Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 04 Ocak 2006 / Çarşamba  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    İnteraktif 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Samsung'dan dünyanın ilk 16 gigabitlik flash memory işlemcisi

Güney Koreli Samsung şirketi, büyük medya dosyalarının kullanımına yardımcı olacak dünyanın ilk 16 gigabit kapasiteli flash memory işlemcisini tanıttı


50 nanometre işlem teknolojisi kullanılan ve müzik, video ve diğer verilerin depolanması için çok uygun olan NAND tasarımı ile yapılan işlemci, 8 bin dijital müzik dosyası veya 32 saat DVD kalitesinde film depolayabilecek kapasiteye sahip bulunuyor.

Samsung'un hafıza bölümünün başkanı Hwang Chang-Gyu, 40 sayfalık bir gazetenin 200 yılına eşdeğer veri depolayabilecek NAND flash memory tipi işlemcinin üretimine gelecek yılın ortasında başlanacağını belirtti.

Veri depolama şirketleri Toshiba ve SanDisk, ortaklaşa olarak Şubat'ta 70 nanometre işlemci teknolojisi kullanan 8 gigabit kapasiteli işlemci geliştirdiklerini duyurmuşlardı.

Şirketler, 8 GB'lik işlemcinin 146 mm boyutunda 6 milyar bit yoğunluğa ya da santimetrekarede 3 milyar transistöre sahip olduğunu belirtmişlerdi.

Yeni NAND flash memory işlemci, çoklu hücre teknolojisini kullanarak 1 memory hücresinde 2 bit veri depolamayı mümkün kılıyor, böylece memory kapasitesi ikiye katlanıyor.

Samsung ile rakipleri Toshiba ve SanDisk'in bu alandaki rekabetinin devam etmesi, Samsung'un atağına diğerlerinin de yanıt vermesi bekleniyor.
© 2004 Milliyet