Bir sanattır Balenciaga

Tüm zamanların en etkili tasarımcıları arasında yer alan Cristobal Balenciaga’nın çalışmalarını 16. ve 20. yüzyıl İspanyol resim sanatı ile buluşturan “Balenciaga and Spanish Painting” sergisi Madrid’de kapılarını açtı

Bir sanattır Balenciaga

Madrid’de bulunan Thyssen-Bornemisza Müzesi bu yaz moda ve sanatseverleri heyecanlandıran bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Balenciaga and Spanish Painting” sergisi çeşitli müzelerden getirilen birçok sanat eserini tasarımcının kostümleriyle bir arada görme imkanı sunuyor. 47 yıl önce yaşamını yitiren tasarım dünyasının efsane ismi Cristobal Balenciaga’ya göre “İyi bir tasarımcı; kalıpların mimarı, şekillerin heykeltıraşı, tasarımların ressamı, uyumun müzisyeni ve kupon filozofu olmalı.” Moda dünyasına yön veren en önemli isimlerden olan Balenciaga, tam da tanımladığı gibi bir tasarımcıydı. Tasarım hayatı boyunca ülkesinin sanat tarihini inceledi ve sanat çalışmaları ona ilham verdi.

Bir sanattır Balenciaga

Geçtiğimiz salı günü Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Müzesi’nde kapılarını açan sergi, bu ilhamla tasarım yapan modacının işleriyle 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar İspanyol ressamların çalışmalarını ağırlıyor.

İspanyol sanatına ve kültürüne yapılan atıflar Balenciaga’nın çalışmalarında sıkça gördüğümüz unsurlardan. Flamenko dansçısının gösterişli ve kabarık eteği, bir boğa güreşçisinin bolerosunu balo salonlarına sokan zengin çizgisinin yanı sıra tasarımcı, giyim sektörüne; balon etek, tunik, çuval elbise, varil formu ve baby doll gibi formlar da kazandırdı. “Haute couture mimarı” olarak tanınan Balenciaga’nın en sevdiği renk olan siyah, sergi alanı tarafından ayrıca selamlanıyor. Tasarımcının, Habsburg hanedanı saray protokolünde giyilen kostümlerden ilhamla tasarladığı siyah işlemelerle süslenmiş siyah kadife kumaşlardan oluşan parçalar da sergide yer alıyor.

Görülmemiş eserler sergide

22 Eylül 2019’a kadar kapıları ziyaretçilere açık olacak sergide Balenciaga tasarımı 90 giysiye 55 farklı müze ve koleksiyondan getirilen tablolar eşlik ediyor. Eloy Martínez de la Pera’nın küratörlüğünü yaptığı sergide, Museo Nacional del Prado ve Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi de dahil olmak üzere özel İspanyol koleksiyonlarından ve müzelerinden getirtilen eserler yer alıyor. Bunların arasında daha önce hiç sergilenmemiş eserler de var.

Jean Claude Van Damme’ın ilk isteği Türk kahvesi olduÖzel jeti ile dün akşam Bodrum’a gelen Jean Claude Van Damme’ın otele girer girmez ilk isteği sade Türk kahvesi oldu. Van Damme'ı karşısında gören yerli ve yabancı turistler şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber