Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 18 Ocak 2006 / Çarşamba  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    İnteraktif 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
NASA'nın Mars'taki robotlarının sağlığı yerinde

NASA'nın Mars'a iki yıl önce gönderdiği ikiz robotlar Spirit ve Opportunity ''garanti süreleri'' dolmasına karşın hala çalışma ve araştırmalarına devam ediyorlarİki yılda eksi 90'lara kadar düşen hava sıcaklığı ve hızı saatte 150 kilometreyi aşan toz fırtınalarına karşın toplam 11 kilometreyi aşkın yol kateden robotlardan Spirit yarın Mars'taki ikinci yılını ''kutlayacak''. Opportunity de Kızıl Gezegen'e 24 Ocak'ta iniş yapmıştı.

Sadece 3 aylığına bir misyon için Mars'a gönderilen golf aracı boyutlarındaki altı tekerlekli robotlar, bu süre zarfında tüm rekorları kırarken, Mars'ta bir zamanlar su bulunduğunun jeolojik kanıtını elde ederek, asıl görevi de başarıyla yerine getirdiler.

NASA mühendisleri, robotların Mars'ta bu kadar uzun süre yaşamalarını tamamen şanslı olmalarına bağlıyorlar. Korkunç toz fırtınaları birçok kez robotların güneş panellerini kaplayan tozları temizleyerek, araçların yeniden elektrik üretebilmelerine olanak sağladı. Robotlar pek çok kez teknik ve doğal engelle karşılaşırken, her seferinde NASA mühendisleri bunun üstesinden gelmeyi başardılar ve araçlar yollarına devam etti.

Bu arada araçlar da artık yaşlanma belirtileri göstermeye başladılar. Opportunity'nin Kasım'da bir kayayı incelerken bozulan robot kolu, ancak iki hafta sonra mühendisler tarafından onarıldı.

Görev süreleri 3 kez uzatılan Spirit NASA'ya 70 bin, Opportunity de 58 bin fotoğraf geçti. NASA'nın bu dönemdeki harcamasıysa 900 milyon doları aştı.
© 2004 Milliyet