Ege

10.08.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 10.08.2018-3:36

‘Çözüm, yem primi’

Çiğ süt litre fiyatının 1.7 lira olarak belirlenmesiyle ilgili Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük üreticiye yemde kilogram başına prim verilmesi gerektiğinin altını çizdi, “Acil çözüm bulunsun” dedi

Sitene Ekle

TİRE DHA

Ulusal Süt Konseyi’nce, 27 Temmuz 2018’deki toplantının ardından soğutulmuş çiğ süt üretici tavsiye fiyatının yüzde 3.6 yağlı ve yüzde 3.2 proteinli çiğ süt için litre başına 1.70 lira olarak belirlenmesi, sektörde tartışmaları da beraberinde getirdi. Litresi 1.7 liraya satılan sütlerden üreticinin cebine ancak 1.6 lira gireceğine dikkati çeken Tire Süt Kooperatifi ve İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, acil önlem alınması gerektiğini söyledi. Eskiyörük, “Yemin de kilogram fiyatı 1.6 lira oldu. Süt üreticisi cebine giren parayı da yeme verecek. Bu duruma seyirci kalınırsa, üretici bitecek, üretim bitecek, sanayi bitecek, tüketici büyük zarar görecek. Ülkenin ekonomisi bitecek ve Türkiye ithalatıyla daha da dışa bağımlı hale gelecek. Çok yazık” dedi. 

‘Üretici kazansın’

Üreticinin para kazanamadığını vurgulayan Eskiyörük, yemde kilogram başına prim verilmesi gerektiğini söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yem fiyatını düşürmeliyiz. Amaç üreticinin kazancını artırarak 1 litre süt ile 1.3 kilogram yem alabileceği koşulları sağlamak ise aradaki fark üreticiye destekleme primi olarak verilmelidir.” Sütte uygun piyasa koşullarının oluşturulması için devletin, bugünkü şartlarda üreticiye yemde kilogram başına 30 kuruş prim uygulaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Esnafın sesi olacak

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, Yeşilyurt Esnaf ve Sanatkarlar Odası yöneticilerine teşekkür ziyaretinde bulundu. Seçimlerden önce odaya destek ziyaretinde bulunduğunu hatırlatan Kalyoncu, “Oda Başkanımız Mehmet Argun ve yöneticileri benden desteklerini esirgemediler. Esnaf kesimi toplumun önemli bir çoğunluğunu oluşturuyor. Onların sorunlarının çözümü, toplumdaki huzur ve refahı artıracaktır. Esnafın sıkıntılarının giderilmesi için nefer gibi çalışacağım” dedi.

Parti ayırımı yapmaksızın esnaf için çalıştıklarını ifade eden Argun de, “Sayın Kalyoncu’nun da sesimizi en iyi şekilde duyuracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir turizminde yüzde 24’lük büyüme

EGE Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) Temmuz ayı yönetim raporuna göre, İzmir turizmi 2018 yılının yedi aylık dönemde büyümesini sürdürdü. Temmuz ayında da İzmir turizmi geçen yıla göre yüzde 24.7 büyüdü. Ege’nin incisi 2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde 584 bin 777’si yabancı, 381 bin 613’ü vatandaş olmak üzere toplam 966 bin 390 ziyaretçi ağırladı.

Rekor ziyaretçi bekleniyor

Yılın ilk yedi aylık döneminde kente gelen yabancı ziyaretçilerin 539 bin 258’i hava yoluyla, 45 bin 519’u deniz yoluyla girdi. İzmir’e gelen yabancı ziyaretçi sayısı Temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 56.06 arttı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, yedi aylık dönemde İzmir turizminin İran, İsveç, Finlandiya, İspanya, ABD dışında pazarların neredeyse tamamında gelişme gösterdiğini söyledi, “Bu hızla 2019’da rekor düzeyde ziyaretçi ağırlayacağımızı, 2016 - 2017’deki daralmayı geride bırakacağımızı düşünüyoruz” dedi. l DHA

 

 

 


1997'de Eurovision'da 3. olan Şebnem Paker'in söylediği "Dinle" şarkıyı kim yazmıştır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.