‘Bu konserler sayesinde biraz klasik müzik kokusu alıyorum’

Alışveriş merkezi Kanyon’un gelenekselleşen yılbaşı konserlerinin bu yılki konuğu Ozan Doğulu’ya 40 kişilik bir orkestra eşlik edecek.

‘Bu konserler sayesinde biraz klasik müzik kokusu alıyorum’

Yarın 18.00’de başlayacak olan konserde yılbaşına özel klasiklerden oluşan bir repertuvar seslendirilecek. Sezen Aksu, Tarkan gibi önemli müzisyenlerle birlikte çalışan tamamı profesyonel 40 müzisyeniyle yakından ilgileniyor Doğulu. “Son şarkı ne olsun?”dan “Konserde bunu giyeceğim, nasıl?”a kadar çeşitlenen ayrıntılarla aynı güler yüzle ilgileniyor. Doğulu’yla konserin detaylarını ve baba olduktan sonra değişen yaşamını konuşmak üzere provalar sürerken buluşuyoruz. Yıllarca çok başarılı ve popüler müzisyenlerle çalışmasına rağmen kısa bir süre öncesine kadar göz önünde olmayan Doğulu albüm yapmaya başladıktan sonra her şeyin daha heyecanlı bir hal almaya başladığını söylüyor. “Bir araya getiren adam olmayı seviyorum. Bu üç kişi de olur 300 kişi de... İş için de olur eğlence için de... Sadece insanları değil, şarkıları da...” diyen müzisyen hedefi büyütmüş. Önümüzdeki aylarda dünya yıldızlarıyla
bir araya gelişin müjdesini verebilir.

* Orkestrayı oluştururken nelere dikkat ettiniz?

Başarılı olduğuna ve zevkine inandığım arkadaşlarımı bir araya getirmeye çalıştım. Güçlü sesler olsun istedim. Bu iddialı bir proje. İngilizce müzik Türkiye’de çok kolay bir şey değil. Bir de her zaman bu kadar adamı bir araya getirmek çok da mümkün olmuyor. Hep istediğim bir şeydi. Kanyon yılbaşı konserine kısmet oldu. Zaman içinde büyük orkestralarla birtakım işler yaptım ama bunu oturtmak istiyorum. Ozan Doğulu Orkestrası diye bir şey varsa daha sık görüşelim, daha sık çalalım istiyorum. 25 şarkımız değil
125 şarkımız olsun istiyorum. Senfoniden insanlar olması çok önemli. Çocukluktan beri klasik eğitimi aldığım için Mozart’larla Bach’larla büyüdük. Sonra pop olunca o müziklerden uzaklaştık. Biraz da olsa o kokuyu hissetmek hoşuma gidiyor.

* Repertuvar nasıl?

Konsept yılbaşı. Mümkün olduğu kadar bizim insanımızın sevdiği şarkılar olsun istedim. Hepsi dünyada hit olmuş, bizim de bildiğimiz 24 İngilizce şarkı...

“Bence albüm DJ’lere ilaç gibi geldi”

* Son albümü hazırlarken elinizde fazla şarkı olduğu için bir kısmı sonraya bırakmıştınız...

Fazla şarkı olmuştu ve hâlâ eklemek istediğim şarkılar vardı. Dedim ki; bunun sonu yok. Fazla şarkı olunca dinleyicinin de konsantrasyonu bozuluyor.
İlk 10 taneyi çıkardıktan sonra durdum. Şubatta falan tekrar başlarım. Üç-dört şarkı daha ekleyip bahara çıkartırım herhalde.

* Sizin albümlerinizle birlikte kulüplerde çalınacak Türkçe şarkı bulamama sıkıntısı da biraz azaldı galiba... DJ’lerin işini kolaylaştırdınız diyebilir miyiz?

Yaşa! Benim projem zaten oradan çıktı. DJ’lik de yaptığım için biliyorum. Kulüpte Türkçe çalmak çok zordur. Böyle bir şey eksikti hakikaten. Bu işi yapanlar var ama sadece kulüp müziği yapamazsın her zaman. Bence DJ’lere de ilaç gibi geldi.

* Ön planda olmak isteseydiniz bunu çok önce de sağlayabilirdiniz. Neden bunca zamandan ve işten sonra ünlü olmayı göze aldınız?

Çocukluğumdan beri meşhur olmak istemedim. Meşhur olmanın avantajları da var tabii ki ama sokaktaki adamın seni tanıması bazen işine gelmeyebiliyor. Fakat bir şekilde zaten meşhur olunca bari kendimi atayım dedim. Kızımın doğumuyla hayata bakışım da değişti. Ellerinle ona bir hayat hazırlıyorsun. O sırada kendi hayatını da gözden geçiriyorsun. “Aa annem, babam da bu yollardan geçmişler” falan derken o rüzgarla bir şeyler değişiyor. Benim için iyi yönde değişti, hiç rahatsız olduğum bir durum yok açıkçası.

“Arya kardeşine ‘Karamel’ adını taktı”


* Şu sizi rahatsız etmiyor mu; Kenan bey babalığın zor taraflarını yaşamadan en eğlenceli taraflarını sizinle birlikte tecrübe ediyor...

Çocukluğumuzdan beri “10 tane çocuğumuz olsun” derdik. Benim şimdi ikinci geliyor. Kenan’a diyorum ki “Tamam 10 tane olacak da sen de bir el atsan iyi olur”. İnşallah ben de amca olacağım tabii.

* Arya da sizin gibi müziğe ne zaman başladığını hatırlamayacak değil mi?

Henüz 3,5 yaşında ama menajerliğine bile talipler var. Çok yetenekli bir kere. “Babacığım ben beste yaptım” diye geliyor. Ne kadar güzel tartışılır ama. Bence bizi fena sollayacak. Tabii tamamen reddedip avukat olacağım da diyebilir.

* Arya aileye yeni katılacak üyeyi kıskanmaya başladı mı?

Şu anda hiç öyle bir durumu yok. Ona “Karamel” adını koydu. Merakla bekliyoruz. Arya’yı o kadar çok seviyoruz ki Arya gibi bir şey daha, onun gibi nasıl sevilir onu düşünüyorum.

‘Yılbaşında sahnedeyiz’

* Doğulu ailesinde nasıl geçer yılbaşı akşamları?

Yedi-sekiz gibi annemin evinde buluşuruz. Sadece aile üyeleri değil, ahbaplarımız da olur. Hep beraber yemek yeriz. Büyük bir çam ağacı vardır. Herkes birbirine hediye almıştır. O ağacın altına o hediyeleri yığarız. 10 gibi açılmaya başlanır o paketler. Sonra biz işe gideriz. Yeni yıla sahnede gireriz genelde. Bu yıl da ben Sait Halim Paşa Yalısı’nda gireceğim yeni yıla, Kenan Cevahir Otel’de girecek. Sonra ben bayrağı ondan devralıp orada devam edeceğim.

“Eurovision bir anlamda vatani görev”


* Atiye’yle birlikte seslendirdiğiniz “Aşkistan”ın klibi büyük ölçüde Twitter’dan tanıtıldı...

Evet, Twitter çok işe yarıyor. Bir klip çektiysek, bir konserimiz varsa mutlaka oradan duyuruyoruz. Bu konserle meşgul olduğum için klibi daha televizyonda bile izlemedim. Twitter’dan duyurduk, bir de bir oyunla kabarttık. Şarkıda geçen sözcüklerden benim seçtiğim dördünü bilene ödüller verdik. Klip de tanıtım da sevildi.

* Atiye bugünlerde Eurovision için de adı en çok telaffuz edilenlerden. O mu gitmeli sizce?

Eurovision biraz vatani görev gibi tabii ama. Bence kim istiyorsa o gitsin. İstemek önemli çünkü riskli bir şey.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber