Cristiano Ronaldo hayatı boyunca narsist miydi?

'Sonradan narsisizm' diye bir şey var mı bilemiyorum. Bildiğim bir gerçek var; o da yaşadığımız çağda birçoğumuzun farkında olarak ya da olmayarak son derece narsist tavırlara büründüğümüz... Cristiano Ronaldo ise belki de bu dünyanın en büyük narsisti!

Cristiano Ronaldo hayatı boyunca narsist miydi?

Deli olmanın havası atılır mı?

Deli olmanın havası atılır mı?

Hande Yener, yıllar önce 'Nasıl Delirdim', 'Fakat İyi Delirdim', 'Ne Biçim De Delirdim' türevinden albümler çıkardığı elektronik müzik döneminde 'Narsist' diye bir şarkı yazmıştı.

"Ok, ben bi' şizoysam" lafının geçtiği 'Nasıl Delirdim' şarkısı da, yine bu dönemde çıkardığı albümün ismi olmuştu. Deli olmanın havasını atmıştı Hande Yener!

Tetikteyken su yüzeyine çıkıyor

Tetikteyken su yüzeyine çıkıyor

Her aklı başında olan insanın bildiği bir gerçek var: Psikolojik rahatsızlıkların hiçbiri, hava atma sebebi değil.

Ve ne yazık ki bazı hastalıklar doğuştan bizimle, tetikte ve uygun zamanda pörtlüyor! Yani sonradan travmatik olayların tetiklemesiyle aslında dipte kalanlar açığa çıkıyor. En azından psikologların yazdıkları, çizdikleri, paylaştıkları düşünce bu.

Alttan alta hep konuşulurdu

Alttan alta hep konuşulurdu

Narsisizm ya da narsizm de, aslında bir şarkı adı olamayacak kadar ciddi bir durum, bir hastalık. 'Narsist kişilik bozukluğu' diye bir tanı boş yere yapılmadı.

 


 

Cristiano Ronaldo hakkında da yıllardır alttan alta konuşulan bir konuydu bu narsisizm.

Ayna karşısına geçmiş ve...

Ayna karşısına geçmiş ve...

İngiliz futbolcu Peter Crouch, yeni kitabında Cristiano Ronaldo'nun bu 'özelliğine' değinmiş.

Leeds United'ın, Manchester United'ın unutulmaz yıldızı Rio Ferdinand'ın kendisine Ronaldo hakkında bazı 'enteresan' şeyler söylediğini belirten Crouch, Portekizli yıldızın zaman zaman ayna karşısında çıplak vaziyette kendisini övdüğünü, sevdiğini açıklamış.

"Messi iyi ama benim gibi değil"

"Messi iyi ama benim gibi değil"

Ronaldo'nun Lionel Messi'yle mukayese edilmesinden ötürü sinirlendiğini söyleyen Crouch, Portekizli yıldızın kendisini "Messi iyi ama benim gibi, işte böyle gözükmüyor" diye savunduğunu da belirtmiş.

Konu, İngiliz basınına yansıdıktan sonra ise sosyal medya karıştı. Bazı Twitter kullanıcıları Ronaldo'nun gençlik ve ergenlik fotoğraflarını paylaştı.

İtinayla çürütülmeye çalışılır

İtinayla çürütülmeye çalışılır

E haklı olarak... Birileri çıkıp da "Ben ondan daha X'im" derse, ya da geçmişte böyle dediği ortaya çıkarsa, o zaman itinayla bu laf çürütülmeye çalışılır.

İnsan refleksi sonuçta. Crouch'un, Ronaldo'nun narsistliğini tescilleyen açıklamaları tahmin edilebilir olsa da önemli.

Aşağılık kompleksinin coğrafyası yok!

Aşağılık kompleksinin coğrafyası yok!

Hangi açıdan önemli peki?

1- Ronaldo bile olsanız, Messi'nin şahane bir futbolcu ve dişli bir rakip olduğunu bile kabul etseniz, yine de içten içe aşağılık kompleksine sahip olabilirsiniz.

2- Ronaldo muhtemelen hep narsistti ancak Messi gibi bir rakip çıktıktan sonra tavırları tamamen 'narsistik kişilik bozukluğu'na kaydı.

3- Biri hakkında 'O biraz X'tir' deniliyorsa emin olun o insan biraz X'tir. Ronaldo ve narsisizm üzerine o kadar çok geyik döndü ki, Crouch'un kitabında geçenler fikrimizi keskinleştirdi sadece...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak