Gündem
04.07.2010 - 12:26 | Son Güncelleme: 04.07.2010-12:26

Çukurova Üniversitesi'ne Eczacılık Fakültesi

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Senatosu, üniversitede Eczacılık Fakültesi açılmasını kararlaştırdı. ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Eczacılık Fakültesi’nin hizmete girmesiyle birlikte üniversitede sağlık kompleksinin tamamlanmış olacağını söyledi.

Sitene Ekle

Kübra POLAT/ADANA, (DHA)

10 gün önce toplanan ÇÜ Senatosu, Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuran Öğülener'in sunduğu rapor doğrultusunda, üniversitede Eczacılık Fakültesi'nin kurulmasını kararlaştırdı. Eczacılık Fakültesi'nin kaliteli ve etkin hizmet sunumu sağlayacak kalifiye eczacı ihtiyacını karşılayacağını belirten Rektör Prof. Dr. Akınoğlu, ÇÜ Kampusu içinde bulunan Diş Hekimliği Fakültesi'nin kullandığı 2 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 4 katlı binanın eczacılık fakültesine tahsis edileceğini kaydetti.

Bina laboratuvarlarının fakülte gereksinimlerine göre tekrar düzenleneceğini vurgulayan Prof. Dr. Akınoğlu, “Sağlıkta bütüncül bir eğitim ve hizmetin söz konusu olması ve eczacıların bu bütünlüğü tamamlaması nedeniyle üniversitemizde Eczacılık Fakültesi’nin bulunması gerekiyordu. Eczacılık fakültesinin kurulması ile üniversitemizde sağlık kompleksi tamamlanmış olaca”" dedi.

Prof. Dr. Akınoğlu, ÇÜ Senato kararının YÖK’e sunulduğunu, bu kurumun da onay vermesinin ardından Eczacılık Fakültesi’ni hemen öğretime açabileceklerini bildirdi.

Türkiye'de 13 eczacılık fakültesinden yılda ortalama 750- 800 öğrencinin mezun olduğunu bildiren ÇÜ Rektörü, şöyle konuştu:
“Türkiye’de sanıldığının aksine Avrupa Birliği normlarına göre eczacı sayısı fazla değil. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ortalamasına göre 100 bin kişiye düşen eczacı sayısı 77.89 iken, Türkiye’de bu oran 34.70’dir. Ülkemizdeki eczacılık fakültelerinin ana amacı, lisans ve lisansüstü düzeyde nitelikli insan gücünü yetiştirmek. Öğrenciler, ilaç kaynakları (doğal, yarı-sentetik ve sentetik), ilaç üretimi, ilaçların tedavi edici ve toksik etkilerine ait temel ve mesleki bilgileri edinmektedirler.”

Adana’nın, Dünya Sağlık Turizmi Dernekleri Konfederasyonu tarafından sağlık turizmi yapmaya elverişli 25 şehir arasında gösterildiğine de değinen Prof. Dr. Akınoğlu, sağlık turizmi açılımı ve Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın kentteki uygulamalarıyla, kamuya ve özel sektöre ait mevcut sağlık kurumlarının da yeniden yapılanma sürecine girdiğini ifade etti.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıNotalar, neyin üzerine yazılır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Verilen eserlerden hangisi Orhan Pamuka ait değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX