12.06.2019 19:13 | Son Güncelleme:
AA

Craig Hicks suçunu kabul etti!

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill  kasabasında, 2015 yılında 3 Müslüman genci öldürmekten hakim karşısına çıkan  sanık Craig Hicks suçunu kabul ederek müebbet hapse mahkum oldu.

Durham Mahkemesindeki ilk yargılamada 50 yaşındaki Hicks, 4 yıl aradan  sonra 3 Müslüman genci öldürdüğünü itiraf etti.

Mahkeme salonunda, 3 Müslüman gencin aileleri ve arkadaşları da hazır  bulundu.

Ölüm cezasından kurtulmak istediğini belirten Hicks, "Daha ilk günden  suçumu kabul etmek istedim ama avukatım bunu yapmamamı tavsiye etti." diye  konuştu.

Hicks, birinci dereceden üç cinayetin her biri için şartlı tahliye  imkanı olmadan üç ayrı müebbet hapse mahkum edildi.

Durham Bölge Savcısı Satana Deberry, nisan ayında yaptığı açıklamada,  4 yıldır yargılanmayı bekleyen zanlının yargılanma sürecini hızlandırmak için  ölüm cezası yerine müebbet hapis talebiyle dava açılmasına karar verdiğini  duyurmuştu.

Mahkemede cinayet anında çekilen video izletildi

Duruşma esnasında savcılığın Deah Barakat’ın olay günü öldürülmeden  önce cep telefonuna çektiği videoyu salonda gösterdiği belirtildi.

Mahkemeyi izleyen yerel medya mensubu Jason DeBruyn, sosyal medya  üzerinden yaptığı paylaşımda video ile ilgili detaylar vererek, “Videonun 36’ncı  saniyesinde Hicks'in, Deah’i tehdit ettiği görülüyor, hemen ardından da ateş  etmeye başlıyor. Telefon, kamerası tavanı görecek şekilde düşüyor.” ifadelerini  kullandı.

DeBruyn, "Sonra iki kadının çığlıkları duyuluyor, hayatları için  'Lütfen! Lütfen!' şeklinde yalvarmalı çığlıkları. Daha fazla silah atışı  duyuluyor sonra. Tekrar bir kadının yalvarması. Ve ardından yine silah sesi.  Hicks apartmandan çıkmadan önce, cep telefonuna yakın bir atış daha yapıyor."  diye konuştu.

3 Müslüman gencin ölümü

Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kasabasında, 10 Şubat 2015  tarihinde 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi  Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed Ebu Salha  evlerinde başlarına ateş edilerek öldürülmüştü.

Gençlerin evine giren katil zanlısı komşuları Craig Hicks’in sosyal  medyada kendisini "ateist" olarak nitelendirmesi ve din karşıtı söylemlerde  bulunması, cinayetlerin kurbanların Müslüman kimlikleri nedeniyle işlendiği  kanaatini oluşturmuştu.

Polis, otoparkla ilgili anlaşmazlık ihtimalini öne çıkarırken,  cinayetin ardından Kuzey Carolina'da ve ABD'nin birçok yerinde 3 Müslüman genç  için anma törenleri düzenlenmiş, "MuslimLivesMatter" (Müslümanların Hayatı  Değerlidir) ve "EndIslamophobia" (İslamofobi'yi durdurun) yazılı pankartlar  taşıyan göstericiler, cinayetlere yeterince yer vermeyen ABD medyasına da tepki  göstermişti.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 14Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy17