40 yılı topladılar

Hurşid Yenigün ve Ali Kocatepe’nin derlediği albümler Türk pop klasiklerini eski 45’liklerden günümüze taşıyor

40 yılı topladılar

40 yılı topladılar

Hurşid Yenigün ve Ali Kocatepe’nin derlediği albümler Türk pop klasiklerini eski 45’liklerden günümüze taşıyor

MEFARET AKTAŞ

1960 ve 70’li yıllarda Türkiye’de hit olan pek çok parça CD’lere ve hatta kasetlere bile kaydedilemedi. Çoğu 33 ve 45’lik plaklarda kaldı. Yavaş yavaş müzik endüstrisi bu eksikliği fark etmeye başladığında ise sanatçılar teker teker nostalji best of’ları çıkarmaya başladılar. Ama ciddi arşiv niteliği taşıyan 60 ve 70’lerin hitlerinden derlenmiş albümler uzun zaman çıkmadı. Ne klasikler plaklardan CD’ye ve kasete aktarıldı, ne de "hit sahipleri" bir araya gelip bu parçaları yeniden bir tek albüme okudular.
Geçen yılın sonunda Hurşid Yenigün’ün prodüktörlüğünde çıkan "Eski Dostlar" albümü, bu ay çıkan, Ali Kocatepe’nin Yapı Kredi Yayınları için hazırladığı ve adını Sezen Aksu’nun "Kaç Yıl Geçti Aradan"ından alan iki CD’lik set ve yine Ali Kocatepe’nin bu kez Kiss Müzik için hazırladığı "40 Yılın Listebaşı Şarkıları" ile müzikseverler bir anda bu şarkıların hepsine birden ulaşma imkanı buldular.

Çok satıyorlar...
Hurşid Yenigün’ün "Eski Dostları"nda Yenigün’ün dışında Nur Yoldaş, Semiha Yankı, Melike Demirağ, Atilla Atasoy ve Esmeray gibi sanatçılar bir araya gelerek -Ali Kocatepe’nin hazırladığı albümlerden farklı olarak- 70’li yıllarda kendi seslerinden meşhur olan şarkıların tümünü yeniden seslendirdiler. Gruplarının adını Eski Dostlar koyarak, aynı adlı ünlü parçayı da hep birlikte söylediler. Hurşid Yenigün onun projesinin Kocatepe’ninkinden farkına dikkat çekiyor ama "Yanlış anlaşılmasın Ali’nin yaptığı da güzel. Bu vesileyle bizim albüm de tekrar gündeme geldi" diyor.
Ali Kocatepe ise "Kaç Yıl Geçti Aradan" ve "40 Yılın Listebaşı Şarkıları"nda Türk pop müzik tarihinin 1960 ve 70’li yıllarda meşhur olmuş parçalarını topladı. İki albümdeki parçaların da, orijinal formları muhafaza edilmiş. Böylece Dario Moreno, Ertan Anapa, Aylin Urgal, Tanju Okan ve Barış Manço gibi kaybettiğimiz sanatçıların hitlerinin orijinal hallerini dinlemek de mümkün olacak. Mesela şimdiye dek birçok sanatçı tarafından seslendirilen "Deniz ve Mehtap"ı 1968’de ölen Moreno’nun sesinden dinleyebileceğiz. Ama zorunluluklar yüzünden yeniden seslendirilen parçalar da var. Kocatepe master’larına ulaşamadığı parçaları eski formunu koruyarak yeniden aranje etmiş ve aynı şarkıcılara okutmuş. "Little Lucy"i Erol Büyükburç, "Cennet Yolu"nu Alpay, "Samanyolu"nu Berkant, "Resimdeki Gözyaşları"nı Cem Karaca, "Seninle Bir Dakika"yı Semiha Yankı, "Fabrika Kızı"nı Bora Ayanoğlu eski modellerine sadık kalarak yeniden yorumlamışlar. Kocatepe Hümeyra’dan da "Kördüğüm"ü yeniden seslendirmesini istemiş ama eski plakçısıyla sorunlar yaşayan sanatçı parçanın orijinal halini okumak istememiş. Ve "Kördüğüm"ü seslendirmek Kocatepe’nin eşi Aysun Kocatepe’ye düşmüş.
Bu tip derlemelerin hedefi ıskalamadığı yüksek satış rakamlarından belli. Bir ay önce çıkan "40 Yılın Listebaşı Şarkıları" 80 bin gibi gayet yüksek bir satış rakamına ulaştı. Çok satanlar listelerinde ise ilk 10 arasında. Kocatepe bu albümü bir seri haline getirmeyi planlıyor. Zira albümde parçaları yer almayan pek çok isim "Niye bizim şarkılarımızı kullanmadın?" diye sitem edince o da ikinci ve üçüncü CD’ye yetecek kadar yeni malzeme toplamış.

"Hıncal latife etmiş..."
40 Yılın Listebaşı Şarkıları"nda Hıncal Uluç’un da sözlerine katkıda bulunduğu iki parça yer alıyor. Uluç 25 Şubat tarihli yazısında, albümde, Gökben’in seslendirdiği "Aşk Dediğin Laftır"ın sözlerini 70’lerin ortasında yazan ve adını koyanın kendisi olduğunu, ama arkadaşı Ali Kocatepe’nin Gökben’in o zaman çıkan albümünde parçanın künyesine "Söz: Ali Kocatepe-Hıncal Uluç" yazdığını açıklamıştı. "Kırk Yılın Listebaşı Şarkıları"nda da aynı şey olmuş. Yine bu albümde yer alan Ali Kocatepe bestesi "Küçük Bir Aşk Masalı"nın bir bölümünün sözlerini de Uluç yazmış ve plak çıktığında bu kez Sezen Aksu’nun yanında adı hiç geçmemiş. Ama "Kırk Yılın Listebaşı Şarkıları"nda bu yanlış düzeltilmiş,.
Telif haklarına verdiği önemle tanınan Kocatepe bu konuyu şöyle açıklıyor: "Hıncal benim çok yakın arkadaşım. ‘Küçük Bir Aşk Masalı’nı enstrümantal olarak bestelemiştim. Bir akşam Hıncal’la evde otururken Onno’yla Sezen geldi. Piyanoya geçtim, bu parçayı çaldım. Sezen etkilendi ve sözlerini yazdı. O sırada Hıncal "Dur şunu da ilave et" dedi. Şarkıyı Eurovision’a yollarken sözleri Sezen Aksu diye bildirdik. Hıncal’ın hiç "Benim adımı da yazın" diye bir talebi olmamıştı. O zaman söyleyebilirdi. Aradan yıllar geçti. Hıncal bir yazı yazdı. O günden sonra şarkıyı her söylediğimizde ben de espri olsun diye Hıncal’ın da adını anons etmeye başladım. Sonra da, onun yazdığı şarkılarda adını kullanmak için noterden izin vermesini istedim. O da verdi. "Aşk Dediğin Laftıröla ilgili konu onun latifesi ama şarkının sözlerini birlikte yazmıştık. Onunla birlikte yazdığımız başka şarkılar da var. Bu Hıncal’ın her zaman takıldığı gibi, takıldığı bir olay. Birbirimize bu tür latifelerimiz olur."CUMARTESİ
19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber