Bir daha söyle!

Ünlü moda tasarımcılarının ve markaların isimlerini doğru telaffuz edip etmediğinizden şüpheliyseniz doğru yerdesiniz. Karizmanıza zarar gelmemesi için, sıklıkla yanlış telaffuz edilen markaları seçerek hazırladığımız rehbere göz atın

Bir daha söyle!

Modaya ilginiz var. Arkadaş sohbetlerinizde alışverişten, trendlerden konuşmaya bayılıyor, dünyada ne olup bittiğini takip ediyor, hatta belki en ünlü tasarımcıların koleksiyonlarının satıldığı mağazalardan alışveriş yapıyorsunuz. Buraya kadar iyi hoş. Peki ya bahsi geçen marka ve tasarımcıların isimlerini doğru telaffuz edebiliyor musunuz? Çoğu İngilizce, Fransızca ve İtalyanca olan bu isimlerin doğru okunuşlarını anadilimiz gibi ezbere bilmek kolay değil elbette. Ama “Ben modadan anlarım” diyorsanız, bilmemek değil öğrenmemek ayıp, orası kesin. Karşınızdaki “Versaj” dediğinde onu “Doğrusu versaçi” diye düzeltmeden önce iki kere düşünün. Doğrusu bambaşka bir şey olabilir.

(Not: Parantez içinde yazılan harfler belli belirsiz okunacak, o da lisan konusundaki yeteneğinize kalmış.)

Louis Vuitton

Modaya ilgi duyan herkesin muhtemelen en çok telaffuz ettiği markalardan biri. Gelin görün ki doğru söylemeyi yeni yeni öğreniyoruz. İki ismi neredeyse birleştirerek luu(v)i vito(ah)n

Christian Louboutin

İşte hayranı olan hemen hemen herkesi okunuşu konusunda muammada bırakan en önemli tasarımcı isimlerinden biri. Kırmızı tabanlı ayakkabıların yaratıcısı Christian Louboutin’den bahsederken, adını “kristiyan lobuten” diye söylemeye özen gösterin.

Versace

Neyse ki, İtalyan modaevine “Versaj” denilen 90’lı yıllar geride kaldı. Artık hepimiz doğrunun “vörsa(h)çe” olduğunu biliyoruz değil mi!

Hermes

1837’de kurulan Fransız modaevinin, Türk kadınları arasında özellikle Jane Birkin’den ilham alarak yarattığı Birkin isimli çanta modeliyle çok meşhur olduğuna şüphe yok. Ancak bir çantaya on binlerce lira verip markanın adını yanlış söyleyince olmuyor. Doğrusu; er-mez.

Balmain

Geçtiğimiz sezon H&M ile işbirliği yapan Fransız modaevi, adını “Fransız modasının kralı” olarak anılan Pierre Balmain’dan alıyor. “Bel ma(h)n” diye okunuyor.

Lanvin

Paris’in ilk modaevlerinden biri olan Lanvin, yeni kreatif direktörü Bouchra Jarrar ile gündemde. Moda sohbetlerine katılırken “la(h)n-va(h)n” demeyi unutmayın.

Rochas

Türkiye’de daha çok parfümleriyle popüler olsa da, giysi ve aksesuar tasarımlarıyla moda dünyasında önemli bir yeri olan Rochas’ın doğru okunuşu: Ro(v)şa(h)sz.

Miu Miu

İtalyan moda tasarımcısı Miuccia Prada’nın kurduğu markanın adını söylemek, sevimli bir kedi taklidi yapmak gibi. Sona hafifçe “v” koyarak miu(v) miu(v).

22 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber