“20 kişi yüz nakli bekliyor”

Doç. Dr. Ömer Özkan yüz naklini sabırsızlıkla bekleyen hastayı, bunun için sıraya giren adayları, ailelerin kompozit doku nakli bağışına bakış açısını anlattı...

“20 kişi yüz nakli bekliyor”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun, yine Hacettepe’den ihtisaslı. Ailece estetikçiler, karısı da aynı üniversitede estetik cerrah. Akdeniz Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan burun ve meme estetiği de yapıyor. Ama onun adını duymamızı sağlayan şey Türkiye’deki ilk ve tek çift kol naklini gerçekleştirmiş olması. Koldan sonra şimdi de aynı kol gibi kompozit doku denilen yüz nakli yapmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı‘ndan onay bekliyor: “Kompozit doku naklinin daha önce Türkiye’de yapılamamasının nedeni şu ana kadar bir mevzuatın olmamasıydı. Çift kol naklini özel izinle yaptık. Kompozit doku nakli ile ilgili mevzuat nisanda onaylandı. Yüz nakli için başvuruda bulunduk. Sağlık Bakanlığı değerlendirecek. Ruhsatımız birkaç ay içerisinde gelir sanırım.”
Özkan yüz naklini sabırsızlıkla bekleyen hastayı, bunun için sıraya giren adayları, ailelerin kompozit doku nakli bağışına bakış açısını anlattı...

* Yüz nakli için aday olan onca isim arasından neden Sezgin Ergen’e öncelik verildi?
Çünkü hasta ameliyata tamamen hazır, çok istekli. Aylardır takibimizde. Sağlık durumu çok iyi. Endikasyonu uygun. Psikiyatrik testlerden geçti. Sezgin hanımın yüzünün cerrahi ölçümleri yapıldı. Sezgin hanımdan ve vericiden ne kadar doku alınacağı belirlendi.

“Yüz yeni dokuyu reddederse çürümeye başlayacak”

* Ameliyata alınması için herhangi bir verici uygun olacak mı?
Ona uyan vericiyi bekleyeceğiz. Kan grubu, dokuları, cinsiyeti, yüz boyutları uymalı. Sezgin hanım 47-48 yaşında. Vericinin 35-50 yaş arasında olması gerekiyor.

* Bir ameliyat yeterli olacak mı?
Genelde bir ameliyat yeterli oluyor. Güzelleştirmek için ikinci veya üçüncü ameliyat gerekebilir. Ama en önemli süreç ilk ameliyattan sonraki 10 gün.

* Ne olabilir o süreçte? Vücut yeni yüzü kabul etmeyebilir mi mesela?
Evet. Vücut kabul etmezse yüzdeki dokular çürümeye başlıyor. Yüz naklinin riski de bu. Kolda bu yaşansa, atarsınız, eski halinle devam edebilirsiniz. Ama yüz çürümeye başlarsa nakil yaptığınız dokuyu almanız gerekir ve yüz eski halinden çok daha kötü olur. Ama biz mikrocerrahideki tecrübelerimize güveniyoruz, bunun yaşanmayacağını umuyorum.

* Yüz nakli için talip olan kaç kişi var?

20’den fazla. Çoğu gerçekçi başvurmuyor. “Yüzümü beğenmiyorum, değiştirsenize” diyor. Bizim önceliğimiz yanık, kaza ve ateşli silah yaralanmasıydı.

* Sezgin Ergen’in yüzünü, ne o hale getirmiş?
Ateşli silah yaralanması. Çok ayrıntıya girmek istemiyorum ama kendisi yaralamış yüzünü. Ergen 17-18 yıldır bu halde. Yüzünü kapayan bir maskeyle geziyor.

* Dünyada kaç yüz nakli yapıldı şu ana kadar?
9 ya da 10 tane. 15 de çift kol nakli yapıldı.

* Çift kol naklinin maliyeti ne kadarı buluyor?
İki karaciğer nakli kadar yani 150-200 bin TL’den aşağı olmaz. İlk çift kol nakli ameliyatının büyük kısmını da bizim hastanemiz karşıladı.

* Ya yüz nakli? 300-400 bin TL’den daha mı fazla?
Belki daha fazla. Onu da devlet ve hastane birlikte karşılayacak.

Çift kol taktığı hasta hâlâ rapor veriyor
Bir iş kazasında çift kolunu kaybeden Cihan Topal 2,5 yıl sonra yeni kollarına kavuşmuştu. Topal her hafta Doç.
Dr. Özkan’a cep telefonundan durumu hakkında mesaj gönderiyor. Özkan “Cihan ‘Çalışmasa da bana görüntüsü yeter’ demişti ama şu anda elini çok rahatlıkla kullanmaya başladı. Poşet taşıyor. Eliyle bardak tutuyor.
3-4 ay sonra inşallah artık rutin kullanımına geçecek.

“Bizi her zaman bu ameliyatlarla anacaklar”

* Siz silikon da takıyorsunuz, hokka burun da yapıyorsunuz. Kompozit doku nakli manevi tarafınızı doyurmayı mı sağlıyor bir cerrah olarak?

Benim işimin yarısı estetik cerrahi tabii. Plastik cerrah olarak bizler işimizin estetik kısmını daha çok para için, hayatımızı devam ettirmek için yapıyoruz. Ama kişisel olarak aynı zamanda zevk de alıyorum. Kompozit kısmından para kazanmıyorum. Hastaya kaybettiğini kazandırıyorum. Benden maddi olarak götürüyor belki ama manevi hazzı çok daha fazla. Sonuçta çift kol naklini ilk yapan biziz, yani Akdeniz Üniversitesi, yüz naklini de ilk biz yapmak istiyoruz. Bizden sonrakiler ikinci, üçüncü olacak. Bu ameliyatlar konusunda her zaman bizi anacaklar. Bu duygunun manevi değeri hiçbir maddi değerle ölçülemez.

Devrilen triportördeki yükün altında kaldılarÇin'de iki adam, üzerinde yük taşıdıkları triportörün devrilmesiyle aracın altında mahsur kaldı. Yoldan geçen 2 kişi, yükleri tek tek kaldırarak adamların kurtulmasını sağladı. O anlar, trafik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber