Geri Dön

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisi

Cemal Süreya’nın aramızdan ayrılışının 30. yıldönümü anısına günümüz sanatçılarının Süreya’dan ilhamla ürettiği eserler “Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor” sergisinde

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisi

Küçükçekmece Belediyesi, Cemal Süreya’nın aramızdan ayrılışının 30’uncu yılını, şairin kendi çizimlerinin yanı sıra çağdaş sanatçılara ilham olduğu eserlerin yer aldığı “Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor” sergisiyle karşılıyor. Fotoğraf, resim, video, enstalasyon ve seramik alanında 27 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, küratörü Erkan Doğanay’ın ifadesiyle “Sanatçıların kendi dillerinde Cemal Süreya ile aralarında kurdukları bir köprü. Her şeyden önce onun şiirleriyle bağ kurduklarını ve eserlerini Cemal Süreya şiirlerinin onlarda yaratmış olduğu etki üzerine inşa ettiklerini söyleyebilirim.”

Doğanay, son üç yıldır Kadıköy’deki Galeri Mod’da Cemal Süreya sergileri düzenleyen bir isim. Mod Galeri tam da Cemal Süreya Sokak’ta, Cemal Süreya’nın hayatının önemli bir bölümünü geçirdiği evin bitişiğinde. 30. yıl anısına Küçükçekmece’de düzenlenen sergi, bu üç yıl boyunca Galeri Mod’da yer almış eserlerin bir seçkisine dayanıyor. Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergide, aralarında Ara Güler, Devrim Erbil, Balkan Naci İslimyeli, Bahar Oganer, Çağdaş Erçelik, Görkem Dikel, Nevzih Tanyeli, Ragıp Basmazölmez, Metin Üstündağ’ın da olduğu birçok isim var. Ayrıca Cemal Süreya’nın, daha önce bazı kitaplarında ya da kimi dergilerde yayımlanan 4 portre çizimi de ilk kez bir sergide ziyaretçilerle buluşuyor. 9 Şubat’a dek ziyarete açık olan sergi için hazırlanan aynı isimli bir kitap da çok yakında okuyucuyla buluşacak.

Doğanay, üç yıldır Mod Galeri’de sürdürdükleri Cemal Süreya sergi geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Arakent Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergiyle eş zamanlı olarak Mod Galeri de bu hafta itibarıyla yeni bir Cemal Süreya sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Bu sergi de ay sonuna dek ziyarete açık olacak.
Küratör Erkan Doğanay’ın yaptığımız küçük turda eserlerle ilgili verdiği bilgiler şöyle:

Şefkat gömleği

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisi

Bu gömleği karikatürist Metin Üstündağ hazırladı. Cemal Süreya’nın arkadaş sohbetlerinde “Gömleğimin düğmesini diken her kadına evlenme teklifi ettim” dediği biliniyor. Bu söz tabii ironik, derinlikli. Düğmeyi dikmek, anaçlığı, sevecenliği, şefkati anlatıyor. O da belki bunu aramıştı.

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisi


"CAMDAM"

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisiÇağdaş Erçelik aslında heykeltraş. Geçen yılki sergi için çok güzel, büyük bir heykel yapmıştı. Bir koleksiyoner satın almış ve sanırım İzmir’e götürmüş. Sergi için gönderilmesi zor oldu. Çağdaş da yine o sergi için yola çıktığım çalışmalardan birinin desenini yapayım diye düşündü. Cemal Süreya’nın aynı adlı şiirinden yola çıkarak “Camdan” adını vermişti heykele. Bu resim de yine o ismi taşıyor.

Basma üzerine

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisiÇağdaş sanatçılarımızdan Ragıp Basmazölmez, dünyada pek çok koleksiyonda eserleri olan bir isim. Anadolu kültürünün bir sembolü olarak basma kumaş üzerine müdahalelerle çalışıyor. Cemal Süreya için de aynı yöntemle çalıştığı bir eser üretti.

Ara Güler’in objektifinden

Cemal Süreya’dan ilhamla 30. yıl sergisiAra Güler’in bu fotoğrafı, Cemal Süreya klasiklerinden. İmaj olarak en fazla yayılmış fotoğraflarından biri ve birçoğumuzun görsel hafızasında canlanan Cemal Süreya imgesidir. Ara Güler hayattayken, onun çektiği edebiyatçı fotoğraflarından oluşan bir sergi hazırlamıştım. O dönem bu fotoğrafla birlikte Nâzım Hikmet fotoğraflarını bana hediye etmişti. Bu sergide de hem Ara Güler’in hem Cemal Süreya’nın anısını buluşturmak istedim.

24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber