Sık Kullanılanlara Ekle  Açılış Sayfası Yap  Sitene Ekle  İletişim    Kurumsal 18 Ocak 2006 / Çarşamba  
   Milliyet Online    Emlak    Arabam    Kariyerim    Cumartesi    Pazar    Ege    Seri İlanlar    İnteraktif 
   
 » Detaylı Arama

  SON DAKİKA
  ANA SAYFA
  YAZARLAR
  SİYASET
  EKONOMİ
  FİNANS
  DÜNYA
  SPOR
  GÜNCEL
  YAŞAM
  MAGAZİN
  ASTROLOJİ
  TEKNOLOJİ
  HAVA DURUMU
  OMBUDSMAN
  ÇİZERLER
  Bilişim
  Eğitim
  TV Rehberi
  Tatil
Haber İndeksi Arşiv Haberci Üyelik
'İkinci, üçüncü cep dönemi başlayacak'

BenQ Mobile Türkiye Genel Müdürü Ali Yılmaz, 2006'da teknoloji seviyesinin yükseleceğini, fiyatların düşeceğini, kullanıcıların artık ikinci, üçüncü telefonu taşımaya başlayacaklarını söyledi

Teknoçağ / ŞÜKRÜ ANDAÇ

Siemens'in cep telefonu birimi Siemens Mobile'ı satın almasının ardından yeni yapılanma yoluna giren cep telefonu üreticisi BenQ Mobile'ın Türkiye Genel Müdürü Ali Yılmaz, pazarda 2005 yılında 7 milyona yakın cep telefonu satıldığını, bu rakamın geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 büyümeyi işaret ettiğini söyledi.
Yılmaz, 2006 yılında ise, operatör pazarında yaşanan yenilikler (Türk Telekom'un özelleştirilmesinin ardından Avea'da Oger Telecom'un ortaklığı, Telsim'i İngiliz operatör Vodafone'un satın alması) ve buna paralel başlayacak tüketici odaklı kampanyalar ile birlikte, Avrupa'da yoğun olarak görülen ikinci, üçüncü cep telefonu kullanımının Türkiye'de de artmasını beklediklerini ifade etti.

10 milyon potansiyel kullanıcı
Türkiye pazarında, cep telefonu oyuncularının toplam nüfustan 0 - 12 ile 65 yaş üstü çıkarıldığında yaklaşık 50 milyonluk bir pazara oynadığına işaret eden Yılmaz, halihazırda 40 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde geriye 10 milyon potansiyel kullanıcı kaldığını açıkladı.
10 milyonluk potansiyel kullanıcının da kırsal kesimde ağırlıklı olarak bayan olduğunu ileten Yılmaz, bu yüzden 2006'da oyunun yeni kullanıcıya yönelik değil, tamamen değiştirme pazarına yönelik olarak şekillenmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.
Yılmaz'a göre, önümüzdeki günlerde fiyatlar aşağı çekilecek, teknoloji seviyesi yükselecek, bu süreçte de ağırlıklı olarak ikinci ve üçüncü telefonlar gündeme gelecek.
Avrupa ülkelerinde çoğu pazarlarda yüzde 100 penetrasyon oranının geçildiğini söyleyen Yılmaz, bu durumun ikinci, üçüncü cep telefonu kullanımından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

37 yeni ürün geliyor
Yeni yapılanmanın ardından, 2006'ya farklı kategorilerde iddialı cep telefonlarıyla girmeye hazırlandıklarını belirten Yılmaz, hedeflerinin pazarda güçlü ikinciliği yeniden yakalamak olduğunu belirtti. 2006 yılında piyasaya 37 ürün çıkaracaklarını ileten Yılmaz, geniş yelpazede pazara sunacakları teknoloji odaklı ürünlerle tüketiciyi yakalamayı planladıklarını söyledi. Firmanın ilk etapta Türkiye pazarında piyasaya sunacağı ürünler arasında SL75 ve S75 modelleri bulunuyor.

Avrupa'da en yoğun cep kullanımı İtalya'da
Ülke Penetrasyon oranı (%)
İtalya108.2
Yunanistan107.0
Çek Cum. 105.3
İsveç103.2
İngiltere102.8
Avusturya97.4
Danimarka96.1
Finlandiya95.6
İspanya93.9
Belçika88.3
Almanya87.0
Fransa73.7
Türkiye56.0
* Penetrasyon: Toplam aboneliğin nüfusa bölümü


DİJİTAL OYUNCAKLAR

Duvarda 152 ekran
Epson'un tasarladığı, 16:9'luk görüntü oranına sahip yeni model projektörü EMP - TW20, 1000:1'lik aydınlık oranına sahip. 1200 ANSI lümen destekli ürün sayesinde, 1.5 metre uzaklıktan 152 santimetrelik ekran boyu elde edilebiliyor.
Cihaz, DVD oynatıcı, TV alıcısı, bilgisayar, oyun konsolu ve dijital fotoğraf makinesine kadar birçok farklı kaynağa bağlanabiliyor.

Kodak'tan 5.1 MP
Kodak'ın EasyShare P850 dijital fotoğraf makinesi, 5.1 megapiksel (MP) çözünürlükte. Makinede VGA video ve kırpma, kesme, ekleme, birleştirme özelliği bulunuyor. Hafıza kartının kapasitesine göre, 80 dakikaya kadar kesintisiz kayıt alınabiliyor. Cihazda genişletilmiş ışık kontrolü için özel flaş da bulunuyor.


© 2004 Milliyet