Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 04 Ocak 2006 / Çarşamba  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    İnteraktif 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
Koç'un telekom için A, B, C planı

Koç.net Genel Müdürü, 'A planı T. Telekom'da, B planı GSM'de oyuncu olmak, C planı alternatif telekom operatörlüğünde devam etmek' dedi

Teknoçağ / ŞÜKRÜ ANDAÇ

Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Koç Grubu'nun telekom alanındaki stratejisini açıkladı. Akarca, grubun planı ve Koç.net'in bu plandaki yeri hakkında şunları söyledi: "Koç Grubu telekom sektörüne, A,B ve C planı olmak üzere üç aşamalı olarak bakıyor. A planı, Türk Telekom'da ana oyuncu olmak. B planı GSM alanında oyuncu olmak. Bu iki planın ardından C planı ise Koç.net ile alternatif telekom operatörlüğü alanında yola devam etmek."
Bilindiği gibi Koç Grubu, A planı olarak gösterilen Türk Telekom ihalesinde, son ana kadar Sabancı Grubu ile ortak hareket etmiş ardından bu grupla yollarını ayırmıştı.
İhaleye ABD'li bir yatırımcı grubu ile katılan grup, başarılı olamamıştı. Koç Grubu Telsim ihalesinde ise bilgi odası sürecine katılıp halen yoluna devam ediyor.
Akarca, Türkiye'de telekom alanındaki serbestleşmenin tam anlamıyla işler hale gelmediğini, bu yüzden telekom lisansı alan pek çok operatörün işe bile başlamadığını hatırlatarak şöyle konuştu:

'Yatırımı artırabiliriz'
"Ana operatöre (Türk Telekom) rakip olabilmek için ciddi yatırım yapmak şart. Ancak pazarda gerekli düzenlemeler halen yapılamadı. Bu yüzden firmalar yatırım yapmaktan çekiniyor. Biz kurumsal alanda yatırım yapıyoruz. Düzenlemelerle yatırım seviyemizi artırmayı planlıyoruz."
Koç.net, Koç Grubu'nun bilgi teknoloji şirketlerini bir arada topladığı Koç Bilgi Grubu firmaları arasında yer alıyor. Koç.net kurumsal alanda internet servis sağlayıcı ve ses operatörü olarak pazarda hizmet veriyor.

'Net'ten ücretsiz konuşturacağız'
Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Koç.net'in yeni nesil servisler alanında da çalışmalar yürüttüğünü bildirdi. Akarca, bilgisayar kullanıcılarının internet üzerinden yüksek kalitede telefon görüşmesi yapmasını sağlayan Skype benzeri, Türkçe bir program geliştirdiklerini, ancak bu servis için Telekomünikasyon Kurumu'ndan gerekli izni henüz alamadıklarını söyledi.

DİJİTAL OYUNCAKLAR

Beşi bir yerde el bilgisayarı
Taşınabilir bilgisayar, cep telefonu, dijital fotoğraf makinesi, video kamera ve dijital müzikçalar olmak üzere beş farklı temel teknolojiyi destekleyen Palm'in Treo 650 modeli el bilgisayarı, Türkiye'de pazara çıktı. Tuş takımı, tam takım bir bilgisayar klavyesi (Q klavye) olan Palm Treo 650, yüksek çözünürlükte 65 bin renkli dokunmatik geniş ekranı ile kolay kullanılıyor. GSM şebekesinde çalışıp, e – posta ve mobil internet erişimi için GPRS'nin (Genel Paket Radyo Servisi) yanı sıra yüksek hızda internet erişimi sağlayan EDGE destekli bir model olan cihaz, kablosuz iletişim için Kızılötesi ve Bluetooh (10 metre çapında cihazların birbirleriyle kablosuz veri transferi yapabilmesi) özelliklerini kullanıyor.

Vestel mağazalarında…
Müzik parçaları için stereo ses destekleyen el bilgisayarında hoparlör de var. 178 gram ağırlığındaki Palm Treo 650'nin satışı, Vestel mağazalarından yapılıyor.
www.palmclubturkiye.com


© 2004 Milliyet