Baksı’ya seyahat...

Ressam Hüsamettin Koçan çocukluğunda bu tepeye gelir, doğup büyüdüğü Baksı köyünün ulaşımını sağlayan tek yola gözünü diker, gurbetteki babasının dönüşünü beklermiş. Üstelik o akşam gelmeyeceğini bildiği halde.

Baksı’ya seyahat...

Köy aynı köy, tepe aynı tepe... Ama artık şartlar bambaşka. En basitinden, Koçan artık koskoca bir profesör, memleketin önde gelen sanatçılarından. Oturduğu tepede artık kendi inşa ettirdiği; sergi salonu, atölyesi, misafirhanesi, kütüphanesi ile 30 dönümlük bir alana yayılan Baksı Müzesi var. Yolunu gözlediği ise babası değil. Babası ile annesi az ilerideki mezarlıkta yan yana yatıyor. ‘Hüsam hoca’ ise müzenin ikinci sergisi “Mesafe ve Temas”ın açılışını yapmak üzere Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın o kıvrıla kıvrıla gelen yollarda görünmesini bekliyor.

Bayburt’a Erzurum veya Trabzon yolu ile gidilebilir
Bayburt’un 45 kilometre dışında kurulu, kentin son noktası olan Baksı (eskisinin Ermenice olduğu yanılgısına düşülerek konulan yeni adıyla Bayraktar) köyüne bir grup gazeteci ve davetli grubu olarak Günay’dan bir gün önce ulaşmıştık. Erzurum Havalimanı’ndaki minibüslere bindiğimizde öğle güneşi iyice kendini hissettiriyordu.


Eğer karayolunu tercih etmiyorsanız Bayburt’ta havalimanı olmadığı için şehre yaklaşık 1.5-2 saat uzaklıktaki Erzurum’a inip oradan devam etmek gerekiyor. Yolda durup yemek yiyebileceğiniz lokantalar var ama ünü kent sınırları dışına taşan bir mekandan söz etmek mümkün değil. Özellikle kış aylarında Erzurum’un hava şartları uçaklar için elverişli olmadığında alternatifiniz Trabzon. Ama oranın da Bayburt’a uzaklığı 2.5-3 saat.


Eğer gelmişken biraz da Bayburt’u gezmeye karar verirseniz uğramanız konusunda teşvik edileceğiniz iki yer var. Biri Bayburt Kalesi, diğeri de Aydıntepe yeraltı şehri. Onun haricinde taş evler ve bir de saat kulesi var.


Baksı (Bayraktar) Bayburt’a 45 dakika mesafede
“Bayburt’ta pek oyalanmayalım, yola devam edelim” derseniz haklısınız çünkü şehir merkezinden sonra Baksı’ya yaklaşık 45 dakikalık daha yolunuz var. Üstelik karanlığa kalmadan gitmeye çalışın çünkü dağları aşmak için geçilen bu yolların önemli bir kısmı dar ve virajlı.


Eğer Baskı Müzesi’nin şöhretini duyduysanız, bir süre sonra her virajın ardından büyük bir sürprizle karşılaşacağınız hissiyle dışarı bakmaya başlıyorsunuz. Ve nihayet karşınıza çıkınca herkes yanında oturanı ‘İşte’ diye dürtüyor. Gerçek anlamda ‘dağın başında’ bir sanat merkezi burası. Pek çok kişinin kulübe bile yapmayı düşünmeyeceği bir noktada, Sinan Genim’in imzasını taşıyan sıra dışı bir mimari örneği.


İçeride çağdaş sanat eserleri ile Baksı’nın geleneksel el sanatı örnekleri bir arada görülebiliyor. Müzenin yeni sergisi “Mesafe ve Temas”, sanatı tasarım, moda ve lezzetle buluşturan bir proje. Tasarım bölümünde Koleksiyon markasının yaratıcısı Faruk Malhan bir grup gençle beraber çalıştı. Moda kısmında Arzu Kaprol, Baksılı kadınların dokuduğu materyallerden elbiseler, çantalar ortaya çıkardı. Yemek kısmında da Engin Akın’ın yöresel malzemelerle hazırladığı lezzetler yer aldı.


Projenin omurgasını oluşturan sanat kısmında da 35 yaş altı isimlerin çeşitli disiplinlerde ortaya çıkardığı eserler var.
Hüsamettin Koçan’ın en önemli amaçlarından biri, buranın bir sanat turizmi merkezi olması ve böylece kendini geçindirebilecek bir yapıya kavuşması. Yani o tepeden yola bakıyor ve sizi oraya getirecek minibüsün, arabanın yolunu gözlüyor.

Baksı Müzesi’ne nasıl gidilir?

Baksı Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler önce Erzurum veya Trabzon’a varıp daha sonra karadan Bayburt’a oradan da Baksı’ya gidebilirler. Baksı, Bayburt’a 45 kilometre mesafede. Erzurum-Bayburt yolculuğu en fazla iki saat. Trabzon’dan ise üç saate yakın. İnanın değer, insan başka bir gezegene gitmiş gibi oluyor.

Bayburt’ta ne yapılır?

Rafting: Bayburt’tan Artvin’e uzanan Çoruh Nehri rafting için çok uygun. Hem bu işe yeni başlayan ve kendine güvenmeyenler için hem de iddialılar için ideal bölgeleri var. Rafting kurallarına uymadığı için karizması çizilen eski vali ve jandarma komunatının hikayesine benzer şeyler yaşamak istemiyorsanız işi bilenlerin sözüne kulak tıkamayın.


Foto safari: Dağları, vadileri ve şelaleleri sayesinde Bayburt her mevsim şahane fotoğraf çekilebilecek bölgelerden biri.
Dağcılık, doğa yürüyüşü, kayak: Kentin önemli bir kısmı dağlık alanlardan oluştuğu için bu aktiviteler de düşünülebilir. Özellikle Kop Dağı her ne kadar komşu şehir Erzurum’un Palandöken Dağı ile kıyaslanacak durumda olmasa da- uygun tesislere sahip.

Baksı’ya seyahat...

Hava nasıl oralarda?

Uçaktan inince yüzünüze vuran Erzurum sıcağı aldatmasın, Baksı geceleri hayli serin olabiliyor. Haziran ayının son haftasında bile gece dışarıda oturmak için mont veya kalın ceket desteği şart. Aynı şekilde sürpriz yağmurlara da hazırlıklı olmak gerekebilir.

Baksı’ya seyahat...

Baksı’da nerede kalınır?

Baksı Müzesi’nin bir de misafirhanesi var. Yaklaşık 30 kişi burada konaklayabiliyor. Her türlü temel ihtiyacın karşılandığı bu odalar asıl olarak araştırmacılar ve sanatçılar için düşünülmüş ama ziyaretçiler de faydalanabiliyor. Herhangi bir olağanüstü durumda, Hüsamettin Koçan’a büyük saygı ve sevgi duyan Baksı köyü halkı da kapılarını seve seve açacaktır.

Baksı’ya seyahat...

Uçak tarifesi

Erzurum’a ulaşım sağlamak için Türk Hava Yolları günde dört sefer düzenliyor. Uçuşların ikisi Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt, diğer ikisi de İstanbul’dan Erzurum’a Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan aktarmalı olarak gidiyor. OnurAir
ise günde tek sefer düzenliyor. Uçuşların süresi yaklaşık iki saat.

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber