17.06.2013 02:30 | Son Güncelleme:
NAMIK DURUKAN Diyarbakır

Çözüm konferansında Gezi protestosu

Diyarbakır’da iki gündür süren ‘Birlik ve Çözüm Konferansı’nda sendika ve emek örgütleri Gezi Parkı müdahalesini eleştirdi. Konferansta konuşan Beşikçi ise Kürt sorununda Bangladeş örneğini gösterdi

Diyarbakır’da dün tamamlanan “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı”na dini ve etnik vurgular damga vurdu.
Diyarbakır’da iki gün süren ve dün tamamlanan konferansın baszı oturumları tartışmalı geçti. Konferansın “Kuzey Kürdistan” adıyla yapılması eleştirilere neden oldu. Basına kapalı bölümde söz alan bazı konuşmacılar, “Kuzey Kürdistan” isminin politik bir tavır olduğunu ve kullanılmasını erken bulduklarını belirtti. Bazı katılımcılar görüşlerini, “Ya Kürt-Türk federasyonu dersiniz, ya da bağımsızlık. Ne istiyorsanız açıkça söyleyin” diyerek dile getirdi.
Konferansın ikinci günü Taksim Gezi Parkı’na polis tarafından boşaltılması ve şiddetlenen olayların gölgesinde yapıldı. Polisin Gezi’ye müdahalesine yönelik bazı sendika ve emek örgütleri eleştiriler yöneltti.
Konferansın ikinci gününde ilk konuşmayı Araştırmacı Yazar İsmail Beşikçi yaptı. Konuşmasında Kürt sorunun çözümü tartışmalarında öne çıkan “İslam kardeşliği”ne dikkati çeken Beşikçi, “Din kardeşliği Kürt sorununu çözümünde geçerli bir argüman değil. Bangladeş-Pakistan örneği ortada. İki ülke arasında din birliği vardı ancak ulusal ve kültürel farklar nedeniyle ayrılık yaşandı” dedi.
Konferansta yeni anayasa çalışmaları da ağırlıklı olarak gündeme geldi. BDP, DTK, KADEP ve diğer katılımcı örgütler anayasa taleplerini dile getirdiler.

İkinci randevu haftaya
Ezidiler adına konuşan Hacı Çelik ise kendilerine özgürce ibadet hakkı tanınmasını isteyerek, hükümetten adım atılmasını istedi. 
BDP’nin İmralı-Kandil ziyaretlerinin ardından hükümetle ikinci randevusu bu hafta gerçekleşiyor.  BDP heyeti, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le geçen hafta sunduğu “yol temizliği” paketinin ayrıntılarını görüşecek. Özel yetkili mahkemeler, Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu, ifade özgürlüğü gibi başlıkların ön plana çıktığı pakette öncelikli olarak atılacak adımlar netleştirilerek, İmralı’ya iletilecek.
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Adalet Bakanı Ergin’le Cuma ya da en geç Cumartesi günü görüşebileceklerini belirterek, “Birinci aşama tamamlanmak üzere. Artık tabanımız somut adım istiyor. Hükümet de bu konuyu ciddiye alıyor. Bu konuda somut adımlar atılacağından umutluyum” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerKandilAnayasa