10 bambaşka otel

Tatilinizi beş yıldızlı otellerde, tatil köylerinde ya da butik oteller de yapmaktan sıkıldınız mı? İşte size dünyanın dört bir yanından, birbirinden ilginç otel alternatifleri...

10 bambaşka otel

10 bambaşka otelHapishanede bir gece
Londra’daki Clink 78, yaklaşık 200 yıl
önce mahkeme olarak kullanılan bir bina. Şimdilerde punk tarzda dekore edildiğinden mekanın bir zamanlar mahkeme olduğuna inanmak güç. Otelde orijinal haliyle korunan birçok alan bulunmakla beraber bar, resepsiyon gibi günümüz otellerinde bulabileceğiniz çoğu bölüm burada da var. Ancak dilerseniz orijinal mahkum hücrelerinde kalabiliyorsunuz. Kendinizi bir geceliğine suçlu hissetmenin bedeli ise 137 TL’den başlıyor.

Denizler altında fersah fersah
Amerika’nın Florida eyaletindeki Jules Undersea Lodge’da konaklamak için hem deniz altına yolculuk yapmanız gerekiyor hem de tam
64 metre derine. Su altında gizli bir kulübü andıran bu yer, içinde küçük bir mutfağı ve televizyonu bulanan odalarıyla bir otel olarak hizmet veriyor. Odanızın penceresinden bakarken bir balıkla göz göze gelmenizin kuvvetle muhtemel olduğu bu otelde bir gece kalmanın bedeli ise 890 TL’den başlıyor. 1970’lerde bir sualtı araştırma merkezi olarak yapılan bu tesiste otelin sağladığı dalış takımlarıyla sualtını keşfe çıkabilirsiniz.


Buz gibi tatil
İsviçre’deki Iglu-Dorf, iglolardan oluşan bir buz otel. Otelin sahibi Adrian Günter’in kendisi için yaptığı bir iglo ile başlayan bu otel zamanla bir tatil köyüne dönüştü. 2006’dan beri hizmet veren bu otelin inşası için her yıl üç bin ton kar kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar otelin içine buzdan heykeller yapıyor. Aralık ayında açılan otelde sezon nisana kadar devam ediyor. İki kişilik igloların yanı sıra ailece tatil için beş kişilik iglolar da var. Geceliği
730 TL’den başlıyor. Uyku tulumunda uyumak zorunda olduğunuzu belirtmekte fayda var.

Her gün ayrı manzara

Vincin dışındaki asansör sistemiyle her sabah “odanıza” kahvaltı geliyor.

Hollanda’daki Crane Otel de başka bir işlevi varken otel olmuş yerlerden. Ama burası otel deyince aklınıza gelebilecek en son yer; çünkü Crane Otel, limandaki bir vinç. İki kişilik vinç otelin içi oldukça lüks dekore edilmiş. Orijinal gözlem pencereleri olduğu gibi muhafaza edilmiş. Olur da ayağınızın altındaki deniz manzarasını izlemekten sıkılırsanız vinç çalışır durumda. Yani vinci istediğiniz gibi döndürerek her sabah farklı bir manzaraya uyanabilirsiniz.
Bu tatilin bir gecelik bedeli 725 TL’den başlıyor.


İster Hobbit evi ister tren
Yeni Zelanda’daki Woodlyn Park farklı konaklama seçeneklerini birarada sunuyor. Burada dilerseniz 1950 yılından kalma türünün tek örneği bir savaş uçağının içinde uyuyabiliyorsunuz. Üstelik pilot koltuğunun tepesinde rahatsız bir uyku değil bu. Uçağın içinde çift kişilik bir yatak mevcut. Diğer bir konaklama seçeneği de 1918 yılında kalma bir tren. İki odalı trende altı kişiye kadar konaklama imkanı var. Diğer ilginçlik ise dünyada bir ilk olan hobbit otel. Dışarıdan bakıldığında yuvarlak pencereli bir mağara gibi gözükse de burası banyo ve mutfağıyla 10 kişilik bir hobbit evi. Bu ilginç seçeneklerin geceliği 350 TL’den başlıyor.

Her şey tuzlu, fiyatlar değil
Bolivya’daki Palacio de Sal otelde yemek yerken tuzsuz olduğunu düşünürseniz yapmanız gereken tek şey yemeğinizi masaya sürmek. Çünkü bu otel duvarlarından masasında kadar her şeyi tuzdan yapılmış. Aynı zamanda bir spa merkezi olan otelin bir de golf sahası var. Tahmin ettiğiniz üzere o da tuzdan. Bir tek otelde konaklakmanın bedeli “tuzlu” değil, 180 TL’den başlıyor.

Yağmur suyuyla banyo
Doğayla tam manasıyla içiçe bir tatil yapmak ancak banyo gibi modern hayatın nimetlerden de vazgeçmeyenler için Kosta Rika’daki Nature Observatorio ideal. Bu otelin konukları toplanan yağmur sularını kullanıyor, enerji ihtiyaçlarını ise güneş paneliyle gideriyor. Yapımında tek bir çivi bile çakılmamış bu evlerin geceliği 270 TL’den başlıyor.

Kendi adanızda tatil yapın
Her şeyden izole olup tamamen yalnız kalmaya mı ihtiyacınız var? Ya da sevgilinizle gerçekten başbaşa kalabileceğiniz romantik bir tatil mi isteğiniz? Bu sorulara cevabınız evetse sizi Norveç’teki Svinoey Lighthouse otele alalım. Burası küçük bir ada üzerine 1905 yılında yapılmış bir deniz feneri. Burada normal bir otelde sunulan hizmetler yok elbette. Ancak dilerseniz ihtiyaçlarınızı karşılamak için tek bir personel var. Yaz sezonunda hizmet veren otelde 11 kişi konaklayabiliyor. Arkadaş grubunuzla birlikte konaklayabilir tamamen size bir adada hafızalarda yer edecek bir tatil yapabilirsiniz. Bir günlüğüne ada sahibi olmanın bedeli 600 TL’den başlıyor.

Yüzen kulübe
İsveç’te bulunan Utter Inn isimli bu otel ilk bakışta göl üzerinde yüzen küçük bir kulübe gibi gözüküyor. Bu haliyle bile yeterince ilginç bir yerken bu sevimli kırmızı kulübenin bir de su altında bir odası bulunuyor. Bu odaya akvaryum demek daha doğru olur. Çünkü bu odanın duvarları camdan. Yani yattığınız yerden panaromik deniz altı manzarası izleyebilirsiniz. Gündüzleri de kulübenizin önündeki verandanızda güneşlenebilirsiniz. Stockholm yakınlarındaki bu kulübenin yaratıcısı toplum için sanat yapmayı seçen yerel bir sanatçı, Mikael Genberg. Dileyenler şişme botla kulübenin yakınındaki ıssız adayı da ziyaret edebiliyor. Bir geceliğine bir kulübem ve akvaryum yatak odam olsun diyorsanız
bedeli 400 TL’den başlıyor.

Uçmaktan korkanlara
Uçmaktan korkuyor olmanız uçağa binemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Stokholm’deki
76 yapımı vintage jumbo jet bir daha havalanmamak üzere yere inmiş durumda. Jumbo Stay,
27 odalı 75 yataklı bir uçak-otel. Bu otelde her keseye uygun bir oda bulmak mümkün. Öğrenciler için düşünülmüş uygun fiyatlı paylaşımlı odalar da var iş adamları için plazma televizyonlu kablosuz internet erişimli odalar da. Yine iş seyahati yapanlar düşünülerek uçağın first class bölümü küçük bir toplantı salonuna dönüştürülmüş durumda. Uçağın kokpit bölümü ise suit odaya dönüştürülmüş.
Bu suitte kendinizi pilot gibi hissedebilir geniş pencereleri sayesinde panaromik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. O otelde bir gece uçmanın bedeli 98 TL’den başlıyor

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber