1000 çocuğa bisiklet

Bir uluslarararı şirket genel müdürü, bir yorumcu, bir şef, bir IT uzmanı, bir genel yayın yönetmeni bir araya geldi, pedallara asıldı. Amaç 1000 çocuğun bisiklet hayalini gerçekleştirmek

1000 çocuğa bisiklet

Her çocuk için ilk bisikletinin alındığı gün unutulmazdır. Bütün yaz inilmez o bisikletten. Televizyondan tanıdığımız şef Arda Türkmen, yayın yönetmeni Okan Can Yantır, genel müdür Sarper Günsal, spiker yorumcu Berkem Ceylan ve IT uzmanı Aydın Diricanlı’dan oluşan bisiklet takımı VeloTürk, 1000 çocuğun bu hayalini gerçekleştirecek. Zaten farklı mesleklerden bu beş adamı bir araya getiren de bisiklet.
VeloTürk’ün nasıl kurulduğuna gelince, GQ dergisinin Yayın Yönetmeni Okan Can Yantır “Beşimiz birbirimizi medya sektöründen tanıyorduk. Hiç bir araya gelmemiştik ama sosyal medyada birbirimizi takip ediyorduk. Özellikle Tour de France’ı Sarper ve Berkem’in anlatımlarından dinliyorduk.
Bir gün ‘Madem hepimiz bisikleti seviyoruz, neden birlikte binmiyoruz’ diye birbirimize mesaj attık ve ertesi gün buluştuk” diyerek anlatıyor. Geçen mayıs ayında bir araya gelen beşli sonra yaz boyunca beraber bisiklete binmeye devam etmiş. Üç ayda 4 bin kilometreye yakın yol yaptıktan sonra bir gün bu enerjiyi bir sosyal sorumluluk projesi haline getirme kararı almışlar. Yantır: “Önce takımın adını bulduk. Sonra katılacağımız yarışları belirledik ve bize destek verecek marka arayışına girdik. Hedefimiz 1000 çocuğa 1000 bisiklet ulaştırabilmek. Bir kısmını topladık ama hâlâ desteğe ihtiyacımız var. İnternet sitemiz veloturk.org’dan da bağış yapılabilecek. Mottomuz; 1 çocuk güler, dünya güler” diyor. Önlerinde Avrupa’da düzenlenecek altı tane zorlu yol yarışı var. İlki 13 Nisan’da Fransa’daki dağ etabı. Eylül ayına kadar Danimarka, İsveç, İtalya ve Belçika’da yarışlara katılmayı sürdürecekler.

Sıkı antrenman şart
Bu zorlu yarışlar için sıkı antrenman şart tabii. Takımın kondisyon koçu Burak Uğur. Haftada üç gün salonda antrenman yapıyorlar. Sabah altıda kalkıp iki saat çalışıyorlar. Bisiklet üzerinde haftalık 200 kilometrenin altına düşmüyorlar. Yantır’ın son olarak şoförlerden bir ricası var: “Bisikletin de trafiğin bir unsuru olduğunu unutmasınlar.”

Arda Türkmen
“Haftada 12-13 saat bisiklet”

* Sadece bisiklet üstünde geçirdiğim zaman yaz mevsiminde haftada üç-dört kez iki-üç saat. Kışın salon antrenmanlarını da katarsam herhalde haftada 12-13 saati bisiklete ayırıyorumdur.
* İlk bisikletimi 7 yaşında babam aldı. Evin bahçesinden çalınmıştı ve çok üzülmüştüm. Sonra babam bir tane daha aldı. Çocukken de arkadaşlarla Beşiktaş-Sarıyer arasında gider gelirdik. Yedi yıl önce tekrar başladım. Nostalji olarak başladım, spora dönüştü.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber