Geri Dön

10 yıldır çocukları sinema ile tanıştırıyor

Garanti Minibank Çocuk Filmleri Festivali 10’uncu yılında hayatında hiç film izlememiş çocukları sinema ile tanıştırmaya devam ediyor. Bu seneki şehirler ise Mersin ve Adana...

10 yıldır çocukları sinema ile tanıştırıyor

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde başladığı yolculuğuna Anadolu şehirlerini de ekleyerek devam eden Garanti Minibank Çocuk Filmleri Festivali bu sene 10’uncu yaşını kutluyor. Festivalin en önemli özelliklerinden biri seyircileri arasında ilk kez sinema ile buluşan çocukların olması. Bu seneki şehirler ise
15-16-17 Nisan Adana ve 25-26-27 Nisan Mersin. Garanti Bankası ve TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle gerçekleşen festival bundan dört yıl önce Anadolu yolculuğuna başladı. TÜRSAK Vakfı’nın başkanı Engin Yiğitgil “Garanti Bankası genel müdürü Ergül Özel’in çok büyük katkısı var bu kararda, onun fikriydi bu” diyor: “Bizim de çok hoşumuza gitti bu. Beraber bir Anadolu gezisine çıktık ve dokuz senedir Ankara, İzmir, Urfa, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Ordu, Kars gibi şehirleri dolaştık.”

“Film için koltuklara oturdukları an büyüyorlar”

Bu şehirler özellikle seçilmiş. Yalnızca bu şehirlerde yaşayan çocuklar değil, çevre köylerden de çocuklar gelip film seyrediyor: “Bu festivalin en önemli özelliklerinden biri bu. Urfa’da bir grup çocuk 130 kilometre uzaktaki bir köyden geldi ve ilk defa sinemada film seyrettiler. Onların heyecanı, enerjisi bizim için çok umut verici. Bu kelime çok kullanılıyor ama bu gerçekten bir sosyal sorumluluk projesi” diye anlatıyor Yiğitgil.
Çoğu ilk kez sinemaya giden bu çocukların film başladığında, karanlıkta nasıl davrandıklarını merak ediyoruz haliyle... “Filmi izlemek için koltuklara oturdukları an büyüyorlar. Fuayede yaramazlık yapıyorlar, bağrışıyorlar... İçeri zor sokuyoruz. Fakat sonra neredeyse büyüklerden daha disiplinli davranıyorlar. Son derece dikkatli bir şekilde izliyorlar” diye anlatıyor Yiğitgil durumu.
Yiğitgil’in de söylediği gibi aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan bu festivalde sadece film gösterimleri olmuyor: “Çeşitli atölyeler var. En önemli atölye jürisini çocukların oluşturduğu film yarışması atölyesi. 6-9 yaş arası çocuklar filmleri seyrediyorlar; bir jüri başkanları var birlikte karar veriyor. Bir sinema yazarı onlara hocalık yapıyor. Küçük yaşta film seyretmenin yalnızca bir eğlence olmadığı, aynı zamanda hayat için birçok değer öğrenilebileceklerini anlıyorlar. Jüri üyeliği yapan çocuklar o kadar güzel değerlendiriyorlar ki filmleri... ‘Neden bu filmi seçtiniz çocuklar?’ sorusuna verdikleri cevapla beni inanılmaz şaşırtıyorlar. Hatta bir seferinde ben sinema eleştirmeni arkadaşım Olkan Özyurt’a ‘Sen mi yazdın bu cevabı?’ dedim. O da gülerek ‘Yok Engin Abi, ben bu kadarını yazamam’ dedi.

“İlk kez fotoğraf çektiler”

Bu senenin bir diğer atöyle çalışması ise fotoğraf üzerine. En son “Lâl Gece” filmiyle gündeme gelen Reis Çelik’in fotoğraf çekmeyi öğrettiği atölyede çocuklar kendilerine hediye edilen fotoğraf makineleriyle ilk kez fotoğraf çektiler. Adana’da festival sırasında bu fotoğraflardan bir de sergi yapılacak. Mersin’de ise çocukların yaptığı resimler sergilenecek.

İstanbul'a kar yağacak mı? Bünyamin Sürmeli canlı yayında açıkladıCNN TÜRK meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli İstanbul'a kar gelecek mi sorusunun cevabını Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem 13 programında yanıtladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber