Bileğinin hakkıyla trend

Bu yaz İtalya’dan çıkıp tüm Avrupa’da çok sevilen Cruciani bileklikler artık Türkiye’de de geldi

Bileğinin hakkıyla trend

Bileğinin hakkıyla trend
Bu yaz hemen hemen her yerde karşımıza çıkan örgü ve makrome modası bileklere de sıçradı. Özellikle arkadaşlık ya da şans bilekliği olarak bilinen rengarenk örgü bileklikler hemen hemen herkesin kolunda. Bu bileklikleri tatil yörelerindeki alışveriş tezgahlarından tanırsınız. Hem çok renkli oldukları için yaz mevsimine çok yakışıyorlar hem de denizde, havuzda, güneş altında kararma, paslanma gibi dertleri yok. Fakat öncelikle neden bilekliklerin bu yaz birden bire kolye, küpe gibi aksesuarlar arasından sıyrıldığından bahsedelim. ‘Kol partisi’ kavramı yüzünden. Leandra Medine, tüm dünyada son ayların en çok takip edilen moda blogcusu olarak biliniyor. The Man Repeller adlı blogunda sık sık kendi stilinden görünümlere yer veren Medine’nin moda literatürüne soktuğu bir kavram bu. Birbiriyle uyumlu mu değil mi diye düşünmeden bulduğunuz bütün bileklikleri ve hatta saatleri yan yana takıyorsunuz, alın size ‘kol partisi’! Sosyal medyada çoktan alıp başını giden bu kavram artık moda dergilerinin bile kullanım alanına girdi, neredeyse resmileşti. Çünkü stillerimizi detaylarla hareketlendirmek çok pratik ve tabii uygun fiyatlı bir çözüm. Üstelik bulduğunuz her şeyi bileğinize taktığınızda eninde sonunda aksesuarlarınız giydiklerinizle uyumlu görünüyor. Cruciani bilekliklere gelince, onlardan ‘dünyayı kasıp kavuracak sıradaki trend’ diye bahsediliyor. Kalp, ejderha, dört yapraklı yonca gibi farklı şekillerde karşımıza çıkan bu bilekliklerin çıkış noktası ise İtalya. Zira şu aralar İtalya’da kadın-erkek herkesin kolunda bu bilekliklerden var. Şans bilekliği olarak da anılan bu aksesuarlar da makrome tekniğiyle yapılıyor. Tahmin edeceğiniz gibi her şeklin özel bir anlamı var. Ejderha formunda olanlar Çin takvimine göre içinde bulunduğumuz yılı simgeliyor örneğin. Dört yapraklı yoncanın her bir yaprağı ün, para, sağlık, aşk gibi anlamlara gelirken kalp şeklide saf aşkı ifade ediyor.

Bileğinin hakkıyla trend

Ünlü dansçı Dita Von Teese özel davetlerde de Cruciani bileklik tercih edenlerden...

Şarap gibi yıllandırılan bileklikler
İtalyanlar Cruciani bilekliklerin bu kadar sevilmesini aksesuarların simgelediği kültürel mirasa ve el işçiliğinin yeniden değer kazanmasına bağlıyorlar. Ancak ‘bu bileklikleri yapmakta ne var, ben de örebilirim’ deyip geçmeyin. Çünkü hem yapılış hikayelerinin hem de materyallerinin arkasında ciddi bir emek var. Bu bilekliklerin yapımında en iyi kaşmir, ipek, yün ve pamuk iplikleri kullanılıyor. “Diamente rosso” adı verilen dünyanın en uzun ve kaliteli kaşmirlerinden biri bile var bu bilekliklerin hammaddeleri arasında. Hepsi istenilen parlaklık ve kaliteye ulaşılıncaya dek şarap gibi yıllandırılıyor.

Ünlü hayranları kırmızı halıda da takıyor

Cruciani bileklikler plajlara ve rengarenk görünümleriyle günlük hayata çok yakışıyor ama özel davetlerde takanların sayısı da hiç az değil. Ünlü burlesk dansçısı Dita Von Teese kırmızı, “Şahane Misafir” filminin yıldızı Vittoria Puccini yeşil, Eddie Murphy’nin oyuncu eşi Nicole da sarı bilekliğini özel davetlerde takmayı tercih edenlerden. Cruciani’nin gençler arasında ne kadar çok sevildiğini ölçmek içinse yine sosyal medyaya bakmak yeterli. Özellikle Instagram ve Twitter’da #cruciani etiketini arattığınızda karşınıza kendine özgü pek çok farklı kullanım stili çıkıyor.
30’a yakın farklı renk seçeneği sunan bilekliklerin tanesi 35 TL. Türkiye’de Altuğ Parfümeri, Turgutreis’teki d-Marin, Türkbükü’ndeki
Mix Butik ve Alaçatı’daki Tuval Butik, Eda Erdoğan gibi satış noktalarında satılıyor.

15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber