Altın madalyaların sırrı korkusuz olmak

Gittiği her uluslararası turnuvadan madalyayla dönen Efe Cetiz’le Akmerkez’de gerçekleştirdiği performans öncesinde buz patenini konuştuk.

Altın madalyaların sırrı korkusuz olmak

Henüz 12 yaşındayken buz pateni alanında 26’sı altın olmak üzere 30 madalya kazanan Efe Cetiz, geçtiğimiz günlerde Akmerkez Frozenland’de nefes kesen bir performans sergiledi. İtalya’da düzenlenen Coppa Europa Yarışması’nda birinci olarak Golden Book’a (Altın Kitap) giren tek Türk patenci olan ve ocak ayında Ankara’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda dünya rekoru kıran Cetiz ve antrenörü Gamze Güner ile yaptığımız sohbet sayesinde Efe’nin buz pateni serüvenini de baştan sona dinlemiş olduk.

Efe buz patenine 6 yaşındayken İzmir’deki evlerine yakın bir buz pisti açılmasıyla başlıyor. O günden beri de antrenörü Gamze Güner ile çalışıyor. Buz patenine ilk başladığında pistte ayakta durmakta zorlandığını, sürekli düştüğünü ve oldukça zorlandığını söylese de “Ama güzeldi” diye özellikle belirtiyor.

Altın madalyaların sırrı korkusuz olmak

Okulla birlikte yürütüyor

Öğrenci olduğu için okulunu ve antrenmanlarını beraber yürütmenin formülünü bulmuş: “Sömestr tatilinde kamp programına girdik. O zamanlar günde 4-5 saat çalışıyorduk. Ama okul varken her gün 1 saat karada 1 saat de buz üzerinde, toplam 2 saat çalışabiliyoruz. Okulum da bana destek oluyor, birebir derslerle eksiklerimi kapatıyorlar” diyor genç sporcu. Efe’nin dönemi takdir belgesi alarak bitirdiğini ise antrenörü Gamze Güner ekliyor.

Efe, düşmekten, sakatlanmaktan korkmadığını belirtiyor. Zamanının çoğunu pistte geçirdiğini, orada özgür ve mutlu hissettiğini ve hareketleri yapabildiği için burada özgüvenli olduğunu söylüyor. Güner söze katılarak Efe’nin başarısının sırrını anlatıyor: “İlerlemesinin en büyük nedeni korkusuz olması. Normalde patencilerin en büyük kaybı o, korktukları zaman yaptıkları hareketler geç çıkıyor. O yüzden fazla başarı elde edemiyorlar. Efe birazcık vurdumduymaz. Başarısının sırrı gözü kara olması. Ayrıca kafasına koyduğu şeyi yapma konusunda ısrarcı”. Efe de “Bazen bir hareketi yapamadığım zaman ‘Hadi başka hareket yapalım’ diyor. Ben yapamadığım hareketi yapmak istiyorum illa.’ Bir kere daha deneyelim, bu sefer olacak’ diyorum” diyerek antrenörünün sözlerini destekliyor.

Totemi ailesinin onu izliyor olması

Efe’nin ailesi de ona maddi ve manevi olarak ellerinden geldiğince destek oluyor. Ancak Efe’nin daha fazla desteğe ihtiyacı var. Hedefleri çok daha büyük olan Efe yurtiçinde ve yurtdışında katılacağı yarışmalar için aslında daha büyük destek ve sponsorluklara ihtiyaç duyuyor. Annesinin, babasının onu yarışmalarda izliyor olması Efe’nin en büyük motivasyonu. Güner de Efe’nin bir totemi olduğunu söylüyor: “Annesi ya da babası yanında olmadan bir müsabakaya gittiği zaman çok iyi geçmeyeceğini düşünüyor. O yüzden tüm yurtdışı yarışmalarına geliyorlar. Bir sefer babası olmadan gittik. Yine birinci oldu ama eksik hissetti. Yaşı küçük olduğu için onların desteğine ihtiyacı var.” Efe’nin buz pateniyle ilgili bir sonraki hedefi ise 2021’deki Gençlik Olimpiyatları. Yakın gelecekteki hedefleri arasında dünya rekorunun tamamını kırmak var. Kendisine örnek aldığı isim ise Nathan Chen. Sebep olarak da “Çünkü dünyada dörtlü dönüşler dediğimiz hareketleri en iyi yapanlardan biri o” diyor. Uzak gelecekte yapmak istediği iş ise pilotluk veya buz pateni antrenörlüğü.

İtfaiyeden tilki kurtarma operasyonuİzmir’in Tire İlçesinde 30 Metrelik boş kuyuya düşen tilki 3 gün kaldığı kuyuda vatandaşların ihbarı ile İtfaiye tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber