‘Birlikte ayran içtik, çok romantikti’

Anadolu Efes’in yıldızlarından Sasha Vujacic’in bugünlerde üç şeyi bekliyor: Bir, takımının şampiyonluğu; iki, nişanlısı Maria Şarapova’nın İstanbul’a gelişi; üç, ABD’de açacağı akademi

‘Birlikte ayran içtik, çok romantikti’


Taraftarları teşekkür etmek amacıyla çektikleri “Senden Daha Güzel” klibini konuşmak üzere buluşmuştum Anadolu Efes oyuncularıyla. Aylardan şubattı ve kar yolları kapatmak üzereydi. Takımın yıldız oyuncularından Sasha Vujacic de klipte yer almış olmasına rağmen onunla tanışmak sıcak bir mayıs gününe kısmetmiş. O gün küçük bir sakatlık geçirdiği için röportajda bizimle olamayan Vujacic’i geçtiğimiz hafta Sinan Erdem Spor Salonu’nda, takımın antrenmanından sonra yalnız egzersiz yaparken buluyorum. Altı yıl NBA’de Los Angeles Lakers forması giyen 28 yaşındaki Slovenyalı yıldız, lokavt döneminde geldiği, bittiğinde de ayrılmadığı takımı Anadolu Efes’ten ve Türk yemeklerinden bahsederken gözleri parlıyor. Vujacic röportajımızı “Merhaba” ve “Senden daha güzel”den sonra bildiği birkaç Türkçe sözden biri olan “Afiyet olsun”la bitiriyor. İşte, Vujacic’le nişanlısı Maria Şarapova’nın kulaklarını bolca çınlattığımız, çocukluğunu, İstanbul günlerini ve ABD’de açmayı düşündüğü akademiyi konuştuğumuz röportajımız; afiyet olsun!

* Nasıl bir ortamda yetiştiniz?

Sporcu bir ailede yetiştim. Annem çok iyi bir voleybolcuydu. Çocukken her sporu biraz yaptım ama basketbol her zaman bir tutkuydu. Okul da önemliydi ama basketbol bütün hayatımdı. Sınıf arkadaşlarım gibi sokakta pek oynamazdım mesela. Gerçek bir basketbolcu olup şampiyonalar kazanacağımı hayal ediyordum. Bunun için de hep çok çalışmam gerekti.

* Basketbolcu olmasaydınız ne olacaktınız?

İkinci bir seçenek yoktu. Futbol ve voleybol da oynadım. Ama onlar da hiçbir zaman ikinci bir seçenek olmadılar benim için. Nerede kalmış avukatlık, işadamlığı... Ailem de bazen bir B planım olması gerektiğini söylerdi. Bu nedenle de ekonomi okudum. Yine de her daim basketboldan başka bir mesleğim olabileceği ihtimalini düşünmeyi reddettim.

* Türkiye’ye gelme kararını nasıl aldınız?

Anadolu Efes, Avrupa basketbolundan söz ettiğinizde akla gelen birkaç takımdan biri.
O nedenle lokavt döneminde bu fırsatı değerlendirmek istedim.

* Lokavt bittiğinde neden geri dönmediniz?

Hayattan öğrendiğim şeylerden biri de şu; bir şeyi yapıyorsan yüzde 100 yapmalısın. Gitmiş olsaydım bu takım arkadaşlarımı olumsuz etkileyecekti. Bir şeye başlıyorsanız onu bitirmelisiniz. İyi biter, kötü biter o ayrı.

* İstanbul’a dair ilk izleniminiz neydi?

Uçak alçalırken camdan dışarı bakıyordum. “Gerçekten çok büyük” dediğimi hatırlıyorum. Yolda da “Aman Tanrım, Los Angeles’tan sonra yine bir trafik şehri daha” demiştim. Ama çok geçmeden çok sevdim burayı. Çünkü herkes, özellikle de takım arkadaşlarım beni çok hoş karşıladılar.

* İstanbul’da yaşıyor olmanın en iyi ve en kötü tarafı ne?

En kötü tarafı sevdiklerime uzak olmak. İstediğimde arabaya atlayıp görmeye gidemiyorum. En az yarım günlük bir seyahat gerekiyor. En güzel tarafı ise kesinlikle yemekler! İnanılmazlar. Her şeyi yiyorum; balık, kebap, iskender... Ayrana bayılıyorum.

“Düğünün yeri daha belli değil”

* Nişanlınızla ne sıklıkla görüşüyorsunuz?

Facetime ve Skype sayesinde her gün birbirimizi görebiliyoruz. Bu yıl yeterince birlikte zaman geçiremedik. Ama finaller için tekrar İstanbul’a gelecek. Birbirimizi yeniden burada görebileceğimiz için çok heyecanlıyız.

* İki sporcu birlikteliği zor mu?

Dünyadaki en kolay şey olduğunu söyleyemem. Ama karşınızdaki kişiyi iyi tanımak ve ona yürekten inanıyor olmak durumu kolaylaştırıyor.

* Maçlarını izlerken heyecanlanıyor musunuz?

Onun beni izliyor olmasını tercih ederim. Oynamak izlemekten daha kolay çünkü. Korta atlayıp yanında olmak, yardım etmek istiyorsunuz.

* Düğünün Türkiye’de olacağı söylendi...

Onu kim yazdıysa yanlış yazdı. Tarih de yer de henüz belli değil.

* Finaller için geldiğinde nerelere gideceksiniz?

Önceki gelişinde neredeyse her şeyi yaptık, durmadan gezdik. Birlikte ayran içtik. Evet, çok romantikti (gülüyor). Türkiye’yi, Türk yemeklerini çok sevdi.

* Emeklilik planlarınız belli mi?

Bu yıl bir akademi açmaya karar verdim. Yaşadığım yer olan Manhattan Beach’te olacak. Çok uzun yıllar alacak bir proje ama şimdiden araştırmalara başladım. Hep yapmak istediğim bir şeydi. Çok heyecanlıyım. Basketbola dair ne biliyorsam bu akademiye aktarmak istiyorum.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber