“Çocuklar anne-babaları gibi giyinmek istiyor”

Türkiye pazarına giren dünyaca ünlü markalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. 0-14 yaş grubu için tasarımlar sunan Obabi-Okaidi de bu listeye katılanlar arasında

“Çocuklar anne-babaları gibi giyinmek istiyor”

Fransız markası Obaibi-Okaidi Türkiye’deki ilk mağazasını Forum İstanbul’da açtı. 0-14 yaş arası çocuklar için koleksiyon hazırlayan markanın Türkiye temsilcisi Dorimu’dan Selin Habbab Özkaynak çocukları rengarenk bir kışın beklediğini söylüyor.

* Nasıl bir marka Obaibi-Okaidi? Markayı Türkiye’ye getirme maceranız nasıl gelişti?

Çocukların kendilerine güvenmelerini, saygı duymalarını kendi ayakları üzerinde durmalarını isteyen bir marka. Üç arkadaş Dorimu firmasını kurduk: İpek Dedeman, Aslı Aslan ve ben. Lübnanlı bir ortağımız daha var. Hepimiz farklı yerlerde çalışıyorduk daha önce ama böyle bir şeyi yapmak istiyorduk. Başta özellikle çocuk giyim düşünerek girmedik bu işe ama hepimizin eksikliğini hissettiği bir şeydi. Çünkü bir marka içinde hem giyim, hem oyuncak, hem de mobilya olması gerçekten çok büyük bir lüks. Hepimizin profesyonel yaşamındaki farklı geçmişleri bir araya getirmek de çok güzel oldu. Anne olmamız hepimizin ortak noktası.

* Çocuk modasında trendler neler?

Bu kış canlı, oyunlu, renkli temamız var. Kızlar için bolca şort var. Şortun altına uzun dize kadar çoraplar giyiliyor. Çok renk var bu sene, pembe, fuşya gibi renkler gri ve lacivert gibi konrast renkler ile kombinleniyor. Bebek tarafında her zaman pasteller var tabii ama kombinasyonlara baktığınız zaman yine canlı renkler var. Erkeklerde mavi, gri, kahve tonları tercih edilmiş. Markanın en büyük özelliği her şeyi kombinleyerek satmayı sevmeleri. Bir pantolon aldığınız zaman üstüne ne alacağım diye düşündüğünüzde biz size onu
alternatifleriyle birlikte aynı tema içinde sunuyoruz. Alışverişi çok kolaylaştırıyor bu.

* Çocuklar giysilerini kendileri mi seçiyor yoksa anne babaları mı?

Çok ilginç bir şekilde çocuklar kendileri seçmeyi çok seviyor. Özellikle 4-8 yaş grubu arası kendi kıyafetleri seçmeyi istiyor. Annesi “Bunu beğenir misin?” diye buradaki bir montu gösterdiğinde “Hayır, bunu değil şunu istiyorum, bu rengini değil şu rengini istiyorum” diye özellikle belirtiyorlar.

* Çocuklar nasıl bir tarzı tercih ediyor?

Çocuklar doğal olarak anne babaları gibi giyinmeyi tercih ediyorlar. Anne babalar da çocuklarını çocuk gibi giydirmek istedikleri için orada hep bir ikilem oluyor. Okaidi çocuğu çocuk gibi giydirmeyi seviyor. Bir yandan anne-babasına benzemesine de izin veriyor. Ama kendin gibi yani çocuk gibi olmalısın diyor. Ebeveynler ve çocuklar orta yolu çok güzel buluyor. 8 yaşın üstü çocuklar kesinlikle kendileri seçiyorlar zaten. Okuldaki arkadaşlarıyla kıyafetlerini nereden aldıklarına kadar konuşuyorlar.

Van’a 3 bin parça kışlık giysi

Okaidi ile OK World Foundation isimli çocukların korunması için geliştirilen faaliyetlere fon sağlamak amacıyla bir sosyal sorumluluk vakfı kurdular. Okul ve kreşler inşa ediyorlar. Van’daki deprem sonrası da Okaidi ve Obaibi bu bölgedeki bebekler ve çocukların giysi gereksinimi karşılayabilmek adına yaklaşık 3 bin parça
kışlık giysi gönderiyor.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber