Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 04 Ocak 2006 / Çarşamba  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    İnteraktif 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Televizyondan telefon edin...

Alcatel ve Microsoft'un birlikte geliştirdiği uygulamayla televizyonlardan görüntülü olarak telefon görüşmesi yapılıp, yazılı mesajlaşılabilecek

Teknoçağ / ŞÜKRÜ ANDAÇ
MADRİD

Geçtiğimiz hafta İspanya'nın Madrid şehrinde düzenlenen Genişbant İnternet Konferansı'nda internet tabanlı yeni nesil servisler tanıtıldı. Konferansın ana maddesi olan ve tek kablo üzerinden birden fazla servisin taşınmasını sağlayan genişbant internet ile bundan böyle telefon hattı taşıyan kablo üzerinden internete bağlanılıp, yüksek kalitede televizyon yayınları seyredilebilecek.

Çocuklar için TV şifresi
Konferansta tanıtılan, Alcatel'in Microsoft ile geliştirdiği uygulama sayesinde televizyon üzerinden yüksek çözünürlükte yayınlar izlenip, internete bağlanılmasının yanı sıra sabit hat üzerinden telefon görüşmesi yapılabilecek. AmigoTV adlı bu çözümü kullanan birden fazla kullanıcı, telefon görüşmelerini görüntülü olarak da yapabiliyor. Bu kullanıcılar ayrıca, yazılı olarak anlık mesajlaşma imkânı da yakalayacaklar. Televizyondan telefon görüşmeleri ve mesajlaşma için, kumanda kullanılıyor.
Yeni nesil televizyon çözümünün bunun dışında çok farklı özelliği de bulunuyor. Televizyon yayınları, video ve DVD'lerde olduğu gibi ileri, geri alınıp, istenilen programlar önceden listelenerek otomatik kayıt yapılması sağlanacak. Kullanıcılar gün içinde farklı kanalda istedikleri programları listeleyip, bu programları, tek bir televizyon kanalını izliyormuş gibi takip edebilecekler.
Bu uygulamanın bir diğer özelliği ise, kullanıcının televizyonlara şifre uygulayarak, özellikle çocukların izleyeceği kanalları belirleyecek olması. Buna göre istenilen kullanıcılara özel şifreler atanıp, sadece bu şifrenin girildiğinde çalışabilen kanal sistemi yaratılacak.
Bu sistemde televizyon açıldığında kullanıcının gireceği şifrenin ardından, yalnızca şifrenin desteklediği kanallar açılabiliyor.

'Sistem için Telekom'la görüşüyoruz'
Bu teknolojinin kullanıldığı televizyon yayıncılık altyapısı ise, Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde kullanılmaya başlayan IPTV'ye (internet bağlantılı gelişmiş televizyon içeriği sağlayan yayıncılık teknolojisi) dayanıyor. Alcatel Sabit Şebeke Grup Başkanı Michel Rahier, Türk Telekom'la bu servislerin Türkiye'de de kullanılması için görüşme aşamasında olduklarını söyledi. Konferansa katılan Türk Telekom yetkilileri ise, Telekom'un 6 Mbit internet hattı üzerinden televizyon yayını sağlanması için çalışma başlatıldığını açıkladı.

DİJİTAL OYUNCAKLAR

Bilgisayarsız dijital baskı
HP, geliştirdiği dijital fotoğraf yazıcıların tüm bellek kartlarını okuyup, bu sayede fotoğrafların bilgisayar kullanılmadan basılacağını duyurdu. Buna göre çekilen fotoğraflar, bellek kartı okuyucusu, USB veya Bluetooth (10 metre çapında cihazların kablosuz olarak veri transferi yapabilmesi) bağlantısına sahip HP Photosmart yazıcılarda, basılabilecek. Bu yazıcılarla kullanıcılar, çektikleri fotoğraflar üzerinde kırmızı göz giderme, fotoğrafı kesme, döndürme işlemlerini de yapabiliyor. www.hp.com.tr


Nokia'dan müzik kutusu
Nokia'nın müzik odaklı cep telefonu 3250, 750 şarkıya kadar saklama kapasitesini destekliyor. Nokia 3250, 1GB'a kadar (MP3 formatında yaklaşık 750 şarkı) müzik kapasitesi ve 10 saate kadar müzik dinleme imkânı sunuyor. Telefonun müzik çaları MP3, WMA, MP4 ve AAC gibi dijital müzik formatlarına uyum gösteriyor. Telefonda 2 megapiksel dijital kamera da bulunmakta. www.nokia.com.tr


Birini seyret, diğerini kaydet!
Sansui firmasının PVR modeli kişisel kayıt cihazı ile aynı anda, iki farklı kanalda yayınlanan televizyon programlarından biri kaydedilirken diğeri seyredilebiliyor. Yeni model cihazdaki 'Program Rehberi' özelliğiyle gelecekte yayınlanacak programlar kaydediliyor.
Sansui PVR ayrıca, kayıt sırasında hızlı ileri ve geri izleme imkânı da sunuyor. www.digicom.com.tr


© 2004 Milliyet