Geri Dön

“Çantalarımda doğu kültürü var”

Çanta tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar: “Tasarımlarımda illa doğudan gelen bir etki olması gerekiyor”

“Çantalarımda doğu kültürü var”

Güneş Mutlu Mavituncalılar son 1,5 yıldır kendi isminin Farsça karşılığını koyduğu markası için çantalar tasarlıyor. Tasarımlarını yaparken çantaların öncelikle fonksiyonel olmalarına önem verdiğini söylüyor. Taşlı ve pullu işlemelerdense yalın tarzlarda tasarımlarımları olan Mavituncalılar, çantalarında Hz. Fatıma’nın eli ve göz gibi uğuruna inandığı sembolleri kullanıyor.

* Çantaları tasarlarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Benim için iki önemli, vazgeçilmez unsur var. Birincisi doğu mimarisi, sanatı ve tasarımı. Bu Türk de olabilir, Osmanlı da olabilir. Son zamanlarda Fas’tan da çok etkileniyorum. Dolayısıyla illa doğudan gelen bir etki olması gerekiyor tasarımlarımda. İkinci unsur ise çok fonksiyonel olmaları. Yıllarca çanta sattıktan, kullandıktan sonra fark ettiğim bir şey vardı. Kadınlar ne kadar çok çanta sahibi olursa olsun, elleri hep en rahat kullanılana gidiyordu. Dolayısıyla nasıl bir form yaratacağım konusunda çok uzun süre düşündüm ve sonunda yine olabilecek en basit forma karar verdim. Mehry Mu tasarımları dendiği zaman şunu düşünebilirsiniz: Kolay, fonksiyonel formlarla doğulu esintilerin birleştiği, içinde de ikat denen kumaş kaplı olan yumuşacık çantalar. Ayrıca çantalarda kullanmayı sevdiğim semboller var. Mesela nazar boncuğu, göz ve Hz. Fatıma’nın eli. Bunlar kültürümüzde ve doğu kültüründe çok yaygın. Son yıllarda göz sembolünü çok taşlı, allı pullu şekilde görüyorduk. Halbuki bunun yalın hatlarla da yapılabileceğini düşündüm. Bir de çantada bildiğim kadarıyla ilk defa kullanıldı bu sembol.

* Markanızın ismi değişik, anlamı nedir?
Her ne kadar dili bilmesem de Farsçaya çok büyük ilgi duyuyorum. İsmim Güneş olduğu için, güneşin Farsçasını araştırdım. “Gün ışığı” olarak Mehry olduğunu öğrendim. Mu da soyadım Mutlu’nun ilk iki harfi. Tınısı hoşuma gidiyor, hatırlaması da kolay diye düşündüm.

* Ne üzerine eğitim aldınız?
Amerika’da psikoloji eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp medya sektöründe çalıştım. Bir e-ticaret sitesi kurdum. Sitemde çanta satarken bir çanta markası yaratmaya karar verdim. Bu marka Mehry Mu oldu. Tamamen Mehry Mu’ya odaklanarak bir işe girdim.

“Kimi Converse ayakkabı ile takıyor kimi pırlantayla”
* Çizimleri siz mi yapıyorsunuz?
Evet, doğu tasarımı ve mimarisi arşivim var, onlardan ilham alıyorum.

* Ne kadar zamandır çanta tasarlıyorsunuz?
Üç yılı aşkın süredir çanta tasarlıyorum ama son 1,5 yıldır daha ağırlıklı çalışıyorum.

* Tasarımlarınız nerede satılıyor?
Midnight Express ve Beymen Blender’da. Los Angeles ve New York’taki butiklere de ürün veriyorum. Ayrıca Shop L-Atitude adlı internet sitesi üzerinden de satış yapıyoruz.

* Çantalarınızı kimler alıyor?
Geniş bir çevreye hitap ediyor. Converse’i ile kombinleyip takan da, pırlantasını takıp takıştırıp kullanan da, şık bir yere giderken yanına alan da, sinemaya giderken takan da var.

* İleride seri üretim ya da kitlesel bir üretim düşünüyor musunuz?
Ben Mehry Mu’nun herkesin ulaşabildiği bir marka olmasını istiyorum. Yapabileceğimiz daha çok aksesuar var. Ayakkabı olabilir, eşarp olabilir. Önce markanın oturması gerekiyor. Markayı oturtmak için belirlediğim stratejilerden biri, onlarca model yerine tek bir model olması. Daha henüz pazar bizim elli ve gözlü çantalarımıza doymuş değil. Daha ulaşacağımız çok kadın var. Yeni modelleri yavaş yavaş çıkaracağız.

“İkat kumaşının farkına daha yeni varıyorlar”
* Çantaların içine koyduğunuz ikat kumaşın diğerlerinden farkı ne?
İkat Özbekistan, Afganistan, Türkiye gibi yerlerde el dokumasıyla yapılan, özel ipliklerden üretilen, özel desenlere sahip bir kumaş. Aslında yüzyıllardır var ama moda dünyası bunu son birkaç yılda keşfetti. Bizim çok özümüzde olan bir kumaş. Ben de Kapalıçarşı aşığı bir insanım. Senelerdir çok gider gelirim. Orada bir gün bu kumaşlara bakarak “Neden bunları bir çantanın içine kullanmayayım?” diye düşündüm ve oradan yola çıkarak çantalarımın içine böyle bir sürpriz koydum.

* Mehry Mu çantalarını diğerlerinden ayıran özellik nedir?
Geçenlerde bir arkadaşım küçük bebeğinden bahsederken “Çantam gibi, benimle her yere geliyor” cümlesini kullandı. Düşündüm ki Mehry Mu’nun sloganı bu olmalı: “Çanta gibi her yere giden çanta”. İnsanın elinde yumuşayan, onunla bütünleşen, bir parçası haline gelen hoş çantalar bunlar. Bir de bu çantalar birinci sınıf kalite kuzu derisinden el işçiliğiyle yapılıyorlar. İçindeki ikat kumaş normal bir çanta astarının yedi katı daha fazla maliyetli. Bu kaliteye rağmen 495 liraya satılıyorlar.

24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber