Albümünde Red Kit’e “diss atıyor”

Önümüzdeki hafta ilk albümü “Sensin O”yu çıkaracak olan Ayben diss (rap müziğinde rap’çilerin birbirlerini yermek, eleştirmek için yazıp söyledikleri sözler) savaşlarından uzak duracağını söylüyor: “Her yaptığım şarkıda birileri üzerine alınıyor. Bu kez Red Kit’i hedef gösterdim, onu diss’liyorum. Kimse bana salça olmasın, bu sefer yemem. Kimseye diss atmayacağım, kimsenin yaptığı diss’i de umursamayacağım”

Albümünde Red Kit’e “diss atıyor”

Ayben ilk rap şarkısını daha ilkokuldayken yapmış. Abisi Ceza‘dan öğrendiği rap şarkılarıyla büyümüş. Şimdi abisinin izinden gidiyor. Uzun süredir çıktı çıkacak denilen ilk albümü “Sensin O” nihayet gelecek hafta Doublemoon etiketiyle müzik marketlerdeki yerini alacak.
19 parçalık albümde Ceza’nın yanı sıra ona Mercan Dede, Fuat, Killa Hakan, Ursula Rucker, Fuchs, Emrah Karaca gibi müzisyenler destek verdi.
Ayben o alıştığımız ünlülere benzemiyor. Röportaj randevusunu havalı Nişantaşı kafeleri veya “entel” Cihangir mekanları yerine Üsküdar’daki köhne balıkçı lokalinde veriyor. Arkadaşları onu külüstür bir Fiat Tipo ile bırakıyor röportaja. Üzerinde siyah Adidas Originals eşofman var. “Sigarayı bıraktıktan sonra kilo aldım. Bir süredir hep eşofmanlarla geziyorum” diyor. Sonra o agresif şarkı sözlerinin arkasındaki neşeli, sıcak ve esprili Ayben’i gösteriyor bize.

Abiniz Ceza Almanya’dan gelen rap albümleri dinleyerek rap’e merak salmış. Siz de her küçük kardeş gibi onu taklit ederek mi bulaştınız rap’e?
Evde rap müziği ilk keşfeden abimdi. Odasında bangır bangır dinliyordu. Şarkıların söylenişi ilgimi çekti. Daha 6-7 yaşındayken rap şarkısı yaptım. Adı “Pika”ydı. Sonra yıllar geçti. Türkçe rap yapılabildiğini abimden gördüm. Ben de şarkı yazmaya başladım.
Rap yapan Ayben, Ceza’nın eseri. Türkçe rap’i bugünkü durumuna Ceza getirdi. Rap şarkıcıları önceden plak şirketlerinin umrunda bile olmuyordu. 

Albümde “Red Kit” adında bir şarkı var. Çocukken en sevdiğiniz çizgi film karakteri miydi?
Hayranıydım ama büyüyünce çizgi filmlerin de Red Kit’in de yalan olduğunu gördüm. O şarkıda Red Kit’i diss’liyorum. Her yaptığım şarkıdan birileri üzerine alınıyor. Burada Red Kit’i hedef gösterdim. 

Adı Ayben, dili helikopter

Doğup büyüdüğünüz Üsküdar için de bir parça yapmışsınız: “Adı Üsküdarlı”. Bu semt sizin için ne ifade ediyor?
Kendimi bildim bileli Üsküdarlıyım. Çocukluğum bu semtte geçti, anılarım burada. Üsküdar’da yaşlanıp Üsküdar’da ölmek istiyorum. Parça beni anlatıyor. İçinde kelime oyunları var: “Bak bu dil bir helikopter gibi / Adı Üsküdarlı / Adı Ayben”.

Dilinizi helikoptere benzetiyorsunuz. Peki, tek nefeste kaç saniye rap okuyabiliyorsunuz?
23. Bir süre önce sigarayı bıraktım, artık 30’u bulur sanırım. Ama yalnızca hızlı söylemek marifet değil, bir yandan da anlaşılır olmak zorundasınız. Benim söylediklerim anlaşılıyor.
Hızlı konuşmak laf kavgalarında çok işime yarıyor. Sinirlendiğimde nefes almadan takır takır döktürüyorum, karşımdaki yılıyor. “Tamam Ayben, haklısın” diyor eli mahkum. 

Albümde aşk üzerine tek parça var. Neden? Aşkla ilgili duygularınızı kelimelere dökmekten yana değil misiniz?
Benden çıka çıka bir dakikalık aşk şarkısı çıktı. O da aşkı şımarıkça yaşayan sevgilerle dalga geçiyor. Benim duygularımı anlatmıyor yani.
Rap’te her türlü duyguyu müzikle dile getirebilirsiniz. Aşkla ilgili bir şarkı yazmak içimden gelmedi. Aşk bende yazma isteği doğurmadı. Ben genelde agresif sözler yazıyorum. Bu belki hayatımızda şikayet edecek çok fazla şey olduğu içindir. 

Söz yazarken üzüntü mü yoksa mutluluk mu daha çok besliyor sizi? Hangi duygu söz yazmaya itiyor?
Üzüntü ve kızgınlık. Hemen kağıda kaleme sarılma isteği uyandırıyor bende. İçimdekini boşaltmak istiyorum. 

“Ölen annem hakkında hâlâ  tek bir söz bile yazamadım”

Annenizi kanserden kaybettiniz. Onun verdiği üzüntü bir şarkıya dönüştü mü? 
Hayır. Annem öleli dört yıl oldu. Hâlâ annemin ölümü hakkında ya da onun için tek bir söz yazamadım. Sık sık mezarına gidip onunla konuşuyorum. Hayatımı anlatıyorum. Sanırım ölümü bir türlü konduramadım, yakıştıramadım ona. Bu yüzden şarkı yazamıyorum hakkında.
imdi Anneler Günü geliyor, ben arazi konumuna geçiyorum. Dört yıldır kimse
o gün bana bulaşmıyor.  

“Sensin O” sadece rap müzikten ibaret değil. Rock da var arabesk de.
 
Ceza albümünde canlı enstrümanlar kullanmıştı. Ben “Hadi işi daha da abartalım, davuluna kadar canlı çalalım” dedim. Albümdeki parçalarda elektro gitar, elektro bağlama, bas gitar ve ney var.

“Rap camiasında paranoya hakim. En yakın arkadaşım bile ‘O şarkıdaki diss bana mıydı?’ diyor”

Albümünüz çıkınca diğer rap’çilerle aranızda diss savaşları da başlar...
 
Kimse heveslenmesin. Kimse bana salça olmasın, bu sefer yemem. Kimseye diss atmayacağım, kimsenin yaptığı diss’i de umursamayacağım.
Rap camiasında acayip bir paranoya hakim. En yakın arkadaşım bile “O şarkıdaki diss bana mıydı?” diyerek üstüne alınıyor.

“Adidas Originals takıntım var”

Siz kimi dinliyorsunuz?
Missy Elliott ve Ceza.

Röportaja eşofmanla geldiniz. Hep böyle mi giyiniyorsunuz? Sahne kostümleriniz de mi spor?
Evet, genelde bol ve rahat şeyler giyiyorum. Rap’çi tarzı dedikleri. Adidas Originals takıntım var. Mağazaya yeni ne gelirse beni arayıp haber veriyorlar. Bu albümün sponsoru oldular. Zarar edecekler, farkında değiller. O kadar çok para kazandırıyordum ki onlara...
Sahnede jean veya eşofman üstüne tişört giyiyorum. Seksi olayım gibi bir düşüncem yok. Ama makyaj ve saçla o rahat kıyafetlere daha kadınsı bir hava katmayı seviyorum. 

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber