alacak! Proje sahibi 6 bin euro'luk bir çekle de ödüllendirilecek.
İstenilen aracın özellikleri ise sürüş keyfi verecek, canlı, az tüketebilen, erişilebilir, yalın, ekolojik yani çevre dostu olması.

Polo şansı sürüyor

Sanal ortamda gerçekleştirilen VW Polo Cup'ın 4. ayağı da sonuçlandı. 300 bine yaklaşan oyuncu sayısıyla sanal ortamda da fırtına gibi esen VW Polo Cup'ın 4. ayağını Mehmet Ali Küçükay kazandı. 'Garanti.com.tr' pistinin en hızlısı olan Küçükay, Toshiba marka notebookla ödüllendirildi. 'http://polocup.ntvmsnbc.com' adresinde 8 ay sonunda en yüksek puanı toplayan 10 sanal VW Polo Cup pilotunun kendi aralarında gerçekleşecek müsabakada birinci olan, VW Polo 1.4 Trendline kazanacak.


© 2004 Milliyet